Zmiany w programie Mój Prąd 5.0! Nowe, wyższe kwoty dofinansowania

Mój Prąd to program, który od 2019 r. cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Możliwość uzyskania wysokich dofinansowań oraz realne korzyści ekonomiczne, gospodarcze czy ekologiczne spowodowały, że osoby, które rozważały inwestycję w fotowoltaikę, zdecydowały się na jej zakup. Mimo, że nabór wniosków w czwartej edycji zakończył się przed planowanym terminem, to rząd szybko zapowiedział przedłużenie programu – 22 kwietnia rusza kolejna edycja – „Mój Prąd 5.0”. Wzrost maksymalnej kwoty dotacji, czy zwiększony zakres inwestycji objętych dofinansowaniem to najważniejsze zmiany w nowej edycji programu.

Mój Prąd 5.0

17 marca 2023 r. zakończyła się czwarta edycja programu Mój Prąd. Program ten okazał się kluczowy w rozwoju polskiej energetyki – znacznemu wzrostowi uległ wskaźnik OZE w krajowej produkcji energetycznej. Choć nabór wniosków ponownie zakończył się przed planowanym terminem, to Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała, że wkrótce uruchomiona zostanie kolejna edycja – „Mój Prąd 5.0”.

Zmiany w programie Mój Prąd

W nowej edycji programu zwiększeniu uległa zarówno maksymalna kwota dotacji, jak i zakres inwestycji objętych dofinansowaniem. W obecnej edycji programu Mój Prąd 5.0 będzie można ubiegać się o dotację do następujących urządzeń:

  •  instalacji fotowoltaicznej (do 7 000 zł),
  •  magazynu energii elektrycznej (do 16 000 zł),
  •  systemu zarządzania energią HEMS/EMS (do 3 000 zł),
  •  pompy ciepła (do 28 500 zł) lub magazynu ciepła (do 5 000 zł),
  •  kolektorów słonecznych (do 3 500 zł).

Oznacza to, że do inwestycji objętych dofinansowaniem dołączyły kolektory słoneczne oraz pompy ciepła, których popularność w ostatnim czasie rośnie z miesiąca na miesiąc – liczba sprzedanych pomp ciepła w 2022 r. uległa podwojeniu w porównaniu do roku poprzedniego.

Oprócz inwestycji, zwiększyła się także maksymalna kwota dotacji w programie – obecnie to aż 58 tys. złotych!

Co istotne, w programie nie będą obowiązywały kryteria dochodowe, a dofinansowanie będzie dotyczyło tylko instalacji fotowoltaicznych rozliczanych w systemie net-billingu.

Kluczową informacją jest także rozszerzenie możliwości uzyskania dotacji do termomodernizacji – pieniądze na pompę ciepła będzie można otrzymać nie tylko w przypadku wymiany kopciucha, ale i np. kotła gazowego na pompę ciepła.

Zgodnie z zapowiedziami Rządu, nabór wniosków w nowej edycji programu rozpocznie się 22.04.2023 r. i będzie trwał do 22 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji środków.

Mój Prąd 5.0 – zainwestuj i zyskaj!

Nowe zasady programu nie pozostawiają żadnych wątpliwości – wybór OZE to naprawdę opłacalna inwestycja. Możliwość skorzystania z wysokich dofinansowań, a także realne korzyści energetyczne i finansowe sprawiają, że energia słoneczna to zdecydowanie najlepszy wybór!

Po więcej informacji zapraszamy na stronę rządową oraz do bezpośredniego kontaktu z naszym Biurem Obsługi Klienta – KONTAKT.

 Chcesz dowiedzieć się więcej na temat oferowanych przez nas rozwiązań?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!