Fotowoltaika Rzeszów, panele fotowoltaiczne
Interesuje Cię fotowoltaika w Rzeszowie? Pomożemy Ci zrealizować marzenie o własnych odnawialnych źródłach energii!
Interesuje Cię fotowoltaika w Rzeszowie? Pomożemy Ci zrealizować marzenie o własnych odnawialnych źródłach energii!
Coraz więcej osób decyduje się na odnawialne źródła energii, którymi można zasilić prywatne gospodarstwa domowe oraz firmy, wspólnoty mieszkaniowe, a nawet duże gospodarstwa, zajmujące się hodowlą zwierząt, przetwórstwem czy agroturystyką. Nic dziwnego – instalacje fotowoltaiczne nie tylko pozwalają zaoszczędzić na coraz wyższych rachunkach za prąd, ale także mają swój wkład w ochronę środowiska, zmniejszając zanieczyszczenie powietrza.
Instalacje fotowoltaiczne nie emitują szkodliwych substancji, co szczególnie ma znaczenie w dużych, rozwijających się miastach. Do takich miast należy właśnie Rzeszów. Fotowoltaika jest tam o tyle wskazana, że jest on miejscem o doskonałym nasłonecznieniu, co tym bardziej sprzyja przetwarzaniu energii słonecznej przez instalację fotowoltaiczną.
Interesuje Cię fotowoltaika w Rzeszowie? Pomożemy Ci zrealizować marzenie o własnych odnawialnych źródłach energii!
Instalacja fotowoltaiczna on-grid, która jest podłączona do sieci, działa na zasadzie przekształcania prądu stałego w zmienny przy pomocy inwertera (falownika), będącego jedną z najważniejszych części całej instalacji. Promienie słoneczne padają na panele słoneczne – umieszczone najczęściej na dachu. Panele fotowoltaiczne absorbują promienie, które następnie są przekształcane przez instalację w prąd zmienny, zasilający domy, firmy czy zakłady produkcyjne.
Co dzieje się z nadwyżkami prądu, których prosument – czyli właściciel instalacji – nie wykorzystuje od razu? Zgodnie z nowym systemem rozliczeń funkcjonującym od kwietnia 2022 roku, nadwyżki energii mogą być sprzedane do sieci. Środki trafiają na specjalne konto prosumenta, z którego są one pobierane w przypadku chęci zakupu dodatkowej energii przez prosumenta.
Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja przynosząca wymierne efekty. Koszty fotowoltaiki zwracają się w ciągu kilku lat, a dzięki istniejącym programom dotacyjnym można je znacząco obniżyć. Komu opłaca się założenie instalacji? Kto na tym skorzysta?
W Rzeszowie fotowoltaika sprawdzi się w takich miejscach jak:
Nie jest Ci obojętne dobro środowiska i czystość powietrza? Chcesz mieć swój wkład w proekologiczne wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii? Marzysz o zmniejszeniu swoich rachunków za prąd? Pomyśl o instalacji fotowoltaicznej!
Podkarpackie jest regionem, w którym inwestycje w panele fotowoltaiczne są najbardziej opłacalne. Jako jeden z najbardziej nasłonecznionych regionów kraju ma on doskonałe warunki do tego, aby czerpać energię prosto ze słońca. Dlatego zainteresowanie fotowoltaiką jest w nim coraz większe, a ilość inwestycji tego typu z roku na rok wzrasta. Możesz w każdej chwili dołączyć do osób będących posiadaczami paneli słonecznych.
House Solutions pomoże każdemu, kogo interesuje fotowoltaika. Podkarpackie to jeden z wielu rejonów naszej działalności i gdzie możemy dostarczyć każdemu optymalne, ściśle dostosowane do potrzeb każdego prosumenta rozwiązania. Nasza propozycja obejmuje nie tylko Rzeszów, ale także Jasło, Krosno, Przemyśl oraz inne miejscowości. Wszędzie można skorzystać z naszej oferty i generować swój własny prąd, każdego dnia oszczędzając na kosztach.
Wiesz już, że inwerter jest bardzo ważnym elementem każdej instalacji, a co z najbardziej widocznymi jej elementami, czyli panelami słonecznymi? Na temat paneli fotowoltaicznych powstało wiele opinii – niektóre z nich są prawdziwe, inne nie.
Czym charakteryzują się nowoczesne panele słoneczne? Co trzeba o nich wiedzieć? Oto najważniejsze fakty:
Decydując się na założenie instalacji fotowoltaicznej warto wiedzieć czy region, w którym mieszkamy jest dobrze nasłonecznionym miejscem. Oczywiście w całym kraju warto zakładać instalacje, ponieważ zawsze przekłada się to na zmniejszenie kosztów za energię i czynne dbanie o dobro środowiska. Jak wiadomo największe nasłonecznienie w Polsce występuje w województwach południowych i południowo-wschodnich, szczególnie lubelskim, podkarpackim i małopolskim. Znajdujący się na Podkarpaciu Rzeszów często jest wyróżniany pod kątem rocznego nasłonecznienia.
Szacuje się, że średnie roczne nasłonecznienie w Rzeszowie i okolicach wynosi około 1150 kWh/m2, co oznacza świetne warunki do korzystania z instalacji fotowoltaicznych. Jeżeli interesuje Cię fotowoltaika i Rzeszów lub jego okolice to rejon, w którym mieszkasz, możesz śmiało decydować się na własną mikroinstalację – podkarpacie jest idealnym miejscem do tego przedsięwzięcia.
Dlaczego to takie ważne, żeby zadbać nie tylko o zmniejszenie swoich rachunków, ale także o środowisko naturalne? W większych, stawiających na rozwój miastach, a do takich bez wątpienia zalicza się Rzeszów, dochodzi do powstawania szkodliwego dla zdrowia i samopoczucia smogu. Daje się to odczuć szczególnie w sezonie grzewczym, który w naszym kraju trwa dosyć długo. Pozostawiający wiele do życzenia sposób ogrzewania, duży ruch uliczny, generujący spalanie niskiej jakości paliw powoduje, że powietrze staje się zanieczyszczone i ma to duży wpływ na nasze zdrowie. Smog oraz spaliny to tzw. „niska emisja” – szkodliwe związki powodują, że zanieczyszczenia powstają na wysokości nie większej niż około 40 metrów.
Zawarte w nich tlenki siarki, azotu, pyły, szczególnie szkodliwe dla zdrowia pyły PM10 mogą spowodować wiele schorzeń, alergię, astmę, niektóre związki mają działanie rakotwórcze. Ograniczając emisję negatywnie wpływających czynników, takich jak smog, mamy szansę poprawić jakość swojego zdrowia i życia. Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii może być pierwszym krokiem do zadbania o siebie. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy instalacja fotowoltaiczna rzeczywiście jest tak zdrowa i nie generuje szkodliwych substancji, odpowiadamy od razu: jest zdrowa i nie przyczynia się do emisji szkodliwych substancji.
Pobierając energię słoneczną i przekształcając ją na nasze potrzeby, instalacja nie powoduje żadnych szkodliwych reakcji w środowisku. Montaż paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie nie wymaga zabierania zielonych terenów i niszczenia przyrody, ponieważ mogą być one montowane na dachach i elewacjach. Instalacja nie przyczynia się do emisji żadnych zanieczyszczeń.
Interesujesz się założeniem instalacji fotowoltaicznej w Rzeszowie? Dowiedz się, jakie formy dofinansowania przysługują w tym roku. Najbardziej znanym programem jest Mój Prąd, wspomagający gospodarstwa domowe, zarówno przy instalacjach z magazynem jak i bez niego. W każdym z tych przypadków program Mój Prąd na rok 2023 obejmuje do 50% kosztów kwalifikowanych.
Dobrze znanym programem jest Czyste Powietrze, który zajmuje się dofinansowaniami w zakresie odnawialnych źródeł energii i skierowany jest do osób spełniających określone kryteria dochodowe. Uzyskane w ten sposób pieniądze można wykorzystać na zakup i montaż instalacji. Program nie obejmuje dopłat do magazynów energii. Warto także zainteresować się ulgą termomodernizacyjną (odliczenie kosztów od podstawy opodatkowania) a także programami regionalnymi dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, firm i dofinansowaniami dla rolników.
Moc instalacji: Gamrat S.A 49,88 kWp, Gamrat WPC 49,88 kWp, panele Longi Solar, falownik SolarEdge
W firmie Gamrat w Jaśle przeprowadziliśmy instalację fotowoltaiki o mocy 49,88 kWp. Użyliśmy paneli Longi Solar oraz falownika SolarEdge.
Moc instalacji: 80 kWp, panele Longi Solar, falownik SolarEdge
Nasza kolejna realizacja fotowoltaiczna w Jaśle miała miejsce w firmie el-Mech-Plast Jedziniak Sp. J. W instalacji o mocy 80 kWp zastosowaliśmy panele Longi Sola oraz falownik SolarEdge.
Przyłączenie wymaga odpowiedniej dokumentacji, przeznaczonych do tego elementów montażowych i wymiany licznika na dwukierunkowy. Dokumentacją powinna zająć się firma zakładająca instalację, zaś sama wymiana licznika leży w gestii zakładu energetycznego. Zazwyczaj licznik wymieniany jest bezkosztowo.
Minimalna gwarancja na panele fotowoltaiczne, jaką dają producenci, wynosi 10 lat. Poważne awarie wymagające ich wymiany zdarzają się bardzo rzadko.
Panele muszą zostać zamocowane we właściwym kierunku i pod odpowiednim kątem. Umieszcza się je na specjalnych stelażach, a po umieszczeniu podpinane są przewody łączące je z falownikiem. Gdy wszystko jest gotowe, następuje podpięcie do sieci energetycznej. Rozruch następuje po wymianie licznika.
Nie, jeśli moc instalacji wynosi do 50 kW z wyjątkiem sytuacji, gdy panele są montowane na obiekcie budowlanym, a ich wysokość przekracza 3 m lub na gruncie znajdującym się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. W przypadku instalacji o mocy ponad 50 kW jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Dofinansowanie w piątej edycji programu Mój Prąd można otrzymać na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii elektrycznej, systemów zarządzania energią, magazynów energii, pomp ciepła i kolektorów słonecznych.
Ten rodzaj dofinansowania jest przeznaczony dla gospodarstw domowych, które remontują stare domy. W przypadku nowo budowanych domów, można jednak skorzystać z innych programów