Fotowoltaika. Czy to zawsze się opłaca

Panele fotowoltaiczne są popularne nie tylko z powodu bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego i udziału w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, ale przede wszystkim dzięki realnym korzyściom ekonomicznym. Fotowoltaika pozwala uniezależnić się od ogólnego dostawcy energii elektrycznej i doprowadzić do bardzo dużych oszczędności w budżecie domowym.

Fotowoltaika. Zainwestuj w sprawdzone produkty

Panele fotowoltaiczne będą przynosiły oczekiwane korzyści energetyczne tylko wtedy, kiedy będą działały w sposób prawidłowy. Niestety inwestycja w domową elektrownię słoneczną jest kosztowna, dlatego wielu inwestorów, chcąc obniżyć koszty zakupu paneli PV, decyduje się na tańsze produkty pochodzące od przypadkowego producenta. Nierzadko okazuje się, że niesprawdzone moduły fotowoltaiczne są mniej wydajne i zawodne, czego dowodzą awarie systemu fotowoltaicznego już po kilku latach od zainstalowania paneli. Dlatego decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, powinniśmy wcześniej upewnić się, że proponowane nam produkty OZE są certyfikowane i dostosowane do naszych potrzeb, że wykazują parametry, które będą w stanie sprostać warunkom nasłonecznienia i potrzebom energetycznym domu.

W źle działającej fotowoltaice oszczędności na urządzeniach, a zwłaszcza na falowniku, są nieopłacalne, co może bardzo szybko zemścić się dodatkowymi kosztami naprawy niedziałającej instalacji.

Panele fotowoltaiczne a zapotrzebowanie energetyczne domu

Jednym z czynników sprzyjających opłacalności instalowania fotowoltaiki jest umiejętne określenie zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa domowego. Przed wyborem paneli PV musimy zatem oszacować, ile prądu w ciągu roku będziemy musieli pozyskać do zasilania urządzeń elektrycznych lub ogrzewania domu. Zbyt niska wydajność paneli PV może spowodować, że zabraknie energii elektrycznej pozyskanej ze słońca. Za mała moc modułów fotowoltaicznych w stosunku do realnych potrzeb naszego domu nie przyniesie też oczekiwanych oszczędności i wyraźnie wydłuży czas zwrotu zainwestowanych pieniędzy w instalację słoneczną. Nie jest też dobrym pomysłem instalowanie fotowoltaiki o mocy znacząco przekraczającej zapotrzebowanie na prąd czy montowanie dodatkowych optymalizatorów, jeśli nie są konieczne.

Ważne są więc wiarygodne obliczenia na podstawie dotychczasowych rachunków za prąd, które pomogą określić prawidłową specyfikację fotowoltaiki. Bez tych obliczeń instalacja PV nie będzie ani w pełni wydajna, ani opłacalna. Jeżeli chcemy uniknąć błędów, powinniśmy zdać się na pomoc profesjonalnych instalatorów.

Jesteś prosumentem fotowoltaiki? Zyskujesz!

Właściciele instalacji fotowoltaicznej decydujący się na podłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej zyskują podwójnie – nie tylko zapewniają sobie znaczną samodzielność energetyczną, ale i mogą dysponować pozyskanym prądem. Status prosumenta fotowoltaiki oznacza, że jako właściciele instalacji PV stajemy się zarówno producentami prądu, jak i jego odbiorcami. To z kolei pozwala na przechowywanie nadmiaru pozyskanej energii elektrycznej w zasobniku sieci energetycznej i odbieranie jej w czasie mniejszej wydajności energetycznej paneli PV. W systemie upustów tracimy wprawdzie odsetek wyprodukowanej energii (dla instalacji o mocy do 10 kW za każde wysłane 1000 kWh odbieramy ponownie 800 kWh, a dla instalacji 10–50 kW – 700 kWh), ale zyskujemy możliwość decydowania, dysponowania pozyskaną energią elektryczną w czasie spowolnionej pracy fotowoltaiki. Co istotne, prosument nie ponosi już dodatkowych kosztów dystrybucyjnych. Jedynymi kosztami są tzw. opłaty stałe, które w perspektywie roku mogą wynieść około 200 zł.

Kiedy fotowoltaika się nie opłaca

Fotowoltaika z gruntu jest opłacalną inwestycją, bo pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd i zwiększa wartość naszego domu. Co jednak istotne, dzięki modułom PV cieszymy się własnym prądem bez poczucia zależności od sieci energetycznej. Aby jednak fotowoltaika była w pełni opłacalna, musimy zadbać nie tylko o dobrej jakości urządzenia, ale i ich prawidłową instalację. Kluczem do sukcesu jest umiejscowienie paneli PV, czyli zapewnienie im optymalnych warunków do pracy. Nieopłacalne jest instalowanie paneli PV na dachu, który w przeważającej części cały czas jest zacieniony lub skierowany na północ. Duża ekspozycja słoneczna sprzyja optymalizacji pracy modułów PV, ale nawet czasowe zacienienie obniża sprawność ogniw i wpływa na mniejszy przyrost energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. Jeżeli więc chcemy zainstalować panele PV na dachu, ale wiemy, że jego nachylenie wymusza na nas montaż modułów po stronie północnej, powinniśmy zdecydować się na naziemną farmę fotowoltaiczną. W przeciwnym wypadku instalacja fotowoltaiki będzie po prostu nieopłacalna albo będzie wymagała montażu wielu inwerterów i optymalizatorów, co jednak będzie generowało kolejne koszty.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!