Fotowoltaika finansowanie – dotacje, kredyty, leasing

Zapoznaj się z aktualnymi możliwościami uzyskania dotacji i atrakcyjnego finansowania do instalacji fotowoltaicznej dla domu, firmy i gospodarstwa rolnego.

Dotacje

 

Poniżej znajduje się lista aktualnych programów, dzięki którym będzie można otrzymać dotację w nadchodzącym roku. Informacje zostały zebrane w pigułce – więcej szczegółów znajdziecie w dalszej części lub podczas rozmowy z naszymi konsultantami.

 

 • Mój Prąd – zakup i montaż instalacji PV od 2 kW do 10 kW
 • Czyste Powietrze – wymiana źródła ciepła: m.in. zakup i montaż pompy ciepła, zakup i montaż instalacji PV od 2 kW do 10 kW
 • Agroenergia – m.in. zakup i montaż pompy ciepła, zakup i montaż instalacji PV o mocy do 50 kW przez gospodarstwa rolne

Mój Prąd

 

Starania o dodatkowy zastrzyk finansowy na budowę systemu fotowoltaicznego może rozpocząć każda osoba posiadająca umowę kompleksową oraz wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby. Moc instalacji fotowoltaicznej musi zawierać się w przedziale 2–10 kW. Instalacje fotowoltaiki należy wykonać z komponentów wyprodukowanych nie później niż 24 miesiące przed datą montażu.

Program „Mój Prąd 4.0” – edycja 2022 r. wciąż jest w przygotowaniu. Szacowany okres przyjmowania wniosków to I/II kwartał 2022 r.

Nasz zespół śledzi wszystkie informacje na bieżąco – po opublikowaniu konkretnych warunków i terminów pojawi się aktualizacja.

 

Czyste Powietrze

 

Nadrzędnym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W związku z powyższym beneficjent może nie tylko otrzymać dofinansowanie dla instalacji PV, lecz również montażu pompy ciepła powietrze-woda. Ponadto, istnieje możliwość łączenia dotacji z ulgą termomodernizacyjną, co dodatkowo zwiększa wartość możliwych do pozyskania środków. Poniżej zamieszczone zostały szczegóły dotyczące poszczególnych inwestycji:

 

Fotowoltaika:

 

 • dotacja przyznawana jedynie przy jednoczesnej wymianie źródła ciepła,
 • mikroinstalacje o mocy od 2–10 kW,
 • montaż nowej instalacji (nie rozszerzanie już istniejącej), wykonanej z komponentów wyprodukowanych nie później niż 24 miesiące przed datą montażu.

 

Pompy ciepła:

 

 • dla pomp spełniających wymagania efektywności energetycznej klasy minimum A+.

 

Próg dotacji:

 

 • podstawowy – dla osób, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł
  kwota dotacji: 5 000 zł na fotowoltaikę, 13 500 na pompę ciepła,
 • podwyższony – dla osób, których miesięczny dochód nie przekracza 1564 zł na osobę (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2189 zł (w gospodarstwie jednoosobowym);
  kwota dotacji: 5 000 zł na fotowoltaikę, 18 000 na pompę ciepła,
 • najwyższy – dla osób, których miesięczny dochód nie przekracza 900 zł na osobę (w gospodarstwie wieloosobowym) lub 1260 zł (w gospodarstwie jednoosobowym);
  kwota dotacji: 9 000 zł na fotowoltaikę, 27 000 na pompę ciepła,

 

Ulga termomodernizacyjna:

 

 • dla inwestujących w montaż instalacji PV domów już wybudowanych,
 • czas rozliczenia: do 36 miesięcy od końca roku podatkowego, w którym dokonano pierwszy wydatek,
 • w połączeniu z dotacją (np. programu Czyste Powietrze) ulgę można otrzymać od kwoty poniesionej samodzielnie, z wykluczeniem dofinansowań.

 

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać jednorazowo lub maksymalnie przez okres 6 lat.

 

Agroenergia

 

Program dofinansowania instalacji dla gospodarstw rolnych. Obejmuje montaż instalacji fotowoltaicznej, wiatrowej, pompy ciepła, rozwiązań hybrydowych oraz towarzyszącym im magazynów energii.

 

 • dla instalacji o mocy 10–50 kW,
 • dla gospodarstw od 1–300 ha z założeniem, że wnioskodawca jest właścicielem lub dzierżawcą czynnie prowadzącym działalność od co najmniej roku,
 • dofinansowanie otrzymywane w formie refundacji,

 

Przyjmowanie wniosków o dotację z programu „Agroenergia” odbywa się w trybie ciągłym.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – jakie dokumenty należy złożyć?

Składając wniosek o dofinansowanie na fotowoltaikę należy pamiętać o załączeniu poniższych dokumentów:

● fakturę za zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej

● potwierdzenia zapłaty faktury

● potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego włączając w to dane umowy kompleksowej

Wzory wskazanych dokumentów znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożenie wniosku odbywa się drogą elektroniczną lub papierową za pośrednictwem Twojego sprzedawcy instalacji fotowoltaicznej.

Ulga termomodernizacyjna

Inwestorzy mają możliwość odliczenia kosztu zakupu fotowoltaiki od swojego podatku!

Z ulgi mogą skorzystać właściciele budynków już wybudowanych – wolnostojących, w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy grupowej. 

Z ulgi termomodernizacyjnej można skorzystać jednorazowo lub maksymalnie przez okres 6 lat.

Sposoby finansowania (źródła finansowania) systemów fotowoltaicznych

Kredyt na fotowoltaikę

 

Skierowany jest do osób fizycznych. Jeśli nie chcesz czekać na uzyskanie dotacji lub dofinansowania z programów rządowych i UE, to możesz zaciągnąć kredyt na dogodnych warunkach. Dla naszych klientów oferujemy wsparcie we współpracy z bankiem Credit Agricole. RRSO wynosi 5,5 %. Ratę spłacasz co miesiąc. Możliwość okresu kredytowania to 10 lat. Otrzymujesz gwarancję stałej raty. Kredytowanie można uzyskać po spełnieniu warunków dotyczących oceny zdolności kredytowej danego klienta.

 

Leasing fotowoltaiki

 

Wyłącznie dla właścicieli firm. to uproszczona procedura i minimum formalności. Do uruchomienia leasingu potrzebne są dokumenty ewidencyjne oraz finansowe firmy. Nie ma wymogu posiadania żadnego zabezpieczenia, a czas oczekiwania na decyzję trwa niezwykle krótko.

 

Korzyści z leasingowania instalacji fotowoltaicznej to przede wszystkim:

 

możliwość budowy instalacji bez angażowania firmowych środków własnych,

system fotowoltaiczny na leasingu sam na siebie zarabia,

zmniejszenie podatków i liczne ulgi podatkowe,

leasing operacyjny systemu fotowoltaicznego zaliczamy do składników majątku leasingodawcy,

rozliczenie VAT-u w wielu częściach.

 

Zakup gotówkowy fotowoltaiki

 

Finansowanie z własnych środków dostępne dla każdego.

Chcesz płacić mniej za prąd?

 

Nasi konsultanci chętnie Ci w tym pomogą!

 

Zostaw dane kontaktowe – oddzwonimy w ciągu 24 h