FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Zapoznaj się z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat instalacji fotowoltaicznej. Poniżej znajdziesz ich listę wraz z odpowiedziami. Mamy nadzieję, że dzięki nim zrozumiesz ideę działania instalacji fotowoltaicznej. Wierzymy, że nasze rzetelne odpowiedzi rozwieją Twoje wątpliwości. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi specjalistami!

1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

W działaniu instalacji fotowoltaicznej kluczową rolę odgrywa energia ze słońca, która stanowi początek całego procesu. Instalacja fotowoltaiczna pozwala na przekształcanie energii powstałej w wyniku promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wszystko odbywa się przy pomocy panelu (modułu) fotowoltaicznego. W procesie fotowoltaicznym zostaje wytworzony prąd stały (DC), który w konsekwencji zamieniony jest na prąd zmienny (AC). Cały proces przekształcania jednej energii w drugą zachodzi w falowniku, inaczej zwanym inwerterem. Prąd zmienny posiada właściwość zmieniania swojej wartości lub kierunku w danym czasie. Jest to prąd będący sinusoidalną funkcją czasu. Posiada powszechne zastosowanie, nie tylko w naszym życiu codziennym, ale i w technice. Prąd zmienny jest używany między innymi do zasilania żarówek, czajników elektrycznych, grzałek kuchennych, piecyków czy też lutownic grzałkowych.

2. Z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna złożona jest z paneli fotowoltaicznych, falownika (inwertera), dopasowanego systemu mocowania, okablowania, jak również układu zabezpieczeń.

3. Ile energii elektrycznej wyprodukuje posiadana przeze mnie instalacja fotowoltaiczna w ciągu całego roku?

Mając na uwadze typowo polskie warunki klimatyczne przyjęto, iż instalacja fotowoltaiczna jest w stanie wyprodukować około 1 000 kWh na 1 kWp zainstalowanej mocy. Za ilość wyprodukowanej energii elektrycznej odpowiadają ogólne warunki pogodowe, które panują w danym roku kalendarzowym. Im lepsza pogoda, tym więcej energii można uzyskać. Wpływ na ilość energii elektrycznej ma również zacienienie instalacji oraz sprawność i jakość zainstalowanych paneli fotowoltaicznych.

4. W jakim miejscu można zainstalować instalację fotowoltaiczną?

Sprawne oraz efektywne działanie instalacji fotowoltaicznej warunkuje niczym nieograniczony dostęp do promieniowania słonecznego. Montaż paneli fotowoltaicznych sprawdza się zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych. Istnieje także możliwość zamocowania ich na gruncie. Ostatnie rozwiązanie ma sens tylko wówczas, gdy użyje się odpowiedniego systemu mocowania.

5. Czy panele fotowoltaiczne produkują energię także w porze zimowej?

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku. Warunkiem ich efektywnego działania jest obecność promieniowania słonecznego. Pora zimowa charakteryzuje się różnymi warunkami pogodowymi.  W czasie jej trwania występują dni słoneczne, co gwarantuje produkcję energii.

6. Jak długo będę mógł cieszyć się darmową energią pozyskaną z instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne posiadają aż 25-letnią gwarancję swojej wydajności oraz minimalnie 10-letnią gwarancją na produkt. Jedną z głównych zalet tego typu urządzeń jest ich prostota, która znacznie zwiększa żywotność całego systemu. Przyjmuje się, iż system powinien przetrwać przez łączny okres ok. 25-35 lat.

7. Po jakim czasie następuje zwrot z poniesionej inwestycji?

Zakłada się, iż optymalna praca całej instalacji pozwala na zwrot z poniesionej inwestycji w przeciągu 5-8 lat od jej zamontowania.

8. Ile czasu potrwa montaż całej instalacji?

Przyjmuje się, że na zamontowanie instalacji o średniej wielkości potrzeba maksymalnie od 1 do 2 dni roboczych.

9. Jak wygląda proces przyłączenia instalacji do sieci?

Nadrzędnym celem działania naszej firmy jest ograniczenie wszelkich formalności do absolutnego minimum. Szanujemy czas naszych zleceniodawców i staramy się wykonać wszelkie powierzone nam prace jak najszybciej. Dlatego koordynujemy cały proces przygotowania projektów, bez potrzeby nadmiernego zangażowania naszych klientów. W dalszym procesie opracowujemy oraz sporządzamy pełną dokumentację. Powierzone nam zadania realizujemy sprawnie i starannie. Zależy nam na profesjonalnej obsłudze każdego klienta. Dokładamy wszelkich starań, aby zakupioną instalację fotowoltaiczną w możliwie jak najkrótszym czasie przyłączyć do sieci.

10. Co dzieje się z niewykorzystaną energią, która została wyprodukowana w ciągu całego dnia?

Nadwyżka energetyczna trafia wprost do sieci. Obowiązkiem zakładu energetycznego jest zakup niewykorzystanej energii od danego klienta. Posiadanie przez Państwa dwukierunkowego licznika gwarantuje otrzymanie aktualnej informacji na temat tego, ile oszczędności udało się uzyskać.

11. Na kim spoczywa obowiązek pokrycia kosztów przyłączenia instalacji do sieci?

Każdorazowe przyłączenie do sieci wymusza wymianę licznika energii elektrycznej na model dwukierunkowy. Według obowiązującego w Polsce ustawodawstwa, wszelkie koszty związane z tego typu działaniem pokrywa zakład energetyczny.

12. Jak wygląda kwestia odliczenia podatku VAT od kosztów instalacji w danej firmie?

Według obowiązującej ustawy o rachunkowości, podatek VAT można odliczyć od kosztów instalacji w pełnej wartości. Dotyczy to każdej branży i typu działalności gospodarczej.

13. Czy instalację fotowoltaiczną można ująć w kosztach prowadzenia swojej działalności gospodarczej?

Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej w firmie stanowi podstawę do odliczenia kosztów poniesionych na ten cel, w prowadzonych przez nią księgach rachunkowych. Tego typu działanie uznaje się za koszt uzyskania przychodu, który obniża w efekecie podstawę opodatkowania.

Chcesz płacić mniej za prąd?

 

Nasi konsultanci chętnie Ci w tym pomogą!

 

Zostaw dane kontaktowe – oddzwonimy w ciągu 24 h