Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji

 

Wszystko, co musisz wiedzieć o klimatyzacji

 

W związku z nadchodzącym okresem letnim pojawia się sporo obaw. Nie każdy jest wielbicielem wysokich temperatur oraz intensywnego słońca. Szczególnie pokrzywdzeni mogą poczuć się Ci, którzy nie odnajdują schronienia nawet we własnym domu lub mieszkaniu. Rozwiązanie ich problemu jest jedno – klimatyzator!

W niniejszym artykule przedstawimy, jak działa klimatyzator. Wskażemy podstawowe podziały i rodzaje dostępne na rynku. Finalnie obalimy powszechne mity dotyczące tego urządzenia oraz zaproponujemy najbardziej wydajne modele czołowych producentów.

 

Z czego się składa

W standardowym dwuczęściowym systemie (tzw. typu split) jednostka wewnętrzna poza standardowymi opcjami grzania i chłodzenia zawiera w sobie filtr i jonizator powietrze. To w niej znajduje się “centrum dowodzenia” pozwalające na swobodne programowanie urządzenia oraz korzystanie z wszystkich proponowanych przez producentów funkcji. A tych z roku na rok jest coraz więcej, aby zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Jednostka zewnętrzna odpowiedzialna jest za odprowadzanie ciepła od wewnętrznej poza pomieszczenie. Składa się z wymiennika ciepła, sprężarki i zaworu rozprężnego. Informacja ta jest istotna dla tych, którzy obawiają się głośnego działania urządzenia. Przeciwnie niż w klimatyzatorach przenośnych, odizolowanie obu jednostek pozwala między innymi ograniczyć hałas, czyniąc klimatyzator bezszelestnym.

Istnieje możliwość rozszerzenia układu o więcej niż jedną jednostkę wewnętrzną. Pozwala to na zamontowanie klimatyzacji nawet w każdym pomieszczeniu domu. Oczywiście nie narzuca to tych samych parametrów dla każdego urządzenia. Zautomatyzowanie jednostek wewnętrznych pozwala na wprowadzenie indywidualnych ustawień we wszystkich pomieszczeniach. Takie rozwiązanie nazywamy “multi-split”.

 

Typy klimatyzacji

Poza podziałem na układy split/multi-split wyróżniamy przede wszystkim klasyfikację według typu jednostek wewnętrznych. Warto ją znać, aby dobrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Nie w każdym budynku można zamontować poszczególny typ klimatyzacji. O tym jednak informuje doświadczona firma po dokonaniu szczegółowego audytu.

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem jest jednostka wewnętrzna ścienna. Jej montaż nie jest wymagający i może przebiegać niemalże w każdym pomieszczeniu. Charakteryzuje się niezwykle cichym trybem pracy oraz możliwością sterowania bezprzewodowego. Ponieważ jest najczęściej wybieranym typem klimatyzacji, producenci przebijają się w propozycjach, uzupełniając swoje urządzenia o dodatkowe funkcje, takie jak czujniki ruchu oraz inteligentne zarządzanie pracą.

Znanym rozwiązaniem często wykorzystywanym w biurach oraz budynkach użytku publicznego są klimatyzacje kasetonowe. Instalowane są w konstrukcji sufitu podwieszanego. Stanowią sztandarowy przykład jednostek multi-split, ponieważ zwykle w jednym pomieszczeniu znajduje się więcej niż jeden wywietrznik. Obsługiwane są z poziomu globalnego panelu sterowania, umieszczonego zwykle na ścianie.

W pomieszczeniach, w których żadna z powyższych jednostek nie może zostać zamontowana, sprawdzają się urządzenia podsufitowe. Umieszczane są bezpośrednio przy stropie. Uznawane są za rozwiązania do “zadań specjalnych”, w pomieszczeniach o szczególnym poziomie zanieczyszczenia lub zapotrzebowaniu na wysoki przepływ powietrza.

Niektóre z klimatyzacji mogą być praktycznie niezauważalne dla tych, którzy nie są świadomi ich obecności w danym pomieszczeniu. Mowa tu o rozwiązaniach kanałowych. Podobnie jak kasetonowe, montowane są w konstrukcji sufitu podwieszanego z tą różnicą, że rozprowadzane są wzdłuż sufitu, aby powietrze łagodnie opadało po ścianach. Przypominają wyglądem podłużne kratki wentylacyjne i właśnie ta cecha czyni je niezauważalnymi.

Ci, którzy chcieliby wykorzystać wszelkiego rodzaju wnęki oraz przestrzenie przeznaczone do montażu konwencjonalnych grzejników (i nie tylko), mogą zdecydować się na klimatyzatory przypodłogowe. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie również we wszelkiego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych, garażach tudzież poddaszach użytkowych o skośnych sufitach.

Różnorodność jednostek wewnętrznych pozwala zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na ograniczenia wynikające z układu architektonicznego tudzież specyficznego układu pomieszczenia. Znajomość rodzajów klimatyzacji z pewnością ułatwi wybór najlepszego rozwiązania.

 

Fakty i mity o klimatyzacji

Mimo że klimatyzatory stanowią pierwsze rozwiązanie, które przychodzi na myśl osobom poszukującym sposobów na walkę z letnimi upałami, wciąż słyszy się o wątpliwościach opóźniających decyzję o zakupie. Pozornie wydawać by się mogło, że w grę wchodzą głównie kwestie finansowe. Niemniej jednak w przestrzeni publicznej, a szczególnie internetowej krążą przeróżne mity dotyczące działania oraz wpływu klimatyzacji na zdrowie i otoczenie. Jak zwykle w podobnych sytuacjach, opierają się na dezinformacji i półprawdach. Wystarczy jednak zapoznać się z opinią fachowców dla zrozumienia, które wiadomości to fakty, a które mity.

 

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Jedną z najbardziej powszechnych informacji dotyczących rzekomych problemów wynikających z użytkowania klimatyzacji jest jej wpływ na zdrowie. Osoby często przebywające w pomieszczeniach klimatyzowanych skarżą się przede wszystkim na problemy dróg oddechowych, przeziębienia oraz, w skrajnych przypadkach, uporczywe bóle mięśni i stawów. Wszystko to za sprawą zbyt zimnego powietrza oraz nawiewu bezpośrednio skierowanego na przebywającego w pomieszczeniu. Receptą na ten problem jest ustawienie odpowiedniej temperatury oraz trybu działania. Przykładowo, rozwiązania multi-split dają możliwość regulowania temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Warto mieć na uwadze, że różnica temperatur pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną nie powinna przekraczać 6 stopni C.

Obawę wzbudza również kwestia rozdmuchiwania drobinek kurzu w obrębie pomieszczenia. Temu problemowi zaradzić ma wbudowany filtr. Jednostki wyposażone wyłącznie w podstawowy filtr powietrza są już rzadkością. Producenci rozwiązań klimatyzacyjnych coraz częściej stosują w swoich urządzeniach dodatkowe filtry, które mają za zadanie oczyszczanie i uzdatnianie nawiewanego powietrza. Do najczęściej używanych należą filtry:

  • katechinowe, czyli pozyskiwane z zielonej herbaty. Mają one właściwości utleniające i sterylizujące. Filtr tego typu pozwala nie tylko zneutralizować groźne bakterie, ale również szkodliwość dymu papierosowego;
  • fotokatalityczne, niezbyt często spotykane się w urządzeniach przeznaczonych do użytku biurowego. Znacznie częściej występuje w klimatyzatorach podsufitowych, montowanych na potrzeby laboratoriów chemicznych i zakładów przemysłowych. Niezwykle skutecznie neutralizuje szkodliwe tlenki azotu oraz działanie unoszącego się w powietrzu zapachu kwasu octowego, formaldehydu oraz amoniaku;
  • aktywny węglowy, jeden z najważniejszych, a zarazem najczęściej stosowanych. Skutecznie usuwa groźne dla zdrowia związki chemiczne, pyłki i kurz.
  • antybakteryjny, który mimo bycia najprostszym, jest najbardziej skutecznym z filtrów. Spowalnia metabolizm bakterii, wpływając na ich zdolność do regeneracji i rozmnażania.

 

Jonizacja

Jonizator powietrza to aktywny filtr elektrostatyczny. Warto jednak nadmienić, że mimo coraz częstszego umieszczania go w urządzeniach klimatyzujących, wciąż nie jest standardowym rozwiązaniem. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza ze szkodliwych dla zdrowia bakterii.

Jego działanie polega na wytwarzaniu jonów ujemnych za pośrednictwem których wyłapuje wszelkie zanieczyszczenia, które następnie neutralizuje. Jony ujemne otaczają nawet mikroskopijnej wielkości substancje i przyciągają je do filtra. Szczególnym uznaniem cieszy się wśród alergików, seniorów oraz dzieci, gdyż bardzo skutecznie wychwytuje alergeny, pyłki, kurz, roztocza oraz dym.

Jak przekłada się to na nasze samopoczucie? Niewątpliwie wzmacnia koncentrację i stabilizuje procesy myślowe. Pozwala poprawić jakość snu i ograniczyć występowanie dolegliwości bólowych. Co ciekawe, wpływa również na przyspieszenie procesu gojenia się ran. Powietrze, w którym obecne są jony ujemne charakteryzuje się dodatkowo odpowiednią wilgotnością, dzięki czemu uniknąć można przesuszenia dróg oddechowych i w efekcie pozbyć się suchego kaszlu oraz łzawienia oczu.

Korzystanie z urządzenia klimatyzującego z jonizatorem powietrza nie ma szkodliwego wpływu na nasze zdrowie, o ile urządzenie jest odpowiednio konserwowane. Musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów w jednostce wewnętrznej, a także odgrzybianiu wymiennika. Jeśli nie zaniedbamy konserwacji urządzenia, klimatyzacja w naszym domu będzie bezpieczna i wydajna.

 

Konserwacja

Użytkownicy dopuszczają się często niedopatrzeń związanych z przeprowadzaniem regularnego czyszczenia i odgrzybiania klimatyzacji. Należy mieć na uwadze, że w urządzeniu skrapla się para wodna i tym samym tworzy środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Poza tym klimatyzator gromadzi pochłaniany pył i kurz. W efekcie wszystkie te czynniki prowadzić mogą do pojawiania się problemów z układem oddychania, osłabienia odporności oraz nawet nabywania alergii.

Jak sobie z tym radzić? Wystarczy regularnie czyścić filtr, przy okazji przecierając obudowę klimatyzatora. Samo odgrzybianie należy wykonywać dwa razy do roku, najlepiej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu letniego. Ponieważ jesienią i zimą wykorzystujemy urządzenie do dogrzewania pomieszczeń, jest ono szczególnie narażone na rozwój bakterii.

 

Klima a hałas

Głośne działanie klimatyzatorów jest niejako łatką przypiętą do tych urządzeń. Dla zrozumienia powodu generowania hałasu, warto wrócić do kwestii samej budowy klimatyzatora. Najgłośniejszym jego elementem jest sprężarka i wentylator, który odpowiedzialny jest za obniżanie temperatury układu.

I właśnie tutaj należy wyjaśnić, dlaczego głośne działanie klimatyzacji jest mitem. Sama sprężarka to integralna część jednostki zewnętrznej. W związku z powyższym, do pomieszczenia nie mogą przedostać się żadne dźwięki, gdyż część zewnętrzna montowana jest na ścianie lub dachu budynku. Ponadto, aby wytłumić szumy związane z przepływem czynnika chłodniczego R32, wykwalifikowani instalatorzy zachowują odpowiednią minimalną długość rur łączących obie jednostki. Jeśli zaś chodzi o jednostkę wewnętrzną, zamontowany w niej wentylator służący do obniżenia temperatury parownika z biegiem technologii i pojawiania się nowych rozwiązań pracuje coraz ciszej. Istnieją już urządzenia, które osiągają zaledwie 19 dB, co jest wartością niższą nawet od szumu drzew (25 dB) lub dźwięku w bibliotece (36 dB).

 

Producenci i modele

Oferta House Solutions bogata jest w propozycje czołowych producentów z branży. Zależy nam na dostarczaniu naszym klientom sprawdzonych rozwiązań. Wymienimy kilka z najbardziej interesujących klimatyzatorów każdej z firm.

 

Mitsubishi Electric Diamond

 

Urządzenie ścienne Diamond wyróżnia się nie tylko za sprawą eleganckiego wyglądu. W pierwszej kolejności warto wymienić zamontowane w klimatyzatorze dwie działające niezależnie od siebie żaluzje powietrzne. Mogą one kierować strumień powietrza w różne strony, aby chłodzić lub ogrzewać całe pomieszczenie. W połączeniu z funkcją dostosowywania mocy i rozdziału strumienia otrzymujemy gwarancję dostosowania ustawień według własnego upodobania.

Znajdujący się w klimatyzatorze poczwórny filtr plazmowy (Plasma-Quad-Plus) działa podobnie jak elektryczna kurtyna, która unieszkodliwia bakterie i wirusy w powietrzu za pomocą wyładowań elektrycznych. Poza tym, filtr bardzo skutecznie usuwa również pleśń i cząsteczki pyłu PM 2.5 μm.

Swoistą “wisienką na torcie” jest czujnik 3D i-see, którego zadaniem jest wykrywanie obecności i położenia osób w pomieszczeniu. Na podstawie tych danych klimatyzator odpowiednio dopasowuje tryb pracy. Czyni to jednostkę ścienną Diamond nie tylko energooszczędną, ale i stale kontrolowaną poprzez odpowiednie sterowanie kierunkiem nawiewu powietrza.

 

Samsung Wind-Free

 

Seria Samsung Wind-Free™ zapewnia chłodzenie bez zimnych przeciągów oraz inteligentny komfort termiczny dzięki sterownikom, które dostosowują się do osobistych preferencji. Na czym właściwie to polega?

Technologia Wind-Free™ rozprasza powietrze przez tysiące mikrootworów w jednostce wewnętrznej urządzenia. Czyni to zupełnie bezszelestnie i delikatnie, co pozwala uniknąć nieprzyjemnych zimnych podmuchów. Można tu mówić o wytwarzaniu “powietrza nieruchomego”, gdyż tak właściwie odczuwają działanie klimatyzacji jego użytkownicy.

Ai Auto Comfort to funkcja, która pozwala na inteligentną analizę warunków panujących w pomieszczeniu oraz nawyków i schematów użytkowania. W zależności od preferencji użytkownika i temperatury zewnętrznej, automatycznie dostosowuje temperaturę pomieszczenia w celu optymalizacji warunków klimatycznych, gwarantując tym samym pełny komfort i odciążając użytkowników w stałym kontrolowaniu działania klimatyzatora.

Mimo wszystko Ci, którzy są zainteresowani zagłębieniem się w dokładną specyfikację oraz chcą sami sprawdzić możliwości urządzenia, mogą tego dokonać za pomocą aplikacji SmartTings. Wystarczy jedno dotknięcie, aby włączyć lub wyłączyć urządzenie, wybrać tryb chłodzenia i nim zarządzać oraz zaplanować jego działanie. System sztucznej inteligencji Bixby 2.0 analizuje i przewiduje potrzeby, dzięki czemu można zaproponować najlepsze dla domu ustawienia.

Dla zwieńczenia warto wspomnieć o czujniku Motion Detect Sensor, który efektywnie chłodzi dom, samodzielnie regulując pracę klimatyzatora podczas gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu. Jeśli po 20 minutach nie zostanie wykryty żaden ruch, czujnik automatycznie przełącza się w tryb oszczędzania energii Wind-Free™. Po wznowieniu aktywności samoistnie powraca do poprzedniego stanu.

 

Gree Amber Standard

 

Szczególną cechą klimatyzatorów z serii Amber jest szeroki zakres pracy (do -22°C temperatury zewnętrznej przy grzaniu oraz do 43°C przy chłodzeniu). W związku z tym sprawdzają się w praktycznie każdych warunkach. Wysoka klasa energetyczna (nawet do A+++) to gwarancja energooszczędności i w efekcie redukcji kosztów ponoszonych z tytułu eksploatacji. Amber Standard dostępny jest w trzech motywach kolorystycznych: White (standardowym) oraz Silver i Black.

Klimatyzator został zaprojektowany w taki sposób, aby jego nadmuch był w stanie objąć całe pomieszczenie. W tym celu wyposażono go w automatyczne żaluzje poziomą i pionowe. Rozwiązanie to pozwala na równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Ponadto, klimatyzator świetnie spisuje się w roli osuszacza pokoju, zaś w trybie grzania od razu zaczyna rozprowadzać ciepłe powietrze, bez początkowych zimnych nawiewów. Wszystkie te funkcjonalności czynią model godnym zainteresowania.

Wyposażony jest w jonizator plazmowy, który pochłania występujące w powietrzu drobnoustroje. W połączeniu z funkcją Auto Clean odpowiadającą za osuszanie wymiennika, rozwój grzybów i bakterii jest zniwelowany. Niemniej producenci nie skupili się tylko na jednostce wewnętrznej – w celu odpowiedniej konserwacji części znajdującej się poza budynkiem zaproponowali zautomatyzowane i inteligentne odszranianie.

W celu zwiększenia komfortu użytkownika, klimatyzator może być obsługiwany za pomocą dowolnego telefonu/tabletu bazującego na systemie Android lub iOS. Dzięki temu użytkownik ma możliwość kontroli urządzenia z każdego pomieszczenia lub spoza domu. Warunkiem jest posiadanie stałego sygnału internetowego, z którym klimatyzator może łączyć się w trybie Wi-Fi. Z poziomu aplikacji możemy również planować pracę układ oraz otrzymywać informacje o potencjalnych usterkach.

 

Daikin Sensira

 

Klimatyzator Sensira to nowy produkt w naszej ofercie i jednocześnie sztandarowy dla japońskiej firmy Daikin. Producent z ponad 90-letniemu doświadczeniem w dziedzinie technologii sterowania klimatem prowadzi swoją działalność produkcyjną na terenie Europy, dostarczając tym samym urządzeń najwyższej klasy. To dlatego jesteśmy dumni z wprowadzenia na rynek najnowszej wersji naszej gamy systemów Sensira.

Płaski, atrakcyjny panel przedni idealnie komponuje się z wystrojem wnętrza i jest łatwy w czyszczeniu. Automatyczny swing pionowy w tych jednostkach naściennych przesuwa w górę i w dół żaluzje wylotowe, zapewniając efektywny rozkład powietrza i temperatury w pomieszczeniu. Tryb Turbo oznacza, że możliwe jest szybkie schłodzenie lub ogrzanie pomieszczenia dla zapewnienia maksymalnego komfortu.

Dzięki ciśnieniu akustycznemu na poziomie do 21dB, nowy system Sensira pracuje w sposób prawie niezauważalny, zapewniając spokojny sen w nocy. Na obniżenie głośności urządzenia wpływa również zastosowanie udoskonalonej sprężarki typu swing, która wykorzystuje technologię sterowania inwerterowego oraz stopnie o małej pojemności w celu dostosowania mocy jednostki oraz spełnienia wymagań dotyczących energii. W porównaniu ze sprężarką rotacyjną, sprężarka typu swing zapewnia większe oszczędności energii, obniżenie ryzyka awarii oraz pracuje ciszej i bez wibracji.



Nie wiesz które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?

 

Nasi eksperci pomogą Ci w doborze najlepszego klimatyzatora!