Fotowoltaika dla domu – ile kosztuje sprzęt i instalacja?
Chociaż może się wydawać, że koszt zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych jest dość wysoki, to jednak musimy pamiętać, że fotowoltaika pozwala nam produkować własny prąd. W perspektywie oznacza to, że inwestor decydujący się na montaż paneli PV właściwie całkowicie uniezależnia się od dostaw energii elektrycznej pochodzącej z sieci ogólnej i może znacząco obniżyć swoje rachunki za prąd. Jeżeli dodatkowo fotowoltaika jest w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, roczne koszty minimalizują się do niewielkich opłat stałych. W jaki sposób określić prawidłowe parametry modułów PV dla domu i jak obliczyć koszty instalacji fotowoltaicznej?
Fotowoltaika dla domu – to musisz wiedzieć!
Inwestorzy decydujący się na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych kierują się nie tylko wygodą w obsłudze modułów, ale przede wszystkim realnymi korzyściami, jakie niesie za sobą posiadanie domowej elektrowni słonecznej. Pomimo wysokich kosztów samego osprzętu, który jest konieczny do montażu systemu PV, sama inwestycja jest bardzo opłacalna, ponieważ pozwala zaoszczędzić bardzo duże sumy przeznaczane do tej pory na opłatę rachunków za prąd. Szacuje się, że przy zoptymalizowaniu działania modułów całkowity koszt ich zakupu może zwrócić się już nawet w ciągu 5 lat. Od czego zatem zależy wielkość instalacji PV i jej koszt?
System fotowoltaiczny dobierany jest przede wszystkim do wysokości rachunków za prąd oraz realnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną. To, na jaką instalację się zdecydujemy, nie jest zatem zależne od wielkości domu czy ilości jego mieszkańców. Instalując panele fotowoltaiczne, powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na miejsce ich montażu. Istotne jest, żeby moduły PV znajdowały się w południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej części dachu. Specjaliści zalecają, aby panele montować pod kątem 35 stopni i eliminować ryzyko potencjalnego zacienienia ich części. Nawet minimalne lub czasowe ograniczenie dostępu światła słonecznego do paneli powoduje, że te nie działają na pełnych obrotach, co wyraźnie ogranicza ich efektywność. Wybór odpowiednich parametrów systemu PV, od których zależy również ostateczny koszt całej instalacji, warto zatem zlecić specjaliście. Obliczy on zapotrzebowanie energetyczne domu, a także oceni na podstawie wywiadu optymalne miejsce do umieszczenia instalacji PV.
Dlaczego moc instalacji PV jest ważna?
Prawidłowo dobrana moc instalacji fotowoltaicznej jest kluczem do sukcesu działania całego systemu. Musimy pamiętać, że moc całej instalacji PV wpływa również na to, ile kosztuje fotowoltaika. To, czy panele słoneczne będą w stanie wygenerować wystarczająco dużo energii do zasilenia gospodarstwa domowego, zależy od ich umiejscowienia oraz ilości samych modułów. Jeżeli jest ich wystarczająco dużo, system PV nie tylko zapewnia maksymalny uzysk energetyczny, ale pozwala także zaoszczędzić pieniądze i wygenerować dodatkowy prąd, który można wykorzystać w okresie zmniejszonej intensyfikacji promieni słonecznych. Nadwyżki prądu, który nie zostanie wykorzystany w gospodarstwie domowym, inwestor może magazynować w zakładzie energetycznym i odbierać go w dowolnym momencie. Magazynowanie nadwyżek energetycznych możliwe jest dzięki systemowi opustów, który zakłada, że przy minimalnej stracie pozyskanej energii elektrycznej właściciel domowej elektrowni słonecznej może wykorzystać prąd w chwilach większego zapotrzebowania na energię. Jeżeli zatem typ i moc instalacji fotowoltaicznej są prawidłowo określone, ewentualne braki energetyczne w miesiącach zimowych są wyrównywane przez nadwyżki z okresu letniego. Dzięki temu właściciel instalacji nie musi dopłacać za dodatkowy prąd z ogólnej sieci energetycznej. Wówczas koszty przez niego ponoszone mogą się zamknąć wyłącznie w tzw. opłatach stałych.
Jaki jest koszt instalacji PV dla domu?
Całkowity koszt fotowoltaiki zależy przede wszystkim od maksymalnej mocy instalacji PV, a to jest uwarunkowane ilością paneli słonecznych. Jeżeli są one umieszczone w dobrym miejscu i jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyko zacienienia modułów, koszt instalacji nie będzie wzrastał. Szacunkowo zatem koszt samych paneli PV dla małego gospodarstwa domowego może wynieść nawet 10 tys. zł (przy uśrednionej cenie jednego modułu wynoszącego około 600-700 zł). Do kosztów instalacji należy także doliczyć zakup dobrego inwertera, okablowania, systemu mocowania, a także zabezpieczeń i elementów wspomagających monitorowanie pracy fotowoltaiki. Do tego dochodzą także koszty wykonania projektu instalacji oraz montaż systemu PV przez profesjonalną ekipę montującą.
Chociaż ostateczny koszt zakupu i montażu fotowoltaiki może wydawać się wysoki, to musimy pamiętać, że panele są właściwie bezawaryjne i bezobsługowe. Ich gwarancja optymalnej pracy wynosi nawet 25 lat! Oznacza to, że jednorazowy wydatek, jakim jest inwestycja w panele PV, może zwrócić się już po 5 latach od zakupu systemu, a w przypadku znacznych podwyżek cen prądu – jeszcze szybciej. Opłacalność instalacji PV wynika także z faktu znacznego obniżenia kosztów użytkowania energii elektrycznej, a w dalszej perspektywie ich całkowitej minimalizacji do opłat stałych. Inwestorzy mogą także korzystać z korzystnych pakietów wspomagających inwestycję w odnawialne źródła energii (ulgi podatkowe, system opustów, programy dofinansowujące, np. Mój Prąd i Czyste Powietrze). Dotyczy to zarówno inwestorów prywatnych i rolników, jak i przedsiębiorców.
Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.