Fotowoltaika finansowanie – dotacje, kredyty, leasing

Zapoznaj się z aktualnymi możliwościami uzyskania dotacji i atrakcyjnego finansowania do instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, czy magazynu energii dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego.

Dotacje

 

 

Poniżej znajduje się lista aktualnych programów wraz z najważniejszymi informacjami. Więcej szczegółów znajdziecie w dalszej części lub podczas rozmowy z naszymi konsultantami.

 

 

  • Mój Prąd – zakup i montaż instalacji PV od 2 kWp do 10 kWp przez osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby,
  • Czyste Powietrze – wymiana źródła ciepła: m.in. zakup i montaż pompy ciepła, zakup i montaż instalacji PV od 2 kWp do 10 kWp przez osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą,
  • Moje Ciepło – zakup i montaż pomp ciepła (powietrznych i gruntowych) w nowych budynkach mieszkalnych jednorodzinnych,
  • Agroenergia – m.in. zakup i montaż pompy ciepła, zakup i montaż instalacji PV o mocy do 50 kWp przez gospodarstwa rolne,
  • Energia dla Wsi – zakup i montaż instalacji PV o mocy powyżej 50 kWp nie większej niż 1 MWp przez rolnika i powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW przez spółdzielnie energetyczne,
  • Termo – zakup i montaż instalacji PV, pompy ciepła i magazynu energii w budynku wielolokalowym (TBS, spółdzielnia, wspólnota).

Mój Prąd

 

Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych lub wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej poprzez jej magazynowanie (magazyny energii elektrycznej lub ciepła) oraz zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną.

 

Starania o dodatkowy zastrzyk finansowy na budowę systemu fotowoltaicznego może rozpocząć każda osoba posiadająca umowę kompleksową oraz wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która rozlicza się zgodnie z zasadami net-billingu. Moc instalacji fotowoltaicznej musi zawierać się w przedziale 2 – 10 kWp. Instalacje fotowoltaiki należy wykonać z komponentów wyprodukowanych nie później niż 24 miesiące przed datą montażu.

 

W ramach programu „Mój Prąd” dofinansowanie dotyczy także magazynów energii (akumulatorów) o minimalnej pojemności 2 kWh oraz magazynów ciepła o minimalnej pojemności 20 l oraz zintegrowanych systemów zarządzania energią HEMS (zarządzanie energią w całym budynku) i EMS (zarządzanie energią wyprodukowaną z mikroinstalacji fotowoltaicznej)

15 grudnia 2022 r. w życie weszły nowe zasady i progi dofinansowań w programie „Mój Prąd”. Dzięki temu maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 31 000 zł:

 

– instalacja fotowoltaiczna – 6 000 zł lub 7 000 zł*

 

– magazyn ciepła  – 5 000 zł

 

– magazyn energii elektrycznej – 16 000 zł

 

– system zarządzania energią HEMS/EMS – 3 000 zł

 

* 7 000 zł przypadku instalacji któregoś z dodatkowych urządzeń.

 

 

W ramach programu „Mój Prąd”, wysokość dofinansowania wyniesie do 50% kosztów kwalifikowanych.

 

Uwaga – dotację z programu „Mój Prąd” można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

 

Czyste Powietrze

 

Nadrzędnym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Beneficjentami programu są osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 135 000 zł.

 

W ramach programu, beneficjent może otrzymać dofinansowanie na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynku. Istnieje możliwość łączenia dotacji z ulgą termomodernizacyjną, co dodatkowo zwiększa wartość możliwych do pozyskania środków.

 

 

Agroenergia

 

Program dofinansowania instalacji dla gospodarstw rolnych. Obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej, wiatrowej, pompy ciepła, rozwiązań hybrydowych oraz towarzyszącym im magazynów energii.

 

  • dla instalacji o mocy 10–50 kW,
  • dla gospodarstw od 1–300 ha z założeniem, że wnioskodawca jest właścicielem lub dzierżawcą czynnie prowadzącym działalność od co najmniej roku,
  • dofinansowanie otrzymywane w formie refundacji,

 

Przyjmowanie wniosków o dotację z programu „Agroenergia” odbywa się w trybie ciągłym.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jakie dokumenty należy złożyć?

Składając wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę należy pamiętać o załączeniu poniższych dokumentów:

● fakturę za zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej

● potwierdzenia zapłaty faktury

● potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego włączając w to dane umowy kompleksowej

Wzory wskazanych dokumentów znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożenie wniosku odbywa się drogą elektroniczną lub papierową za pośrednictwem Twojego sprzedawcy instalacji fotowoltaicznej.

Ulga termomodernizacyjna

Inwestorzy mają możliwość odliczenia kosztu zakupu fotowoltaiki od swojego podatku!

Z ulgi mogą skorzystać właściciele budynków już wybudowanych – wolnostojących, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy grupowej. 

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać jednorazowo lub maksymalnie przez okres 6 lat.

Sposoby finansowania (źródła finansowania) systemów fotowoltaicznych

Kredyt na fotowoltaikę

 

Skierowany jest do osób fizycznych. Jeśli nie chcesz czekać na uzyskanie dotacji lub dofinansowania z programów rządowych i UE, to możesz zaciągnąć kredyt na dogodnych warunkach. Dla naszych klientów oferujemy wsparcie we współpracy z bankiem Credit Agricole. RRSO wynosi 5,5 %. Ratę spłacasz co miesiąc. Możliwość okresu kredytowania to 10 lat. Otrzymujesz gwarancję stałej raty. Kredytowanie można uzyskać po spełnieniu warunków dotyczących oceny zdolności kredytowej danego klienta.

 

Leasing fotowoltaiki

 

Wyłącznie dla właścicieli firm. to uproszczona procedura i minimum formalności. Do uruchomienia leasingu potrzebne są dokumenty ewidencyjne oraz finansowe firmy. Nie ma wymogu posiadania żadnego zabezpieczenia, a czas oczekiwania na decyzję trwa niezwykle krótko.

 

Korzyści z leasingowania instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim:

 

możliwość budowy instalacji bez angażowania firmowych środków własnych,

system fotowoltaiczny na leasingu sam na siebie zarabia,

zmniejszenie podatków i liczne ulgi podatkowe,

leasing operacyjny systemu fotowoltaicznego zaliczamy do składników majątku leasingodawcy,

rozliczenie VAT-u w wielu częściach.

 

Zakup gotówkowy fotowoltaiki

 

Finansowanie z własnych środków dostępne dla każdego.

Chcesz zainwestować w OZE?

 

Chętnie Ci w tym pomożemy!

 

Zostaw dane kontaktowe – oddzwonimy w ciągu 24 h