Fotowoltaika i pompa ciepła – zgrany duet i dofinansowanie

Właściciele domowych elektrowni słonecznych coraz chętniej decydują się na połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Jest to nowoczesne rozwiązanie pozwalające wykorzystać w pełni zalety fotowoltaiki i w bardzo krótkim czasie osiągnąć samowystarczalność energetyczną. W jaki sposób uniezależnić się energetycznie i maksymalnie obniżyć swoje rachunki, zapewniając sobie optymalne warunki grzewcze bez względu na porę roku?

fotowoltaika i pompy ciepła

Jaka moc instalacji PV dla domu?

Szacunkowo panele fotowoltaiczne pracujące w polskich warunkach dostarczają gospodarstwu domowemu około 1000 kWh wyprodukowanej energii elektrycznej z każdego 1 kWp mocy modułów PV. Należy jednak pamiętać, że energia pozyskana w miesiącach największej intensyfikacji promieni słonecznych zazwyczaj nie jest na bieżąco wykorzystywana. Z kolei w okresie zmniejszonej wydajności energetycznej paneli fotowoltaicznych zapotrzebowanie na prąd, np. ze względu na potrzeby grzewcze domu, przerasta realne możliwości produkcyjne modułów PV. System opustów daje nam wprawdzie możliwość magazynowania energii i jej odbierania w zależności od czasowych potrzeb energetycznych, ale musimy pamiętać o tym, że w każdym przypadku może to być jedynie 70 lub 80% wyprodukowanej energii elektrycznej. Pozostałą część stanowi ryczałt za możliwość przechowywania energii przez dostawcę prądu. 

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła jest zatem o tyle korzystne, że pozwala nie tylko zwiększyć wydajność roczną paneli PV, ale i w sposób optymalny wykorzystać wyprodukowaną przez naszą elektrownię słoneczną energię bez dotkliwych strat uzysku z fotoogniw. Musimy jednak pamiętać, że aby pompa ciepła zasilana prądem z fotowoltaiki stała się opłacalna, moc całej instalacji PV musi być dokładnie oszacowana i dostosowana do maksymalnych potrzeb energetycznych naszego domu.

Fotowoltaika – jak magazynować energię elektryczną?

Aby zapewnić swojemu gospodarstwu domowemu ciągłość w pozyskiwaniu energii elektrycznej z fotowoltaiki, inwestor może skorzystać z systemu opustów. Dzięki temu możemy w sposób optymalny wykorzystać możliwości, jakie dają nam moduły PV. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy nadmiar wyprodukowanej energii w sezonie nasłonecznionym jest w stanie zaspokoić niedobory gospodarstwa domowego w prąd podczas zmniejszonej efektywności paneli PV w zimie. System on-grid pozwalający na magazynowanie prądu w ogólnej sieci wymaga jednak od nas opłaty sięgającej od 20 do 30% pozyskanej przez nas energii.

Tym bardziej racjonalne wydaje się rozwiązanie pozwalające na korzystanie z wyprodukowanej przez nas energii w sposób maksymalny przez cały rok. Nadwyżki energetyczne mogą być przecież magazynowane także w akumulatorach lub zbiornikach wody. W ten sposób możemy wykorzystywać fotowoltaikę do podgrzewania wody użytkowej lub ogrzewania domu, a w sezonie letnim – do chłodzenia pomieszczeń.

Fotowoltaika i pompa ciepła – czy to się opłaca?

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła jest korzystne z kilku powodów. Inwestując w montaż obydwu urządzeń, zwiększamy możliwość maksymalnego wykorzystania wyprodukowanej przez panele PV energii do obsługi domu. Przewidując w sposób prawidłowy roczne zapotrzebowanie gospodarstwa na energię elektryczną, jesteśmy także w stanie uniknąć konieczności magazynowania jej w ogólnej sieci, a tym samym strat ryczałtowych w postaci części pozyskanego prądu. Musimy też pamiętać, że pompa ciepła zużywa zazwyczaj dużo więcej energii elektrycznej niż kotły paliwowe – dzięki temu możemy założyć, że znaczne wzrosty uzysku energetycznego zostaną wykorzystane w sposób optymalny nie tylko do sezonowego ogrzewania domu, ale i do całorocznego podgrzewania wody użytkowej. W tym przypadku tradycyjny akumulator wykorzystywany do przechowywania energii elektrycznej może zostać zastąpiony przez instalację c.w.u. Prąd pozyskany dzięki modułom fotowoltaicznym może także zasilić instalację wentylacyjną.  

Zainstalowanie pompy ciepła napędzanej energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych pozwala nie tylko uniknąć strat energetycznych, ale i wykorzystywać energię na bieżąco. Wbrew pozorom nie jest to też bardzo duży koszt – inwestorzy decydujący się na montaż OZE mogą korzystać z atrakcyjnych dotacji rządowych obejmujących koszty zakupu i instalacji fotowoltaiki. Inwestycja w pompę ciepła i panele PV może być np. dofinansowana funduszami pochodzącymi z programu Czyste powietrze.

 

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!