Program Czyste Powietrze najważniejsze zmiany w 2024r.

W styczniu 2024 r. beneficjenci nadal mogą składać wnioski do Programu Czyste Powietrze, ale już teraz NFOŚiGW zapowiada istotne zmiany. Wejdą one w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Program Czyste Powietrze będzie zaostrzony pod kątem wymagań dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych. Dotyczyć to będzie przede wszystkim pomp ciepła, kotłów na pellet i zgazowujących drewno.

Nowe standardy dla pomp ciepła w Programie Czyste Powietrze

Organizatorzy programu skupią się na weryfikacji jakości pomp ciepła dostępnych do dofinansowania. NFOŚiGW wymagać będzie raportów z badań przeprowadzonych w akredytowanych jednostkach badawczych. Jedynie pompy ciepła, które pozytywnie przejdą weryfikację, znajdą się na liście ZUM – internetowej bazie danych urządzeń dopuszczonych do dotacji.

Zmiany w dofinansowaniu pomp ciepła

Uszczelnienie procesu akceptacji pomp ciepła ma na celu wyeliminowanie nieuczciwych dystrybutorów zagranicznych, często niespełniających deklarowanych parametrów technicznych. Wybór takich urządzeń może skutkować nieosiąganiem przez urządzenie deklarowanej mocy grzewczej – niedogrzewaniem budynku, bardzo dużym zużyciem energii, a co za tym idzie wysokimi rachunkami za prąd.

Wsparcie dla Beneficjentów i wysokość dotacji

Program Czyste Powietrze działa od 2018 r., ma na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji gazów cieplarnianych. W 2024 r. NFOŚiGW przeznaczy na ten cel ponad 5,4 mld zł. 

Przypominamy, że od 2023 maksymalna wysokość dotacji naszych Klientów wzrosła z 79 do 135 tys.zł, a wsparcie finansowe można otrzymać na:

  • audyt energetyczny, 
  • ocieplenie ścian, stropu, podłogi,
  • wymianę okien, drzwi, bramy garażowej,
  • wymianę kotła na paliwo stałe (węgiel, drewno) – na nowoczesne źródło ciepła, np. pompa ciepła,
  • instalację CO (centralne ogrzewanie) i CWU (ciepła woda użytkowa),
  • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
  • mikroinstalację fotowoltaiczną,

Dotacje na poziomie 2023 r. pomimo inflacji

W nowej edycji programu nie przewiduje się wzrostu wysokości dotacji, utrzymano je na poziomie z 2023 r. Pomimo inflacji, beneficjenci mogą liczyć na utrzymanie dotychczasowych wsparć finansowych.

Zmiany w Programie Czyste Powietrze a House Solutions

Od dnia startu Programu Czyste Powietrze, skutecznie pozyskujemy dla naszych Klientów środki oraz dostarczamy wsparcie w doborze odpowiednich i bezpiecznych rozwiązań. Nasze doświadczenie i kompleksowa oferta, na każdym etapie realizacji w Programie Czyste Powietrze pozwala spełniać wszystkie konieczne wymagania. 

Oferujemy kompleksową ofertę: wymianę źródła ciepła, prace termomodernizacyjne (audyt energetyczny, docieplenie budynku, wymianę stolarki okiennej) oraz montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii wyposażonym w funkcję pełnego zasilania rezerwowego. 

Jako doświadczony wykonawca w pełni zgadzamy się z wprowadzeniem powyższych wymagań dla pomp ciepła, dlatego od lat dostarczamy pompy ciepła wyłącznie sprawdzonych producentów takich jak: Panasonic, Mitsubishi Daikin.

W celu konsultacji lub przygotowania oferty, zapraszamy do kontaktu:
https://house-solutions.pl/kontakt/ 
+48 732 732 252
biuro@house-s.plChcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!