Fotowoltaika jako rozwiązanie dla każdego

Fotowoltaika służy do produkcji darmowej i ekologicznej energii elektrycznej. W tym celu wykorzystywane jest ogólnodostępne oraz niewyczerpywalne promieniowanie słoneczne. Panele PV są zatem rozwiązaniem, które z pewnością sprawdzi się u każdego właściciela domu czy przedsiębiorstwa.

Dlaczego inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje metod oszczędzania. Chodzi tutaj nie tylko o rozsądne zakupy żywności, unikanie marnotrawstwa wody, ale również obniżenie rachunków za zużycie prądu elektrycznego. Wiadomo, iż posiadanie domu jednorodzinnego czy prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z wysokimi opłatami eksploatacyjnymi. Bardzo dużą część budżetu pochłaniają opłaty za prąd elektryczny. Bywa, że właściciel domu musi przez większą część roku oszczędzać na jego zużyciu lub też gromadzić fundusze na opłacenie rachunków. Kwoty te nie są małe, a wynagrodzenie za pracę nie zawsze jest na tyle satysfakcjonujące, aby pieniędzy starczyło na wygodne i bezstresowe korzystanie ze wszystkich urządzeń elektrycznych i elektronicznych, jakie znajdują się w gospodarstwie domowym czy firmie.

Fotowoltaika jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ panele PV mogą skutecznie obniżyć koszty utrzymania domu czy firmy bez przymusu poszukiwania alternatywnych metod oszczędzania w postaci przymusu odłączania pracujących urządzeń czy też nieustannego reglamentowania czasu ich pracy. Inwestycja ta sprawdza się zarówno u właścicieli gospodarstw rolnych, domów jedno- i wielorodzinnych, jak i firm.

Czy fotowoltaika jest w stanie zasilić urządzenia elektryczne i elektroniczne pracujące w gospodarstwie domowym oraz w firmie?

Zasadą działania fotowoltaiki jest fakt, iż znajdujący się w instalacji falownik doskonale spełnia swoje podstawowe zadanie i bezproblemowo przekształca prąd stały na ten przemienny. Dzięki temu każda firma czy gospodarstwo domowe może zostać zasilone energią elektryczną. Prąd przemienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych, pozyskany i przetworzony w instalacji fotowoltaicznej jest w stanie zasilić wszystkie pracujące w domu czy w przedsiębiorstwie urządzenia elektryczne i elektroniczne. Mamy tutaj na myśli zarówno sprzęt AGD, jak i RTV. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku przedsiębiorstw. Nie ma przeszkód, aby energia elektryczna uzyskana z czynnej instalacji fotowoltaicznej posłużyła do zasilenia sprzętów biurowych czy oświetlenia pomieszczeń biurowych i magazynów.

Skorzystaj z ulg podatkowych dedykowanych właścicielom fotowoltaiki

Warto dodać, iż posiadacze fotowoltaiki, szczególnie osoby dysponujące aktem własności danej nieruchomości, mogą odliczyć sobie wszelkie koszty poniesione na zakup fotowoltaiki w rocznym zeznaniu podatkowym składanym do urzędu skarbowego. Tego typu udogodnienie funkcjonuje w Polsce już od 1 stycznia 2019 roku. Odliczeniu podlegają wszelkie działania, które zaliczają się do projektowania, zakupu czy montażu fotowoltaiki, bez względu na to, czy jest ona umiejscowiona przy gruncie, czy też na dachu. Łącznie można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym kwotę 53 000 złotych. Inwestycję można swobodnie odliczyć od podstawy opodatkowania, a kwota odliczenia może podlegać odjęciu w kolejnych latach, jednakże nie dłużej niż przez okres lat 6, począwszy od końca roku podatkowego, gdy poniesiono pierwszy wydatek na zakup fotowoltaiki.

Kupno instalacji fotowoltaicznej to jednorazowy wydatek, który w krótkiej perspektywie pozwoli zaoszczędzić sporo gotówki, szczególnie z uwagi na rosnące ceny za zużycie prądu elektrycznego pochodzącego z państwowych sieci.

Informujemy, że treści w naszym poradniku mają jedynie charakter poglądowy, a wybrane rozwiązania zależne są od indywidualnego zapotrzebowania Klienta oraz innych uwarunkowań.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!