Fotowoltaika – najczęściej popełniane błędy i jak ich unikać

Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Uważa się, że wybór fotowoltaiki dopasowanej do konkretnych potrzeb klienta nie stanowi żadnego problemu, jednakże niewłaściwie podjęte kroki na etapie projektowania i montażu bywają źródłem poważnych problemów z panelami fotowoltaicznymi. Chcąc temu przeciwdziałać, warto poznać, czego należy unikać jeszcze na etapie projektowania i montażu fotowoltaiki. 

Inwestycja w fotowoltaikę

Nie wybieraj tanich ofert 

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniają przyszli właściciele paneli PV, jest wybór najtańszej instalacji fotowoltaicznej. Z założenia fotowoltaika ma przetrwać około 25 do 30 lat. Warto o tym pamiętać rozpoczynając starania o posiadanie tego typu instalacji. To inwestycja, która musi się zwrócić, dlatego też nie warto oszczędzać i decydować się na najbardziej atrakcyjną czy najtańszą ofertę, jaka istnieje na rynku. Wiele firm proponuje niskie ceny związane z jej projektowaniem, budową i montażem, warto zatem zweryfikować parametry takiej oferty, ponieważ często są one uwarunkowane słabą jakością materiałów czy nierzetelnym dopasowaniem fotowoltaiki do potrzeb danego klienta Jeśli nie skontaktujemy się z niezależnym doradcą czy profesjonalną firmą, to zdarza się że posiadamy fotowoltaikę, która zupełnie nie spełnia naszych potrzeb. 

Błędne oszacowanie mocy fotowoltaiki 

Kolejnym aspektem, który zaliczany jest do błędów popełnianych przy wyborze fotowoltaiki, jest nieodpowiednie oszacowanie, ile energii zostanie wyprodukowanej i jakie będą z niej zyski, zarówno dla klienta indywidualnego, w przypadku rolników czy firm. Dokładny szacunek ilości wyprodukowanej energii i zysków, jakie płyną z posiadania paneli PV umożliwia dobranie optymalnej i najbardziej opłacalnej instalacji fotowoltaicznej. Chcąc uniknąć błędów w tym temacie, należy zwrócić się do eksperta, który przede wszystkim przeanalizuje: średnie nasłonecznienie terenu, zacienienie paneli, zmianę kąta pod jakim padają promienie słoneczne, jak również spadek sprawności instalacji w miarę upływu czasu. Ponadto ekspert jest w stanie oszacować sprawność inwertera oraz zasady rozliczania się z konkretnym odbiorcą energii. Wszystkie te elementy w końcowym rozrachunku mają ogromne i niebagatelne znaczenie. Im bardziej szczegółowa i precyzyjna jest kalkulacja, tym mniejsze ryzyko, że instalacja nie będzie działać albo będzie przynosić straty zamiast zysków. 

Wadliwy projekt, ignorowanie zacienienia paneli PV

Kolejnym błędem w doborze instalacji fotowoltaicznej jest źle przygotowany projekt. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że może on narazić osobę posiadającą fotowoltaikę na dodatkowe, niepotrzebne koszty, które powstają w trakcie montażu. Warto jest zatem współpracować z rzetelnymi firmami, które sprawdzają dany projekt i uwzględniają wszelkie przeszkody w nim powstałe. Kolejnym błędem w doborze fotowoltaiki jest ignorowanie zacienienie paneli PV, które może powodować spadek wydajności systemu. Taka sytuacja jest do uniknięcia, jeśli uwzględni się dobór specjalnego optymalizatora mocy, eliminującego problem ze sprawnym działaniem instalacji fotowoltaicznej

Brak ubezpieczenia fotowoltaiki, wybór firmy zajmującej się montażem paneli PV bez aktualnego OC 

Dużymi błędami popełnianymi w trakcie decydowania się na montaż paneli PV są: brak ubezpieczenia instalacji, wybieranie wykonawców bez ubezpieczenia OC oraz zaufanie firmom, które w nieodpowiedni sposób transportują panele. Brak ubezpieczenia wykonawcy powoduje, że nie możemy żądać od niego odszkodowania, zaś brak ubezpieczenia naszej instalacji fotowoltaicznej może skutkować problemami w trakcie jej awarii czy zniszczenia. Niebagatelne znaczenie ma także niewłaściwy transport paneli PV, który powoduje, że są one często uszkodzone.

Wymienione czynniki generują poważne usterki w prawidłowym działaniu instalacji fotowoltaicznej. Chcąc ich uniknąć, należy przede wszystkim zaufać renomowanym firmom, które od wielu lat oferują najlepszej jakości instalacje fotowoltaiczne, spełniające oczekiwania każdego klienta. 

Podane w artykule informacje są wyłącznie poglądowe, a nasza oferta uzależniona jest od uwarunkowań oraz indywidualnych potrzeb każdego Klienta.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!