Odliczenie kosztu instalacji fotowoltaicznej od podatku dochodowego dla osoby fizycznej

 

Propagowanie rozwiązań w postaci energii ekologicznej jest coraz powszechniejsze. Korzystanie z paneli PV uregulowane jest w polskim prawie podatkowym.

Od 1 stycznia 2019 roku każda osoba planująca założenie instalacji fotowoltaicznej może wykorzystać dogodne narzędzie w postaci ulgi podatkowej. Dzięki temu z pewnością wzrośnie trend wykorzystania energii odnawialnej, głównie w domach jednorodzinnych.

fotowoltaika


Instalacja fotowoltaiczna a tradycyjne źródła energii elektrycznej

Zdaniem naukowców od 2020 roku na terenie Polski wzrośnie ilość instalacji fotowoltaicznych, jakie staną się doskonałą metodą otrzymywania darmowej energii elektrycznej, której bezpośrednim źródłem są promienie słoneczne. Wykorzystanie naturalnych źródeł jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, które pragną ograniczyć emisję dwutlenku węgla czy innych szkodliwych związków chemicznych. Pozwoli to również powstrzymać postępującą degradację środowiska naturalnego spowodowaną zbyt agresywnym wydobywaniem tradycyjnych źródeł energii, do których zaliczamy gaz ziemny, ropę naftową czy węgiel kamienny.

Wprowadzenie ustawy o OZE – zmierzanie w kierunku wykorzystania naturalnych źródeł energii w Polsce

Coraz więcej Polaków skłania się ku rozwiązaniu, jakim są instalacje fotowoltaiczne, które pozwalają im na posiadanie własnej elektrowni. Rozwiązanie to ma szereg zalet, a także zostało umocowane konkretną ustawą, która obowiązuje już w polskim prawie. Nowo powstała ustawa o OZE traktuje, iż posiadanie co najmniej dwóch połączonych ze sobą instalacji, które do swojej codziennej pracy wykorzystują wyłącznie odnawialne źródła energii, wiąże się z możliwością jej dystrybuowania do państwowych dostawców.

Ulga podatkowa dla instalacji fotowoltaicznej i zasady jej rozliczania

Jednym z najnowszych rozwiązań w kwestii prawnego uregulowania budowy i montażu instalacji fotowoltaicznej jest możliwość odliczenia kosztów tego typu instalacji od podatku dochodowego od osób fizycznych. Ulga podatkowa, która weszła w życie od 1 stycznia 2019 roku, ma odniesienie do takich działań, jak zaprojektowanie, budowa i instalacja fotowoltaiki bądź pompy ciepła. Ponadto w Polsce nadal można skorzystać z narzędzi w postaci dofinansowań, do których zaliczamy dotacje czy korzystne kredyty na fotowoltaikę. Powyższa ulga podatkowa wynosi łącznie do 53 000 PLN – jest to kwota, jaką można odliczyć w złożonym do US zeznaniu podatkowym. Z ulgi mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy posiadają udokumentowaną własność lub współwłasność danej nieruchomości. Wspomniana ulga podatkowa dotyczy posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, którzy zdecydowali się na jej montaż w swoich domach jednorodzinnych w czasie nie krótszym niż 12 miesięcy od wejścia w życie tej ustawy.

Warto wspomnieć, iż odliczeniu podlega każdy rodzaj materiału służącego do budowy instalacji PV, zakup urządzeń i montaż instalacji fotowoltaicznych. Z ulgi mogą skorzystać także osoby, które pragną połączyć fotowoltaikę z pompami ciepła. Okres, w jakim można dokonać realizacji tego przedsięwzięcia, może być podzielony na 36 miesięcy, licząc od końca roku podatkowego, w którym posiada się udokumentowany pierwszy wydatek. Rozwiązanie to jest o tyle korzystne, że nie ogranicza właścicieli paneli PV do zamontowania tylko jednego systemu OZE, ale zachęca do skorzystania z dalszych rozwiązań w postaci połączenia instalacji fotowoltaicznej z pompami ciepła. Całość prac można podzielić na okres 3 lat i rozliczyć je w swoim zeznaniu podatkowym. Pełne użycie ulgi jest wyjątkowo korzystne, ponieważ oprócz samej instalacji fotowoltaicznej możemy także wykorzystać inne rozwiązania.

Poniżej przedstawiamy przykład rozliczenia fotowoltaiki z ulgą podatkową:

Pani Maria Kowalska, klientka firmy XY, zdecydowała się na inwestycję w fotowoltaikę w dniu 15 stycznia 2019 roku. Łączny koszt inwestycji oszacowano na wartość 39 000 zł. Dzięki nowo powstałej ustawie, Pani Maria może odliczyć ten wydatek, w swoim zeznaniu podatkowym za okres 01.01.2019 – 31.12.2019. Biorąc pod uwagę całkowity koszt inwestycji, jesteśmy w stanie zmniejszyć podatek o kwotę 7 020 zł (18% z 39 000 zł).

Obowiązująca ulga podatkowa stanowi doskonałą motywację do skorzystania ze źródeł energii odnawialnej i podjęcia decyzji o posiadaniu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nie tylko na podatku, ale i wieloletnich kosztach energii elektrycznej.

Podane informacje w naszym poradniku mają wyłącznie charakter poglądowy, poszczególne rozwiązania dostosowywane są indywidualnie, w zależności od potrzeb Klienta.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!