Radosław Sobolewski gra z House Solutions

 

W perspektywie stale wzrastających cen prądu i gazu oczywistym posunięciem wydaje się poszukiwanie alternatywnych rozwiązań. Nie trzeba wyjaśniać, że do takich właśnie należy inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Statystyki mówią same za siebie – w systemie net-billingu mowa tu o minimum 60% oszczędności w skali roku! Niemniej aspekt finansowy nie jest jedynym, który kieruje osobami wybierającymi energię ze słońca. Chęć przyczynienia się do ochrony środowiska, redukcji wytwarzania gazów cieplarnianych i w efekcie śladu węglowego stanowi niezwykle mocną motywację. Właśnie oba powyższe czynniki sprawiły, że Radosław Sobolewski, były piłkarz reprezentacji Polski i Wisły Kraków, podjął decyzję o wyborze fotowoltaiki. Cieszymy się, że zaufaniem obdarzył właśnie nas – House Solutions!

 

Kim jest Radosław Sobolewski?

Swoją karierę piłkarską rozpoczął w 1994 roku w Jagiellonii Białystok – klubie działającym w jego rodzinnym mieście. Bardzo szybko wywalczył sobie miejsce w podstawowym składzie, dzięki czemu zaczął uczestniczyć w rozgrywkach ligowych. Przygodę z klubem zakończył w 1997 roku. Kolejne lata spędził w Petrochemii (obecnej Wiśle) Płock oraz Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. To właśnie wtedy po raz pierwszy, w 2003 roku, został powołany do reprezentacji Polski. Z grodziską drużyną udało mu się również wystąpić w pucharze UEFA oraz zdobyć Puchar Polski. Te dokonania otworzyły mu drzwi do sukcesu.

2005 rok wydawać się może przełomowym w karierze Sobolewskiego. Podpisał wówczas kontrakt z Wisłą Kraków, z którą spędził osiem i pół sezonu. To właśnie w krakowskiej drużynie zdobył największą sławę i tytuł legendy “Białej Gwiazdy”. W czasie jego kariery w klubie czterokrotnie wywalczyli Mistrzostwo Polski. Po trzech latach obejmowania tytułu kapitana drużyny, odszedł pod koniec sezonu 2012/2013. Karierę piłkarską zakończył z Górnikiem Zabrze w 2016 roku. Warto nadmienić, że właśnie u schyłku kariery ustanowił swój osobisty rekord w Ekstraklasie: 33 mecze i 7 bramek w sezonie 2013/2014. Po wycofaniu z czynnej gry, Sobolewski oddał się obowiązkom trenerskim: do 2019 roku w Wiśle Kraków, zaś do 2021 w Wiśle Płock – swoich poprzednich klubach.

Teraz dołączył do naszej drużyny: dowiedz się, jak do tego doszło!

Decyzja o inwestycji w energię ze słońca

Jak sam mówi, powody były dwa: oszczędność i ochrona środowiska naturalnego. Nie od dziś wiadomo, że inwestycja w panele fotowoltaiczne to najlepsza metoda pozyskiwania energii w sposób zupełnie darmowy. Zgodnie z wyliczeniami, osoby rozliczające się w systemie net-meteringu (tzw. opustów) są w stanie ograniczyć rachunki za prąd aż o 80%. Ci, którzy przeszli na net-billing lub już zgłosili instalację po 31 marca 2022, wciąż cieszyć się mogą znaczącą obniżką: dochodzi ona nawet do 60%. Nic dziwnego, że Sobol dostrzegł przyszłościowe rokowania inwestycji.

Cieszy nas jeszcze to, że człowiek, który dla wielu stanowi wzór do naśladowania, dba również o problemy środowiska naturalnego. W tym wspólnym celu liczy się każda osoba, która zmienia swój tryb życia i funkcjonowania. Pamiętajmy jednak, że przykład idzie z góry, zatem Ci, których nazwiska nie trzeba nikogo tłumaczyć, mają szczególną siłę przebicia. Panie Radku, gratulujemy i dziękujemy – nie tylko w imieniu branży, ale przede wszystkim całej naszej planety!

 

Ale jak wyglądał sam montaż?

Z tym było trudno – dom Radosława Sobolewskiego stanowi rzeczywiste wyzwanie dla instalatorów. Duża powierzchnia dachu, spore spady a do tego wszystkiego różne połacie oraz niekorzystna pozycja domu względem naświetlenia. Dlaczego stanowi to problem? Standardowe falowniki nie zawsze radzą sobie z instalacjami, które nie są ułożone szeregowo. Nie tylko mają problem z optymalizacją, lecz przede wszystkim z analizą uzysku: przecież przy ułożeniu modułów prostopadle lub po drugiej stronie dachu zawsze będzie sprawiało, że ich najwyższa efektywność będzie miała miejsce o różnych porach. Na koniec wspomnijmy kwestię estetyki montażu, czyli tego, z czego jesteśmy szczególnie znani w branży. Czy jednak te wszystkie problemy nas powstrzymały?

Już samo pytanie nasuwa odpowiedź: oczywiście, że nie! Ekipa House Solutions podejmuje się każdego wyzwania. Trudne montaże to coś, co napędza nas do działania i daje okazję do rozwoju umiejętności. Sobol sam przyznał, że “fachowcy z House Solutions tak to zaprojektowali, że wygląda to naprawdę nieźle”. Jednak jak poradziliśmy sobie z optymalizacją całości? Jeśli śledzicie nasze publikacje, znacie już odpowiedź. Postawiliśmy na falownik do zadań specjalnych: Solaredge. Więcej o jego zaletach możecie przeczytać w naszym artykule. Teraz wystarczy powiedzieć, że polecamy go każdemu właścicielowi budynku wymagającego niestandardowego projektu.

Pewnie zastanawiacie się, ile to wszystko trwało: tydzień, dwa? Liczba się zgadza, ale zmienna nieodpowiednia: montaż wykonaliśmy tylko w dwa dni! Jak mówi sam Radosław Sobolewski, praca instalatorów była dla niego niemalże niezauważalna.

I w taki właśnie sposób Sobol dołączył do naszej drużyny i już od kilku tygodni cieszy się najlepszą energią! My zaś jesteśmy dumni z solidnie wykonanej pracy i czekamy na kolejne wyzwania!

 Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!