Fotowoltaika – co wpływa na cenę instalacji?

Zakładanie paneli PV wiąże się z uwzględnieniem kilku czynników, które generują koszty całego procesu. Po pierwsze należy wybrać moc systemu, rodzaj inwertera oraz zastanowić się, czy podłoże nie wymaga odpowiednich przygotowań. Osoby, które zamierzają zakupić fotowoltaikę, bez analizy wszystkich kosztów nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, ile tak naprawdę będą musiały przeznaczyć na to pieniędzy.

Cena fotowoltaiki

Cena fotowoltaiki a rozmiar instalacji

Wiele osób nie uwzględnia faktu, iż rozmiar instalacji fotowoltaicznej ma bardzo duże znaczenie przy szacowaniu kosztów jej projektowania, budowy oraz montażu. Dlatego też na samym początku renomowane firmy zajmujące się sprzedażą fotowoltaiki pracują z klientem, aby określić jego ścisłe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Proces ten jest możliwy tylko i wyłącznie dzięki analizie rocznych rachunków za prąd czy też przeliczeniu ilości osób stale zamieszkujących dane gospodarstwo domowe.

Koszt elektrowni słonecznej jest uzależniony głównie od rozmiaru danej instalacji fotowoltaicznej. Im większe zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym, tym więcej paneli fotowoltaicznych dana osoba potrzebuje. W praktyce oznacza to, że koszt systemu rośnie. Ogólnie przyjęto, że cena określana jest na stałym poziomie za 1 KWP mocy instalacji. Bywa, iż firmy wprowadzają promocje, dzięki którym można zakupić instalację fotowoltaiczną o większej mocy w dość atrakcyjnej cenie rynkowej.

Koszty montażu fotowoltaiki a miejsce montażu

Zdarza się, iż lokalizacja instalacji fotowoltaicznej jest kolejnym bardzo ważnym elementem, który ma kluczowe znaczenie względem kosztów zakupu całego systemu. Bywa, że osoby nie mają przygotowanego dachu albo gruntu i muszą dodatkowo wliczyć koszty przygotowania podłoża do montażu fotowoltaiki. Jeśli klient kupujący panele PV pragnie umieścić instalację na dachu, to musi liczyć się z tym, że ogniwa montowane w tym miejscu nie są uniwersalne, bowiem dla każdego rodzaju dachu dobierany jest odpowiedni montaż.

W praktyce oznacza to, że inny system montażowy zostanie zastosowany na dachu skośnym, zaś zupełnie inny na dachu płaskim. Ponadto rodzaj montażu będzie również różnił się w zależności od typu pokrycia dachowego. Warto zastanowić się, z czego składa się nasz dach – z blachy, dachówki, gontu czy innego pokrycia. Rodzaj pokrycia dachowego ma bowiem niebagatelne znaczenie dla kosztów zakupu i montażu danego systemu fotowoltaicznego. Instalacja fotowoltaiczna przy gruncie jest tak samo skutecznym rozwiązaniem, jak montaż na dachu. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się fotowoltaiczne systemy gruntowe, które bardzo dobrze sprawdzają się, gdy posiadamy duży, niezacieniony i niezagospodarowany obszar. Można wówczas ustawić panele fotowoltaiczne w idealnej pozycji w kierunku słońca. Warto jednak pamiętać, że instalacja tego typu jest dużo bardziej zaawansowana, jeśli chodzi o montaż, co wpływa na podniesienie ceny zakupu fotowoltaiki. Ponadto osobom, które decydują się na gruntową fotowoltaikę, należy uzmysłowić, że w wielu wypadkach zachodzi konieczność wykonania przekopu, który wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Cena fotowoltaiki a dofinansowanie

Osoby, które pragną zmniejszyć wysokość kosztów poniesionych na fotowoltaikę, mogą skorzystać z dofinansowania. Do wyboru są dwie opcje – albo kredyt, albo też dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W drugim przypadku rozwiązanie jest bardziej korzystne, ponieważ osoba może liczyć na zwrot kosztów poniesionych na wszelkie czynności związane z posiadaniem fotowoltaiki.

Warto również pamiętać, że zakup fotowoltaiki od renomowanego producenta gwarantuje najlepszą jakość użytych do jej tworzenia komponentów. Najtańsza oferta zakupu fotowoltaiki nie zawsze okazuje się tą najlepszą.

Elektrownia słoneczna nie jest małym wydatkiem, jednakże warto pamiętać, że jest to koszt jednorazowy, który będzie stwarzał możliwość oszczędzania w późniejszym okresie szacowanym na prawie trzy dekady.

Informacje podane w poradniku na naszej stronie są jedynie poglądowe, poszczególne rozwiązania dobieramy w zależności od uwarunkowań oraz indywidualnego zapotrzebowania danego Klienta.Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!