Czy magazyn energii się opłaca? Analiza korzyści po dwuletnim okresie użytkowania

Magazyn energii to urządzenie przechowujące wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne energię, którą prosument może wykorzystać w dowolnym przez siebie momencie. Dzięki połączeniu instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii zwiększa się własna autokonsumpcja, która ma bezpośrednie przełożenie na oszczędność finansową oraz większą niezależność energetyczną od sieci. A jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Czy takie rozwiązanie dobrze się sprawdza?

W lipcu 2021 r. na zakup paneli fotowoltaicznych i magazynu energii zdecydował się Pan Grzegorz – mieszkaniec województwa małopolskiego, u którego zamontowaliśmy gruntową instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 9.75 kWp. Do instalacji PV podłączony został falownik Fronius Gen24, a także magazyn energii BYD HVS 10.2 kWh z pełnym zasilaniem awaryjnym. Czy takie rozwiązanie okazało się skuteczne i spełnia oczekiwania właściciela?

Dlaczego magazyn energii?

Pan Grzegorz zdecydował się na zakup magazynu energii z następujących powodów – po pierwsze mieszka on na terenie, na którym często dochodzi do awarii sieci, po drugie – chciał poprawić współczynnik autokonsumpcji energii elektrycznej, obniżając jednocześnie rachunki za prąd. Nie da się ukryć, że są to główne czynniki, za sprawą których domowe magazyny energii cieszą się stale rosnącą popularnością. Warto również wspomnieć, że posiadanie magazynu energii pozwala zoptymalizować wskaźnik zużycia energii w domu, wydłużając jednocześnie czas pracy urządzeń elektrycznych na prądzie wytworzonym z OZE.

Korzyści z posiadania magazynu energii

O tym, że posiadanie magazynu energii elektrycznej niesie ze sobą realne korzyści wiedzą wszyscy, którzy choć w pewnym stopniu rozważają jego zakup. Według Pana Grzegorza kluczowymi zaletami są: większa niezależność, a nawet okresowa samowystarczalność energetyczna, a także oszczędność finansowa. Wieczorem i nocą, gdy fotowoltaika już nie pracuje, rodzina Pana Grzegorza może nadal zużywać swój własny prąd (ten, który został w ciągu dnia wyprodukowany przez instalację PV, a następnie zgromadzony w magazynie energii), bez konieczności pobierania energii od zewnętrznego dostawcy.

To jednak nie wszystko – w miesiącach letnich, kiedy ilość produkowanej z instalacji fotowoltaicznej energii jest na najwyższym poziomie, okazuje się, że zakup prądu od operatora nie jest w ogóle konieczny! Produkowany przez panele PV prąd jest przechowywany przez magazyn i na bieżąco używany. Powtarzalność tego cyklu sprawia, że autokonsumpcja osiąga wówczas najwyższy poziom. Potwierdzeniem tego jest poniższy wykres, na którym widać, że w okresie kwiecień-wrzesień, wskaźnik poboru energii z sieci był na bardzo niskim poziomie, zaś w miesiącach maj-lipiec był praktycznie zerowy.

Oczywistym jest, że taka sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w domowym budżecie. Jak mówi Pan Grzegorz: Dzięki inwestycji w instalację PV i magazyn energii elektrycznej, moje wydatki na energię obniżyły się prawie dziesięciokrotnie – w 2021 r. (przed założeniem fotowoltaiki i magazynu) roczny rachunek za prąd wynosił 5000 zł, natomiast w 2022 r. jedynie 540 zł.  Potwierdzam – magazyn energii pozwala realnie obniżyć wydatki na energię elektryczną!

Opłacalność inwestycji?

Decydując się na jakąkolwiek inwestycję, zawsze pada pytanie: “Czy to się opłaca?”, “Czy warto wydawać pieniądze?”, a także “Jak szybko mi się to zwróci?”. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości na temat opłacalności instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii, wystarczy sięgnąć do danych w aplikacji Solar.web, która dedykowana jest konsumentom posiadającym falownik firmy Fronius. W aplikacji ukazana jest rentowność, czyli wspomniana opłacalność inwestycji. Poniższa tabela ukazuje oszczędności Pana Grzegorza z samego 2022 r.

Analiza powyższych danych nie pozostawia żadnych złudzeń – wybór instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii elektrycznej to wysoce opłacalna inwestycja, a finalne oszczędności są tego najlepszym dowodem. Potwierdzeniem są również słowa Pana Grzegorza, który tak komentuje zwrot z inwestycji: Średnio należy założyć, iż rocznie jestem do przodu 4500 zł. Oczywiście zawiera to delikatny błąd, bo prąd drożeje i drożał będzie, jednak biorąc pod uwagę, że mój dom zużywa rocznie 5MWh, to mogę powiedzieć, że za te właśnie 5MWh nie muszę płacić. 

A co z częstymi awariami sieci, z którymi musiał zmagać się Pan Grzegorz?

Zasilanie awaryjne

Zasilanie awaryjne to nie tylko dogodność, ale realny ratunek w wielu trudnych do przewidzenia sytuacjach życiowych. Dzięki dobrze dobranemu magazynowi energii  z funkcją zasilania awaryjnego, nagłe awarie sieci, czy przerwy w dostawie prądu nie muszą być przykrym doświadczeniem, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie domu. Regularnie przekonuje się o tym Pan Grzegorz, który tylko w ostatnich miesiącach po pierwsze – nie musiał się martwić nagłymi przerwami w dostawie prądu, z którymi zmagali się jego sąsiedzi, a po drugie – udało się uratować  zapas lekarstw dla córki, które wymagały przechowywania w lodówce w temp. 2-5℃. Gdyby nie zasilanie awaryjne z magazynu energii elektrycznej, brak prądu ponownie zakłóciłaby domowe funkcjonowanie, a także naraził rodzinę na niepotrzebne koszty.

Na koniec, warto dodać, że magazyn Pana Grzegorza zrobił w ciągu półtorarocznego użytkowania ok. 600 cykli, czyli średnio jeden cykl na dobę. Szacuje się, że przy takim użytkowaniu, gwarancja na magazyn wynosi ponad 10 lat!

Montaż magazynu energii – przebieg prac

Jedną z zalet naszej firmy jest zgrany i doświadczony zespół, który został doceniony także przez Pana Grzegorza: Proces realizacji oceniam wzorowo. Doradca techniczno-handlowy bardzo dokładnie wysłuchał, jakie potrzeby energetyczne ma moja rodzina, zapoznał się z dotychczasowymi fakturami za energię, a także obejrzał dom, po czym zaproponował kilka rozwiązań, które wspólnie przedyskutowaliśmy, wybierając najlepsze. Na pochwałę zasługują także instalatorzy, którzy w ustalonym i dogodnym dla mnie terminie, fachowo podłączyli i uruchomili całą instalację, która działa bezobsługowo i bez najmniejszego zarzutu. Cieszę się, że wybrałem firmę House Solutions.

Dofinansowanie magazynów energii

Jeżeli powyższe argumenty skutecznie przybliżyły Was do podjęcia decyzji i chcecie zainwestować we własną energię bez dodatkowych strat, to nie ma co zwlekać. W ramach programu “Mój Prąd” można skorzystać z wysokich dofinansowań zarówno do instalacji fotowoltaicznej (do 7 000 zł), jak i magazynu energii (do 16 000 zł), dzięki którym cena magazynu energii może obniżyć się o ponad połowę! Wybór takiego rozwiązania pozwoli wykorzystać w 100% potencjał fotowoltaiki, zachowując jednocześnie pełną satysfakcję z własnej, przydomowej elektrowni od House Solutions!

W celu konsultacji lub przygotowania oferty, zapraszamy do kontaktu:
https://house-solutions.pl/kontakt/ 
+48 732 732 252
biuro@house-s.plChcesz dowiedzieć się jak uzyskać niezależność energetyczną?

 

Nasi konsultanci z przyjemnością odpowiedzą na wszelkie pytania!