Solaredge – bezpieczeństwo i kontrola

Stawiasz na bezpieczeństwo i pełną kontrolę? Potrzebujesz produktu, który da Ci władzę absolutną nad Twoją instalacją fotowoltaiczną? Lubisz otaczać się efektywnymi gadżetami i ułatwiać sobie życie dzięki najnowszym technologiom? Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś “Tak” oznacza to, że falownik Solaredge jest właśnie dla Ciebie!

 

Falownik – jego specyfika i funkcje

Falownik, inaczej inwerter, jest urządzeniem, które przeznaczone jest do przemiany prądu i napięcia stałego (produkowanego przez moduły PV) na prąd i napięcie przemienne, o parametrach zgodnych z energią elektryczną sieci publicznej niskiego napięcia (230/400 V, 50 Hz). Należy nadmienić, że nie tylko polska infrastruktura energetyczna jest dostosowana do przesyłu właśnie takiej energii. Dla użytkownika najważniejsze jest to, iż większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wykorzystuje właśnie prąd przemienny.

Ponadto, bardzo istotną funkcją falownika jest ochrona zarówno paneli fotowoltaicznych, jak i sieci domowej przed skutkami przepięć. Niemniej jednak dla samej instalacji, która jak wiemy produkuje prąd stały, szczególnym zagrożeniem jest występowanie łuku elektrycznego. Dochodzi do niej m.in. w sytuacji przerwania obwodu podczas pracy paneli lub uszkodzenia izolacji kabla. Warto jednak podkreślić, że nie każdy falownik posiada funkcję natychmiastowo wyłączającą instalację w sytuacji zagrożenia. Należy zatem dokładnie przemyśleć zakup i wybór firmy montującej, aby zapewnić sobie spokój i uniknąć niebezpieczeństwa.

Inwestycja w odnawialne źródła energii jest decyzją długoterminową, dzięki której możemy nie tylko zaoszczędzić, lecz również przyczynić się do ochrony środowiska. Niemniej jednak musimy przy tym pamiętać, że jak każde urządzenie elektryczne, instalacja może być narażona na wszelkiego rodzaju awarie. Dostępne w sieci artykuły dotyczące pożarów instalacji mogą dodatkowo potęgować niepokój. Jest on zupełnie niepotrzebny – według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej zaledwie kilka promili wszystkich pożarów w 2019 stanowiły te wywołane awariami paneli PV. Znamy jednak receptę dla tych, którzy wciąż mają wątpliwości – falownik Solaredge.

 

Solaredge – zwiększone bezpieczeństwo

Inwerter ten posiada dedykowaną funkcję SafeDC™, która umożliwia redukcję wysokiego napięcia w instalacji do bezpiecznego poziomu, gdy tylko zostanie wstrzymane zasilanie sieciowe, zwiększając tym samym bezpieczeństwo. To wbudowane narzędzie minimalizuje ryzyko porażenia prądem. Biorąc po uwagę, że jeden moduł generuje około 40V napięcia, przykładowo 6 modułów to 240V (połączone szeregowo dają nam iloczyn wartości napięcia i liczby modułów). Przyjmuje się, że w normalnych warunkach oporność ciała ludzkiego to około 1 kΩ. Napięcie prądu stałego o wartości powyżej 120V zaczyna powodować nieodwracalne szkody w organizmie.

W trakcie instalacji lub gdy sieć czy falownik są wyłączone (również podczas konserwacji) optymalizatory mocy Solaredge automatycznie przełączają się na tryb, w którym napięcie wychodzące z każdego optymalizatora zostaje zredukowane do 1V. Wartość ta nie stanowi ryzyka dla właścicieli, monterów lub serwisantów mających bezpośredni kontakt z panelami.

Do wyłączenia modułów dojdzie automatycznie, jeżeli:

  • montaż wciąż trwa, a łańcuch wciąż jest odłączony od falownika lub ten jest wyłączony, ma miejsce konserwacja paneli,
  • doszło do nagłego wypadku, w którym podłączenie do infrastruktury energetycznej zostało odłączone,
  • czujniki temperatury optymalizatora mocy wykryją temperaturę powyżej 85˚C.

SafeDC™ nie jest jednak jedynym narzędziem, które wpływa na bezpieczeństwo użytkowania. Mowa tu o zintegrowanej ochronie przed wystąpieniem łuku energetycznego. Dochodzi do niego w sytuacji przerwania przewodu lub nieprawidłowego założenia złączy MC4. Falownik wykrywa takie sytuacje i automatycznie wyłącza zasilanie oraz wpływa na maksymalne obniżenie napięcia wychodzącego z optymalizatorów – podobnie jak dzięki funkcji SafeDC™. Warto wspomnieć, że jak dotąd funkcja ta nie jest znormalizowana w Unii Europejskiej, zatem producent wychodzi naprzeciw amerykańskim standardom dla zapewnienia konsumentom urządzenia najwyższej jakości.

 

Solaredge – więcej energii

Niezwykle istotną informację stanowi specyfika działania modułów. Niezależnie od modelu lub producenta, każdy poszczególny panel posiada maksymalny punkt mocy. Wiele czynników wpływa na to, że w danym momencie występują różnice tych wartości. Zanieczyszczenia, zacienienia oraz zalegające śnieg lub liście obniżają sprawność i w efekcie wpływają na produkcję energii. W falowniku centralnym punkt mocy maksymalnej wyszukiwany jest dla całego łańcucha. W momencie, gdy szeregowo podłączone moduły nie pracują z taką samą wydajnością, cały łańcuch pracuje z mocą najsłabszego ogniwa i dla takiej wartości wyszukuje punkt mocy maksymalnej. Solaredge zaś ten punkt mocy maksymalnej wyszukuje dla każdego modułu z osobna, dzięki czemu warunki pracy nie wpływają w takim stopniu na pracę instalacji, jak w przypadku falowników centralnych.

 

W systemach SolarEdge każdy panel działa niezależnie i produkuje maksymalną ilość energii. Eliminuje to straty i gwarantuje maksymalny, indywidualny uzysk dla pojedynczego modułu. Wpływ na to mają dedykowane dla falownika optymalizatory. Skorelowane są z automatyką inwertera i nie powodują obniżenia mocy, jeśli nie zachodzą wymagające tego warunki. Jest to szczególnie istotne dla tych, których domy na każdej połaci dachu bywają narażone na zacienienie. Gwarantuje to również maksymalną wydajność w sytuacji niedopasowania wynikającego z różnego tempa starzenia się poszczególnych modułów w jednej instalacji.

 

Solaredge – inwestycja w przyszłość

Fachowo zaprojektowana instalacja powinna brać pod uwagę nie tylko obecne potrzeby klienta, lecz również przyszłe. Warto wiedzieć, że największą wydajność otrzymujemy, gdy moc paneli jest 20% wyższa od mocy falownika. W związku z powyższym, najlepiej brać pod uwagę aktualne średnie zużycie energii. Niemniej jednak nie można wykluczyć, że z biegiem lat wartość ta wzrośnie. Czy oznacza to konieczność wymiany wszystkich komponentów?

W żadnym wypadku – dzięki urządzeniu Solaredge możemy ograniczyć przyszłe koszty wyłącznie do zakupu nowych paneli i optymalizatorów, dzięki którym rozszerzymy już istniejącą instalację. Inwerter ten pozwala na zastosowanie modułów różnych klas energetycznych i marek w jednym łańcuchu. 25 lat gwarancji na optymalizatory oraz 12 dla samego falownika (lub 25 lat przy przedłużonej, dodatkowej gwarancji) sprawiają, że dzięki Solaredge dbamy nie tylko o stan obecny, lecz również zabezpieczamy swoją przyszłość!

 

Solaredge – pełna kontrola

SolarEdge oferuje darmowy system zdalnego monitorowania na poziomie modułu, łańcucha i całej instalacji, zapewniający stale najwyższą wydajność instalacji. Platforma monitorowania umożliwia kompleksową analizę, śledzi i raportuje o wydajności energetycznej, czasie pracy systemu, współczynniku wydajności i wynikach finansowych. Określone i automatyczne powiadomienia do natychmiastowego wykrywania błędów, dokładnej
konserwacji i szybkiego reagowania umożliwiają minimalizację wizyt serwisowych i czasu ich trwania na miejscu.

W House Solutions dbamy o szybkie wykrywanie wszelkich usterek i reagujemy na wszystkie komunikaty. Ważne jest dla nas bezpieczeństwo i komfort klientów, co zapewniamy dzięki wsparciu serwisantów i monterów. Wystarczy, jeśli zadbasz o stałe podłączenie falownika do internetu.

 

Solaredge – wybór numer jeden

Solaredge jest mocnym graczem na rynku fotowoltaiki. Ich produkty zapewniają stuprocentową gwarancję wydajności, bezpieczeństwa oraz pozwalają zabezpieczyć swoją przyszłość. Falownik Solaredge wraz z dedykowanymi optymalizatorami spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta i pozwala uzyskać niezależność.

W House Solutions stawiamy na dobrą energię, a jakość oferowanych przez nas rozwiązań i bezpieczeństwo Klientów jest dla nas najważniejsze.

Zapraszamy do kontaktu – nasi konsultanci dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Waszego domu.

 Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!