Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – dlaczego warto?

pompy ciepła powietrze woda

Pompy ciepła Mitsubishi – doświadczenie poparte certyfikatami

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów produkcji i sprzedaży rozwiązań elektrycznych i elektronicznych o szerokiej gamie zastosowań. Pompy ciepła powietrze-woda tego producenta dystrybuuje się pod marką zależną Ecodan. Produkty te służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody. Wydajnie współpracują także z panelami fotowoltaicznymi.

Pompa ciepła Ecodan posiada Europejski Znak Jakości EHPA. Przyznaje się go produktom spełniającym normy techniczne (m.in. odpowiednia wydajność i poziom hałasu), planistyczne (dokumenty planowania, dokumenty techniczne) i serwisowe (dokumentacja serwisowa, struktura serwisowa, a także dostępność części zamiennych). Produkty z certyfikatem EHPA uwzględnia się w rządowych programach dotacji. Dzięki temu inwestycja w pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric może liczyć na dofinansowanie przez państwo.

Istotnym certyfikatem jest również KEYMARK. Jest to niezależny europejski znak jakości ISO Type 5. Przyznaje się go pompom ciepła, zespolonym z nimi urządzeniom grzewczym i pompom ciepła do CWU. Urządzenia oznaczone tym certyfikatem muszą spełniać ściśle określone normy w zakresie wydajności i emisji hałasu. Konkretne wymagania stawiane są też dla procesu produkcyjnego.

Wysoka jakość produktów Mitsubishi Electric jest też doceniana przez instalatorów. W ankiecie przeprowadzonej przez branżowy magazyn “Mark Intern”, pompy ciepła Ecodan zajęły 1. miejsce pod względem łatwości montażu i 3. miejsce w rankingu ogólnym.

Pompa ciepła Mitsubishi – ciche, wydajne i estetyczne rozwiązanie

Pompy ciepła wchodzące w skład rozwiązania Ecodan składają się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego, które współpracują ze sobą w systemie split. Energia z otoczenia jest pobierana przez moduł zewnętrzny, a jednostka wewnętrzna przekazuje ją do systemu ogrzewania. Moduły zewnętrzne różnią się konstrukcją w zależności od mocy i budowy systemu. Obudowy w kolorze biało-antracytowym sprawiają, że urządzenia prezentują się minimalistycznie i elegancko.

Dzięki umieszczeniu wentylatora  w odpowiedniej pozycji, pompy ciepła Ecodan są ciche. Na bardzo niską emisję hałasu wpływa też całkowite zamknięcie sprężarki w obudowie, a także akustyczne odseparowanie od obudowy przewodów czynnika chłodniczego.

Pompy ciepła Mitsubishi Ecodan to ekologiczne rozwiązanie. Jednostki w swojej pracy wykorzystują czynnik chłodniczy R32, dzięki czemu są bardziej wydajne, cichsze i przyjazne dla środowiska. Zadaniem czynnika chłodniczego jest nieustanna cyrkulacja w obiegu zamkniętym. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, pobiera ciepło z powietrza, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. Nie zużywa się, ale zmienia stan skupienia przez naprzemienne odparowywanie i skraplanie. Czynnik chłodniczy R32 charakteryzuje się bardzo niskim wpływem na niszczenie warstwy ozonowej i ogranicza swój wpływ na powstawanie globalnego ocieplenia.

Podejmując temat pomp ciepła, warto też wspomnieć o współczynniku efektywności chłodniczej COP (ang. Coefficient of Performance), który określa stosunek mocy cieplnej do zużytej mocy elektrycznej. W przypadku pomp ciepła im niższą temperaturę ma powietrze, od którego parownik odbiera ciepło, tym sprawność układu jest mniejsza – oznacza to, że nie jest to wartość stała. Przykładowo, jednostki Zubadan charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem na poziomie COP > 4,22.

Tym, co wyróżnia pompy ciepła Mitsubishi Electric na tle konkurencji to tryb autoadaptacji krzywej grzewczej, dzięki któremu sterowanie temperaturą zasilania instalacji grzewczej odbywa się  na podstawie wartości rzeczywistej zmierzonej bezprzewodowym termostatem.

Dodatkowo system autoadaptacji pozwala przewidzieć szacunkową przyszłą temperaturę w pomieszczeniu, a także temperaturę zewnętrzną, co przekłada się na odpowiednią reakcję budynku oraz instalacji na zmiany pogodowe.

Pompa ciepła zapisuje dane w pamięci modułu wewnętrznego i nie traci ich nawet po długotrwałym zaniku zasilania. Oznacza to, że jedynym parametrem który interesuje użytkownika jest ustawienie temperatury, jaką chce utrzymywać wewnątrz budynku. Całą optymalizację ekonomiki pracy pompy ciepła przejmuje na siebie zaawansowany algorytm.

Dzięki trybowi autoadaptacji, użytkownik sam może dokonywać zmian temperatury wewnątrz domu, przy jednoczesnym zachowaniu ekonomicznej pracy pompy, bez negatywnego wpływu na jej żywotność.

Pompy ciepła Ecodan – szeroki wybór urządzeń dostosowanych do konkretnych potrzeb

W skład systemu Ecodan wchodzą następujące modele pomp ciepła:

Eco Inverter – jednostki zewnętrzne Eco Inverter to idealne rozwiązanie dla domów niskoenergetycznych. Można je z powodzeniem stosować w zakresie temperatur od –20 do +35°C. Jednostka Eco Inverter może współpracować z modułem wewnętrznym z wbudowanym zasobnikiem CWU lub bez. Umożliwia to efektywne ogrzewanie lub ogrzewanie i chłodzenie. Ta wersja jest jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska dzięki zmniejszeniu ilości czynnika chłodniczego w obiegu.

Zubadan Inverter – najbardziej optymalne rozwiązanie w zakresie pomp ciepła powietrze–woda. System ten jest zdolny do działania z pełną mocą przy –15°C. Dla temperatury sięgającej nawet –28°C pompa ciepła nadal pracuje skutecznie i niezawodnie. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki wysokim temperaturom zasilania rzędu 60°C. Zoptymalizowana funkcja odszraniania w czasie o 50% krótszym w porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami. W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12, 14 kW. Jednostki Zubadan są wskazane dla budynków przechodzących termomodernizację.

W przypadku jednostki Zubadan, obowiązkowo należy wspomnieć innowacyjnym o innowacyjnym rozwiązaniu technicznym „flash injection”, które zostało zastosowane w sercu układu chłodniczego pompy, czyli sprężarce. Dzięki zastosowaniu w sprężarce typu scroll, technologii „flash injection”, czyli wtrysku pary mokrej, możliwe jest do utrzymania stabilne natężenie przepływu czynnika chłodniczego, a więc zachowanie wysokiej wydajność pompy w temperaturze poniżej -15°C.

Dodatkowo, jednostka Zubadan wyposażona jest w przegrzewacz pary zamiast akumulatora czynnika chłodniczego, dzięki któremu proces odszraniania skrócony zostaje do zaledwie 2 minut. Wszystko to sprawia, że pompa ciepła Mitsubishi Zubadan to prawdziwy champion wśród dostępnych na rynku urządzeń chłodniczo-grzewczych.

MELCloud – zarządzanie pompami ciepła Mitsubishi Electric z poziomu smartfona

Pompy ciepła Ecodan współpracują z aplikacją MELCloud, która umożliwia zarządzanie z poziomu smartfona, tabletu lub komputera również innymi urządzeniami Mitsubishi Electric – m.in. klimatyzatorami i rekuperatorami. Użytkownicy mają do dyspozycji aplikację instalowaną na urządzeniu mobilnym lub dostęp z poziomu przeglądarki internetowej. Zakres funkcji to m.in.:

  • włączanie i wyłączanie ustawienia temperatury, prędkości wentylatora i trybu pracy,
  • monitorowanie danych,
  • programator czasowy,
  • analiza systemu (wskazane zużycie energii i inne),
  • przekazywanie alertów w formie wiadomości e–mail,
  • możliwość integracji systemu z rozwiązaniami smart home, dzięki któremu można skonfigurować zaawansowane scenariusze automatyzacji (integracja m.in. z systemem Home Assistant),
  • możliwość nadzorowania stanu systemu przez wykwalifikowanych instalatorów.

Panele fotowoltaiczne i pompa ciepła – to się opłaca!

Wszystkie pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric współpracują z instalacją fotowoltaiczną, co przy odpowiednim połączeniu pozwala całkowicie zredukować opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie i ogrzewanie wody użytkowej.

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w ramach ogólnopolskiego programu “Czyste Powietrze”. Może ono wynieść nawet 37 000 zł. Dokładna kwota jest uzależniona od progu dofinansowania (podstawowy poziom dofinansowania lub podwyższony poziom dofinansowania), a także tego, czy dodatkowo zostanie zakupiona instalacja fotowoltaiczna (wtedy kwota dotacji jest większa).

Producent Mitsubishi na wszystkie pompy ciepła udziela 5 lat gwarancji.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną z pompą ciepła? Chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować i doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania. W tym celu przejdź do zakładki Kontakt.Masz więcej pytań dotyczących pomp ciepła?

 

Nasi konsultanci rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości!