Zdradzamy tajemnice fotowoltaiki

Fotowoltaika, jak każdy system, ma pewnego rodzaju niuanse, które powinien znać każdy przyszły właściciel instalacji fotowoltaicznej.

Od czego zależą ceny modułów fotowoltaicznych?

Ceny modułów fotowoltaicznych są uzależnione w szczególności od rodzaju modułu i jego producenta. Moduły renomowanych i znanych producentów, które posiadają elementy o bardzo wysokiej jakości, kosztują znacznie więcej. Najlepszym sposobem porównania cen modułów jest dokładna analiza całkowitego kosztu projektu, budowy, zakupu i montażu instalacji. Co ważne, w harmonogramie kosztów łącznych cena za zakup modułów fotowoltaicznych uległa spadkowi od czasu, gdy instalacje fotowoltaiczne pojawiły się w polskich domach. Eksperci uważają, że ogólne ceny za posiadanie systemów fotowoltaicznych nadal będą spadać. Wynika to w szczególności ze zwiększonej produkcji, spadających cen surowców i ostrej konkurencji w branży.

Jakie są koszty eksploatacji fotowoltaiki?

Oprócz oczywistych kosztów nabycia, które obejmują takie elementy, jak panel fotowoltaiczny, falownik, okablowanie, montaż itp., powinny być brane pod uwagę ewentualne koszty eksploatacji dla właściciela paneli PV. Obejmują one m.in. składki ubezpieczeniowe. Ogólnie rzecz biorąc, koszty fotowoltaiczne są stosunkowo niskie, stanowią około 1 do 2 procent kosztów rocznie.

Czy istnieje coś takiego, jak kalkulator opłacalności inwestycji w fotowoltaikę?

Przykładowe obliczenia opłacalności systemu fotowoltaicznego mogą być wykonane dla każdego przyszłego właściciela paneli PV. Kalkulator kosztów inwestycji jest idealny do szybkiego i nieskomplikowanego obliczania efektywności ekonomicznej tego typu instalacji. Oprócz oczekiwanej wydajności fotowoltaicznej przybliżone są wszelkiego typu koszty inwestycji, które są dokładnie i realnie uwzględniane w obliczeniach. Jako wstępna prognoza obliczenia te stanowią odzwierciedlenie kosztów oraz możliwości obniżenia rachunków za zużycie prądu elektrycznego na dany rok kalendarzowy. Oczywiście muszą być one później ponownie zweryfikowane przez wysoko wykwalifikowanego projektanta, szczególnie gdy dana osoba decyduje się na tego typu instalację po 2 lub 3 latach od wykonania pierwszych kalkulacji.

Co stanowi serce systemu fotowoltaicznego?

Moduły fotowoltaiczne stanowią serce systemu fotowoltaicznego, w którym następuje konwersja światła słonecznego na energię elektryczną. W ciągu ostatnich 20 lat fotowoltaika przekształciła się z niszowej technologii w taką uznawaną za masową, o zasięgu globalnym. Postęp techniczny, jaki zaszedł w tym czasie w produkcji modułów fotowoltaicznych, był ewolucyjny, nie zaś rewolucyjny. Wydajność i żywotność modułów fotowoltaicznych była nieustannie ulepszana. Działanie to polegało na metodzie małych kroczków i cyklicznie przeprowadzanych testów oraz badań nad zwiększeniem efektywności modułów. Powolny, ale skuteczny proces ulepszania wydajności modułów fotowoltaicznych przyczynił się do tego, iż dzisiejsze moduły mają bez wątpienia znacznie lepszą jakość niż ich poprzednie generacje. W zależności od użytego materiału mówi się o modułach polikrystalicznych, monokrystalicznych lub cienkowarstwowych.

Fotowoltaika, niezawodny system

Być może najważniejszym atutem przemawiającym na korzyść montażu instalacji fotowoltaicznej jest fakt, iż jest to system niezawodny. Instalacje są tworzone według standardowej, latami wypracowanej technologii, która pozwala na wygenerowanie odpowiedniej ilości prądu oraz wydajną, wieloletnią pracę. Producenci po latach badań są w stanie dopasować każdą instalację fotowoltaiczną tak, aby mogła ona być użytkowana w każdych warunkach pogodowych.

Uważa się, iż maksymalny czas działania instalacji fotowoltaicznej to okres ponad 25 lat, dlatego też fotowoltaika opłaca się szczególnie z racji coraz wyższych kosztów poboru energii elektrycznej od państwowych dostawców. Dobór odpowiedniej mocy paneli PV jest indywidualnym aspektem, który obejmuje łączne koszty energii elektrycznej szacowanej w skali jednego roku.

Informacje podane w naszych artykułach są jedynie poglądowe, poszczególne rozwiązania mogą różnić się w zależności od indywidualnych uwarunkowań.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!