Fotowoltaika dla rolnictwa

Instalacje fotowoltaiczne to także wspaniałe rozwiązanie dla gospodarstw rolnych.

Jeśli jesteś rolnikiem, to koniecznie skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci instalacja fotowoltaiczna.

Korzyści z posiadania instalacji fotowoltaicznej dla rolnictwa

Szybki zwrot inwestycji

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest dla rolników bardzo korzystna. Po pierwsze, jest tańsza o 48% od innych tego typu przedsięwzięć (firmy, osoby prywatne). Pozwala to na bardzo szybki zwrot z inwestycji, który może przynieść korzyści już po 5 latach, od zainstalowania systemu. Istnieje dofinansowanie do fotowoltaiki. Refundacja obejmuje koszty inwestycji, poniesione przez rolnika, w wysokości do 50 % wszelkich kosztów kwalifikowalnych. Limit wynosi 300 000 PLN. Minimalna wysokość otrzymanej na realizację kwoty wynosi 10.000 PLN. Rolnicy mogą także skorzystać z zaliczek, które wypłacane są na ten cel. Dotacja należy się osobie, która prowadzi gospodarstwo rolne i podlega pełnemu ubezpieczeniu społecznemu rolników, jak również osobom pozostającymi z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (na przykład małżonkowi rolnika). Dofinansowanie na fotowoltaikę obejmuje zakup nowej instalacji, jak i jej budowę, rozbudowę czy modernizację.

Oszczędność

Inwestycja w nowoczesne, energooszczędne technologie, jakimi są systemy fotowoltaiczne pozwala na rzeczywiste obniżenie zużycia energii. W bilansie rocznym łącznych kosztów poniesionych na pobór energii z sieci, rozwiązanie to prezentuje się bardzo korzystnie. Obniżenie rachunków za energię elektryczną następuje już w pierwszym miesiącu użytkowania instalacji.

Niezależność energetyczna

Niezależność (autonomia energetyczna) dla gospodarstwa rolnego oznacza jego samowystarczalność. Jest ona rozumiana jako możliwość 100% zaspokajania wszelkich potrzeb energetycznych z posiadanych przez rolnika niezależnych źródeł, które stanowią jego własność osobistą.

Konkurencyjność produkcji

Energia fotowoltaiczna pozwala na całkowite uniezależnienie się od podwyżek i wahań cen energii elektrycznej pobieranej z sieci. Dzięki temu, rolnik może obniżyć koszty swojej produkcji i posiadać konkurencyjne ceny na rynku producentów żywności.

Niższy podatek rolny

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych dla rolników jest dużo bardziej wyższa niż ta, dotycząca przedsiębiorstw. Duże zapotrzebowanie energetyczne każdego gospodarstwa rolnego warunkuje konieczność szukania tańszych rozwiązań energetycznych.  Dla rolników będących podatnikami VAT istnieje możliwość całkowitego go odliczenia. Ponadto, budowa instalacji fotowoltaicznej pozwala na odliczenie 25% od podatku gruntowego, zgodnie z przepisami o wykonywaniu inwestycji ekologicznych w gospodarstwach rolnych. Obniżka podatku rolnego z tytułu ulgi inwestycyjnej może trwać nawet przez okres 5 lat.

Długowieczność

Instalacja fotowoltaiczna zamontowana jednorazowo, wystarcza na bardzo efektywne działanie przez okres 25- 30 lat. To długoletnie oszczędności dla każdego gospodarstwa rolnego.

Dbałość o środowisko naturalne

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na całkowite wyeliminowanie emisji dwutlenku węgla. Produkcja naturalnej energii to rozwiązanie ekologiczne, które chroni środowisko naturalne.  To szczególnie ważne dla gospodarstw rolnych, które znajdują się na terenach zielonych. Energia odnawialna jest bezpieczna dla użytkowników, a jej produkcja wyklucza powstawanie szkodliwych substancji ubocznych.

Jeśli zależy Ci na posiadaniu niskich rachunków za energię elektryczną przez długie lata, to fotowoltaika jest stworzona właśnie dla Ciebie!

Zapraszamy.