Zakup i montaż fotowoltaiki – jak dobrze wybrać firmę?

Branża związana z odnawialnymi źródłami energii stale się rozwija i zyskuje coraz większe grono zwolenników i fachowców. Inwestorzy cenią sobie fotowoltaikę nie tylko za możliwość znaczącej obniżki cen prądu, ale przede wszystkim za szansę na całkowite uniezależnienie się od ogólnych dostawców energii elektrycznej. Decydując się na zakup i montaż fotowoltaiki, powinniśmy zadbać o wybór dobrego dostawcy paneli PV, który zapewni nam komponenty wysokiej jakości oraz profesjonalną obsługę doradczą oraz instalacyjną. Od tego zależy nie tylko skuteczność modułów PV, ale także żywotność i bezinwazyjność całego systemu solarnego. Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę instalującą panele fotowoltaiczne?

Montaż fotowoltaiki w domu mieszkalnym

Fotowoltaika – dlaczego warto wybrać wyspecjalizowaną firmę?

Prawidłowo przygotowany projekt fotowoltaiki wpływa na wydajność modułów słonecznych i ostateczny uzysk energetyczny. To, czy panele słoneczne będą w stanie wygenerować ilość energii elektrycznej wystarczającą do zasilenia naszego budynku i pokrycia zapotrzebowania, zależy od określenia optymalnych parametrów instalacji. W tym przypadku każdy błąd skutkuje nie tylko dodatkowymi, nieplanowanymi kosztami, ale i obniżeniem efektywności paneli PV.

Dlatego kluczowy jest wybór firmy montującej fotowoltaikę, która pomoże w doborze oraz zakupie paneli fotowoltaicznych, i przede wszystkim będzie nam towarzyszyła podczas całego przebiegu inwestycji. Profesjonalna firma od fotowoltaiki powinna zapewnić nam całkowitą obsługę doradczą oraz serwisową po zamontowaniu i uruchomieniu fotowoltaiki. Bez profesjonalnej pomocy i wiedzy doświadczonego montera nie będziemy w stanie samodzielnie określić optymalnych parametrów technicznych całej instalacji słonecznej. Firma, którą wybierzemy, powinna przed montażem paneli PV oszacować zapotrzebowanie energetyczne i wybrać dla nas niezbędne osprzętowanie. Projekt instalacji fotowoltaiki musi uwzględniać wszystkie warunki lokalizacji fotowoltaiki i czynniki wpływające na wydajność. Instalator na początku powinien ustalić, ile paneli fotowoltaicznych należy zainstalować, bo od tego zależy kolejno dobór inwertera.

Instalacja fotowoltaiki – potwierdzone uprawnienia monterów

Od zaprojektowania instalacji fotowoltaicznej zależy sprawność i efektywność paneli PV. Przed wyborem firmy warto upewnić się, że osoby zajmujące się przygotowaniem projektu i montażem modułów posiadają potwierdzone doświadczenie w pracy z urządzeniami fotowoltaicznymi i stosowne uprawnienia. Tylko profesjonaliści będą w stanie precyzyjnie prognozować nasze wydatki i przyszłe oszczędności związane z fotowoltaiką.

Fachowiec od fotowoltaiki z potwierdzonym doświadczeniem będzie w stanie określić precyzyjnie nasze potrzeby i optymalne parametry. Bardzo ważne jest, aby projekt uwzględniał wszystkie naturalne przeszkody mogące wpływać na wydajność fotowoltaiki.

Przed wyborem firmy która zajmie się zainstalowaniem modułów PV, warto upewnić się, że zespół fachowców projektujących i montujących fotowoltaikę posiada wymagane uprawnienia i potencjał:

  • certyfikat z Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie instalowania urządzeń fotowoltaicznych i/lub
  • uprawnienia w zakresie budownictwa do wykonywania projektów i instalowania urządzeń w specjalizacji instalacyjnej w obrębie sieci, instalacji, urządzeń elektrycznych i urządzeń elektroenergetycznych
  • rozbudowany i dostępny zespół specjalistów oraz praktyków od fotowoltaiki w określonych obszarach: doradztwo, projektowanie, montaż
  • potwierdzoną liczbę zrealizowanych z sukcesem projektów/inwestycji fotowoltaicznych, a także odpowiednio długi czas działania na rynku, w tym także dobrą opinie i renomę wśród klientów

Fotowoltaika – solidna firma, czyli jaka?

Wybór firmy od fotowoltaiki bez znajomości branży OZE może wydawać się utrudniony. Przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć opinii o danej firmie i sprawdzić jej doświadczenie oraz referencje. Podstawowym warunkiem skuteczności prac jest to, aby firma zatrudniała doradców oraz instalatorów z ważnymi certyfikatami dopuszczającymi ich do pracy z OZE. Monterzy powinni nie tylko posiadać udokumentowane doświadczenie w instalacji fotowoltaiki, ale i cały czas się doszkalać w zakresie montażu systemów fotowoltaicznych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że projekt będzie przygotowany rzetelnie i w oparciu o najnowsze, sprawdzone technologie. Istotne jest też, z jakich urządzeń i osprzętu korzysta firma. Powinny to być certyfikowane i bezpieczne narzędzia od sprawdzonych dystrybutorów, które posiadają atesty i znaki jakościowe.

Realizując inwestycję w fotowoltaikę, powinniśmy upewnić się, że firma zapewni kompleksową obsługę – rzetelne doradztwo i fachowy montaż paneli PV. Zdarza się, że firmy zajmujące się sprzedażą modułów PV nie zapewniają już ich instalacji. Profesjonalna firma związana z branżą OZE powinna przeprowadzić nas przez cały proces instalacji paneli PV i zapewnić nam obsługę serwisową również po upływie gwarancji modułów.  

 Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!