Panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła?

Rozważania na temat tego, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla domu – panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła – warto sprowadzić do prostego wniosku. Zamiast wybierać pomiędzy tymi dwiema opcjami, dobrze zdecydować się na rozwiązanie hybrydowe oraz cieszyć się zarówno z posiadania pompy cieplnej, jak i instalacji PV.

Bezpłatna wycena

Instalacja fotowoltaiczna a pompa ciepła – zalety korzystania z tego duetu

Wiele osób stoi przed dylematem, na który rodzaj urządzenia się zdecydować. Wybór pompy ciepła wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem, które można połączyć z instalacją fotowoltaiczną. Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia fakt, iż instalacje fotowoltaiczne, które dotąd stanowiły główne źródło energii elektrycznej, mogą posłużyć także jako urządzenia wspierające działanie innych instalacji.

Powstaje wówczas rozwiązanie hybrydowe, które zapewnia nie tylko darmową energię, ale również możliwość wykorzystania jej zasobów do zasilania posiadanej przez nas pompy ciepła.

Panele fotowoltaiczne i ich pierwotne wykorzystanie zaczęło ewoluować w miarę rozwoju technologii. Obecnie sporo osób decydujących się na budowę domu bez zastanowienia wybiera fotowoltaikę, łącząc ją z pompą ciepła. To połączenie hybrydowe zdobyło już rzesze zwolenników.

Jak sprawnie połączyć działanie pompy ciepła z fotowoltaiką?

Odpowiedź na powyższe pytanie wydaje się dość skomplikowana, jednak w praktyce oznacza tylko jedno – maksymalne wykorzystanie zalet, jakie daje nam posiadanie fotowoltaiki. Zastosowanie systemów PV do zasilania pompy ciepła odbywa się poprzez odzyskanie nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej, którą „oddajemy” do sieci państwowej. Wykorzystywana jest ona także do sprawnego działania pompy ciepła, szczególnie w okresie zimowym lub w czasie zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie.

Warto dodać, iż energia elektryczna, której nadwyżki wyprodukowano latem, może w 80% trafić do jej właściciela i użytkownika, który jest w stanie wykorzystać ją do zasilania swojej pompy ciepła. Nadwyżki te należy zużyć w ciągu 365 dni, co daje nam możliwość swobodnego korzystania z nich przez cały rok kalendarzowy. Rozwiązanie w postaci nieograniczonej możliwości „odebrania” w okresie zimowym energii, jaka została nadprodukowana latem, pozwala na swobodne połączenie pompy ciepła z instalacją PV.

Połączenie hybrydowe zdobyło ogromną popularność wśród osób, które stały się nabywcami działek i planują w najbliższym czasie rozpocząć budowę domu. Warto dodać, iż korzystanie z kogeneracji pompy ciepła i fotowoltaiki pozwala na sprawne i tanie ogrzanie domu bez wzrostu wysokości opłat za zużycie energii elektrycznej.

Czy fotowoltaika jest w stanie wyprodukować energię elektryczną potrzebną do sprawnej pracy pompy ciepła?

Według danych szacunkowych roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną w przypadku gruntowej pompy ciepła wynosi 2 886 kWh w połączeniu z 3 000 kWh wydatkowanymi na inne cele energetyczne. Generuje to, w przeliczeniu na złotówki, wydatek rzędu 3000 złotych w ciągu jednego roku kalendarzowego. Przy wykorzystaniu fotowoltaiki o mocy 6 kW jesteśmy w stanie wyprodukować w ciągu roku około 6 000 kWh, co może przynieść nam ogromne oszczędności. Zliczając koszty zaprojektowania oraz montażu paneli fotowoltaicznych i pompy ciepła, jesteśmy w stanie zaoszczędzić na wydatkach poniesionych z tytułu zużycia energii elektrycznej do kilkudziesięciu tysięcy złotych w okresie do 30 lat. Warto dodać, iż fotowoltaika to koszt, który zwraca się już po 7,5 roku jej działania, co pozwala na  korzystanie z darmowej energii elektrycznej przez kolejne 23 lata.

Połączenie pompy ciepła z instalacją PV wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki darmowej energii jesteśmy w stanie posiadać dwa wydajne i niezawodne urządzenia, dzięki którym nie tylko w pełni zrealizujemy zapotrzebowanie na ciepło, ale i obniżymy rachunki za prąd.

Treści podane w naszych artykułach mają charakter jedynie poglądowy, w zależności od potrzeb Klienta oraz uwarunkowań rozwiązania dobieramy indywidualnie.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!