Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – dlaczego warto?

Pompy ciepła Mitsubishi – doświadczenie poparte certyfikatami

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów produkcji i sprzedaży rozwiązań elektrycznych i elektronicznych o szerokiej gamie zastosowań. Marką Ecodan sygnowane są systemy pomp ciepła powietrze-woda tego producenta, które służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody. Wydajnie współpracują także z panelami fotowoltaicznymi.

Pompa ciepła Ecodan posiada Europejski Znak Jakości EHPA, który przyznawany jest produktom spełniającym normy techniczne (m.in. odpowiednia wydajność i poziom hałasu), planistyczne (dokumenty planowania, dokumenty techniczne) i serwisowe (dokumentacja serwisowa, struktura serwisowa, a także dostępność części zamiennych). Produkty z certyfikatem EHPA są uwzględniane w rządowych programach dotacji, dzięki czemu inwestycja w pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric może zostać dofinansowana przez państwo.

Istotnym certyfikatem jest również KEYMARK, czyli niezależny europejski znak jakości ISO Type 5 dla pomp ciepła, zespolonych urządzeń grzewczych z pompami ciepła i pomp ciepła do CWU. Urządzenia oznaczone tym certyfikatem muszą spełniać ściśle określone normy w zakresie wydajności i emisji hałasu. Konkretne wymagania stawiane są też dla procesu produkcyjnego.

Wysoka jakość produktów Mitsubishi Electric jest też doceniana przez instalatorów. W ankiecie przeprowadzonej przez branżowy magazyn “Mark Intern”, pompy ciepła Ecodan zajęły 1. miejsce pod względem łatwości montażu pompy ciepła i 3. miejsce w rankingu ogólnym.

 

Pompa ciepła Mitsubishi – ciche, wydajne i estetyczne rozwiązanie

Pompy ciepła wchodzące w skład rozwiązania Ecodan składają się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego, które współpracują ze sobą w systemie split. Energia z otoczenia jest pobierana przez moduł zewnętrzny, a jednostka wewnętrzna przekazuje ją do systemu ogrzewania. Moduły zewnętrzne różnią się konstrukcją w zależności od mocy i budowy systemu. Obudowy w kolorze biało-antracytowym sprawiają, że urządzenia prezentują się minimalistycznie i elegancko. Dostępne są również urządzenia w systemie monoblok.

Dzięki umieszczeniu wentylatora  w odpowiedniej pozycji, pompy ciepła Ecodan są ciche. Na bardzo niską emisję hałasu wpływa też całkowite zamknięcie sprężarki w obudowie, a także akustyczne odseparowanie od obudowy przewodów czynnika chłodniczego.

Pompy ciepła Mitsubishi Ecodan to ekologiczne rozwiązanie. Jednostki w swojej pracy wykorzystują czynnik chłodniczy R32, dzięki czemu są bardziej wydajne, cichsze i przyjazne dla środowiska. Zadaniem czynnika chłodniczego jest nieustanna cyrkulacja w obiegu zamkniętym – wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło z powietrza, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. Nie zużywa się, ale zmienia stan skupienia przez naprzemienne odparowywanie i skraplanie. Czynnik chłodniczy R32 charakteryzuje się bardzo niskim wpływem na niszczenie warstwy ozonowej i ogranicza swój wpływ na powstawanie globalnego ocieplenia.

Podejmując temat pomp ciepła, warto też wspomnieć o współczynniku efektywności chłodniczej COP (ang. Coefficient of Performance), który określa stosunek mocy cieplnej do zużytej mocy elektrycznej. W przypadku pomp ciepła im niższą temperaturę ma powietrze, od którego parownik odbiera ciepło, tym sprawność układu jest mniejsza – oznacza to, że nie jest to wartość stała. Przykładowo, jednostki Zubadan charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem na poziomie COP > 4,22.

 

Pompy ciepła Ecodan – szeroki wybór urządzeń dostosowanych do konkretnych potrzeb

W skład systemu Ecodan wchodzą następujące modele pomp ciepła:

Eco Inverter – jednostki zewnętrzne Eco Inverter to idealne rozwiązanie dla domów niskoenergetycznych. Można je z powodzeniem stosować w zakresie temperatur od –20 do +35°C. Jednostka Eco Inverter może współpracować z modułem wewnętrznym z wbudowanym zasobnikiem CWU lub bez. Umożliwia to efektywne ogrzewanie lub ogrzewanie i chłodzenie. Ta wersja jest jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska dzięki zmniejszeniu ilości czynnika chłodniczego w obiegu.

Zubadan Inverter – najbardziej optymalne rozwiązanie w zakresie pomp ciepła powietrze–woda. System ten jest zdolny do działania z pełną mocą przy –15°C, a przy temperaturach sięgających nawet –28°C pompa ciepła nadal pracuje skutecznie i niezawodnie. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki wysokim temperaturom zasilania rzędu 60°C. Zoptymalizowana funkcja odszraniania w czasie o 50% krótszym w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami. W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12, 14 kW. Jednostki Zubadan są wskazane dla budynków przechodzących termomodernizację.

 

MELCloud – zarządzanie pompami ciepła Mitsubishi Electric z poziomu smartfona

Pompy ciepła Ecodan współpracują z aplikacją MELCloud, która umożliwia zarządzanie z poziomu smartfona, tabletu lub komputera również innymi urządzeniami Mitsubishi Electric – m.in. klimatyzatorami i rekuperatorami. Użytkownicy mają do dyspozycji aplikację instalowaną na urządzeniu mobilnym lub dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Zakres funkcji to m.in.:

  • włączanie i wyłączanie urządzeniaustawienia temperatury, prędkości wentylatora i trybu pracy
  • monitorowanie danych
  • programator czasowy
  • analiza systemu (wskazane zużycie energii i inne)
  • przekazywanie alertów w formie wiadomości e–mail
  • możliwość integracji systemu z rozwiązaniami smart home, dzięki któremu można skonfigurować zaawansowane scenariusze automatyzacji (dostępna jest integracja m.in. z systemem Home Assistant)
  • możliwość nadzorowania stanu systemu przez wykwalifikowanych instalatorów
    Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – to się opłaca!

 

Wszystkie pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric współpracują z instalacją fotowoltaiczną, co przy odpowiednim połączeniu pozwala całkowicie zredukować opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie i ogrzewanie wody użytkowej.

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w ramach ogólnopolskiego programu “Czyste Powietrze”, które może wynieść nawet 37 000 zł. Dokładna kwota jest uzależniona od progu dofinansowania, (podstawowy poziom dofinansowania lub podwyższony poziom dofinansowania), a także tego, czy dodatkowo zostanie zakupiona instalacja fotowoltaiczna (wtedy kwota dotacji jest większa).

Producent Mitsubishi na wszystkie pompy ciepła udziela 5 lat gwarancji.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną z pompą ciepła? Chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji – wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować i doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania. W tym celu przejdź do zakładki Kontakt.