Co wyróżnia pompy ciepła Panasonic, Daikin i Mitsubishi?

Pompa ciepła Panasonic,  pompa ciepła Daikin, pompa ciepła Mitsubishi

Wśród dostępnych na rynku urządzeń grzewczych, niewątpliwą popularnością cieszą się pompy ciepła. W 2022 r. zamontowano ponad 200 tys. jednostek, czyli dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Rosnący popyt sprawił, że coraz więcej firm postanowiło rozszerzyć swoją ofertę o pompy ciepła. Wszystko to sprawia, że wybór odpowiedniego rozwiązania to nie lada wyzwanie. Można jednak wskazać marki, które od wielu lat zajmują czołowe miejsce w rankingu i są bezkonkurencyjnymi liderami na rynku urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła Panasonic – lepsze życie, lepszy świat

Pierwszą marką zaliczaną do światowych liderów w branży ogrzewania i chłodzenia jest japońska firma Panasonic, która wyspecjalizowała się w systemach rezydencjalnych (instalacjach do budownictwa jednorodzinnego).

Potrzeba zaspokojenia różnorodnych oczekiwań konsumentów sprawia, że firma posiada w swojej ofercie bogaty wybór pomp ciepła. Na uwagę zasługuje ich prosty montaż oraz duża dostępność na rynku.

Ideą marki Panasonic jest dostarczanie rozwiązań, które będą w stanie zapewnić najwyższy poziom komfortu użytkowania dla każdego budynku. Obecnie producent oferuje dwie serie pomp ciepła. Aquarea High Performance to seria pomp ciepła do nowych i energooszczędnych domów. Jednostki wyróżniają się kompaktową budową oraz wysokim współczynnikiem SCOP= 5,07 (klimat umiarkowany, woda 35°C).  Druga seria to T-CAP (Total Capacity) oraz T-CAP Super Quiet, jednostki ciche oraz bardzo wydajne. Charakteryzują się one utrzymaniem nominalnej mocy, czyli wydajności grzewczej, pomimo spadku temperatury zewnętrznej. Pompy te mogą pracować z najwyższą efektywnością w skrajnie niskich temperaturach otoczenia nawet do -28°C. Rozwiązanie to gwarantuje stabilną pracę źródła ciepła, wysoką efektywność i niezawodność w wymagających warunkach. Pompa ciepła z serii T-CAP to najlepszy wybór dla modernizowanych budynków, zarówno tych z instalacją grzejnikową, ogrzewaniem podłogowym czy klimakonwektorami.

Dodatkowo, pompy Panasonic mają możliwość podłączenia modułu Smart Cloud pozwalającego użytkownikowi na zdalne sterowanie urządzeniem z poziomu aplikacji mobilnej (Comfort Cloud) oraz zdalny dostęp do ustawień pracy urządzenia ze strony aplikacji dla instalatora i serwisu (Service Cloud). Pozwala to na przeprowadzenie czynności naprawczych oraz analizę większości anomalii pracy jednostek w najszybszym możliwym czasie, bez konieczności wizyty serwisanta. Aplikacja dla instalatorów pozwala również na śledzenie parametrów pracy urządzenia (71 parametrów) w czasie rzeczywistym, wybór trybu pracy, temperatur zasilania układu, ustawienia krzywej grzewczej oraz wiele innych. Użytkownik końcowy może w każdej chwili zmienić poziom dostępu przydzielony instalatorowi (4 poziomy).

Pompa ciepła Panasonic

Pompy ciepła Daikin – japoński standard ogrzewania

Kolejną marką, która zajmuje czołowe miejsce na rynku pomp ciepła i klimatyzacyjnych jest również japońska firma – Daikin. Została ona założona w 1924 r., a jej siedziba mieści się w Osace. Misją marki jest dostarczanie wysokiej jakości produktów oraz kompleksowych rozwiązań do sterowania klimatem wewnętrznym, dbając o komfort i zdrowie domowników.

Firma Daikin posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów rezydencyjnych oraz komercyjnych – także takich, które projektowane i dostarczane są na indywidualne zamówienia. Oznacza to, że firma przykłada ogromną wagę, aby oczekiwania klienta zostały w pełni zaspokojone, a finalny produkt spełniał wymagania zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Tym, co niewątpliwie wyróżnia urządzenia Daikin to duży wybór rozwiązań rezydencyjnych w różnych wariantach oraz w szerokim zakresie mocy – od 4 kW do nawet 16 kW.

W swojej ofercie Daikin posiada także rozwiązania wysokotemperaturowe z temperaturą  zasilania do 70°C. Są one odpowiednim rozwiązaniem dla budynków znajdujących się w najchłodniejszych strefach klimatycznych, niedocieplonych lub ze starszą, grzejnikową instalacją grzewczą zasilaną uprzednio wysokotemperaturowym źródłem ciepła. W ofercie producenta znajdziemy pompy ciepła zarówno typu monoblok, hydrosplit, jak i split. Wszystkie proponowane urządzenia pracują w oparciu o ekologiczny czynnik chłodniczy – R32. Pracą pompy ciepła można sterować przy pomocy asystenta głosowego – za pośrednictwem aplikacji Google Home lub Alexa. Dodatkową zaletą producenta jest 5-letnia gwarancja, oraz możliwość jej przedłużenia do 10 lat oraz fabryczny serwis gwarancyjny. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawia, że Daikin to producent niezawodny, solidny i godny zaufania.

W kwestii rozwiązań komercyjnych Daikin oferuje:

    • Pompy ciepła powietrze-woda typu monoblok i split SIC, EWYT(CZ) B – typoszereg 16- 2500 kW, czynnik R32, temperatura zasilania do 60°C, rozwiązania bez konieczności zgłaszania do CRO.
    • Pompy ciepła woda-woda EWWH – typoszereg 90-2500 kW, czynnik R1234ze, modułowa budowa.
    • Układy mieszane projektowane indywidualnie.

Pompy ciepła Mitsubishi Electric – Changes for the better

Mitsubishi Electric to światowy lider w branży systemów grzewczych i chłodzących do zastosowań prywatnych oraz przemysłowych. Firma powstała w 1921 r. w Japonii i od początku stała się liderem rozwoju myśli technicznej i innowacyjności urządzeń. Zróżnicowane i wymagające warunki klimatyczne na wschodnim wybrzeżu Azji spowodowały, że Mitsubishi opracowało nowoczesne i wytrzymałe systemy zdolne do nieustannej pracy w praktycznie każdych warunkach, z zachowaniem niskiego zużycia energii oraz minimalnym wpływie na środowisko. Nic więc dziwnego, że Mitsubishi to wiodący na świecie producent i dostawca inteligentnych oraz energooszczędnych rozwiązań na rynku OZE.

Pompa ciepła Mitsubishi Electric

W swojej ofercie Mitsubishi Electric posiada szeroką gamę produktów o innowacyjnych właściwościach. Pierwszą z nich jest tryb autoadaptacji krzywej grzewczej, dzięki któremu sterowanie temperaturą zasilania instalacji odbywa się  na podstawie wartości rzeczywistej, zmierzonej bezprzewodowym termostatem pokojowym. System ten zapamiętuje, jaka temperatura zasilania instalacji występująca przy konkretnej temperaturze zewnętrznej będzie konieczna, aby utrzymać komfortową, zadaną temperaturę wewnętrzną. Przekłada się to na odpowiednią reakcję budynku oraz instalacji na zmiany pogodowe. Dzięki trybowi autoadaptacji, użytkownik może swobodnie dokonywać zmian temperatury wewnątrz domu, bez obaw o konieczność manualnej korekty krzywej grzewczej, wzywania serwisanta lub konsultacji z technikiem. Funkcja ta zapewnia również utrzymanie najbardziej optymalnych ekonomicznie ustawień pracy urządzenia dla zadanych warunków.

Kolejną cechą jest własnej produkcji sprężarka typu scroll. Charakteryzuje się ona większą wydajnością, wyższą sprawnością i dłuższą żywotnością, czyniąc pompę ciepła Mitsubishi najbardziej ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem na rynku. Na uwagę zasługuje także ekologiczny czynnik chłodniczy R32 – w ilości do 1,84 kg, innowacyjny, warstwowy sposób podgrzewu CWU w jednostkach typu cylinder, a także rozbudowane możliwości sterowania obiegami grzewczymi, które producent oferuje w standardowym wyposażeniu. Innowacyjnym rozwiązaniem, które posiadają tylko pompy ciepła Mitsubishi, jest technologia Zubadan i jej główny element, czyli dodatkowy wtrysk pary do sprężarki – „Flash Injection” – klucz do wysokiej wydajności, także w niskich temperaturach. Dzięki tej technologii pompa pracuje z wysoką wydajnością nawet przy -15°C, zaś przy -28°C jej praca jest nadal stabilna i prawidłowa.

Warto zaznaczyć, że firma Mitsubishi Electric posiada w swojej ofercie 3 systemy pomp ciepła do zastosowań komercyjny.

Należą do nich:

      • Pompy ciepła CAHV – 2-sprężarkowy monoblok o mocy znamionowej 45 kW pracujący w technologii Zubadan, z temperaturą zasilania do 70°C, mogące łączyć się w kaskady do 16 jednostek.
      • Pompy ciepła EAHV – 4-sprężarkowy monoblok o mocy znamionowej 150 i 180 kW, szereg usprawnień pozwala na łączenie pojedynczych urządzeń w systemy o mocy do ponad 1MW. Wyróżnikiem serii są aluminiowe, płaskorurowe wymienniki ciepła.
      • Pompa ciepła QAHV – do ciepłej wody użytkowej – moc znamionowa 45 kW, zaopatrzenie w gorącą wodę do 90°C, praca do -25°C temperatury zewnętrznej, zastosowanie naturalnego czynnika chłodniczego CO2 (GWP=1)  zwalniające użytkownika z rejestracji urządzenia w CRO.

Reasumując, rynek urządzeń grzewczych i chłodniczych oferuje szeroki zakres rozwiązań, dostosowanych do różnorodnych oczekiwań klientów. Decydując się na zakup pompy ciepła, należy przeanalizować, które rozwiązanie będzie najbardziej korzystne zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. W naszym artykule przedstawiliśmy trzech, japońskich producentów, którzy posiadają długoletnie doświadczenie w branży i są w niej prawdziwymi liderami. Jeżeli po przeczytaniu artykułu pojawiły się pytania i zastanawiacie się, które rozwiązanie będzie najlepsze, to zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami – KONTAKT.



Masz więcej pytań dotyczących pomp ciepła?

 

Nasi konsultanci rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości!