5 zalet montażu magazynu energii
Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, warto rozważyć zakup magazynu energii, czyli tzw. baterii, której posiadanie niesie ze sobą wiele korzyści. Maksymalne wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanego prądu, niższe rachunki oraz większa niezależność energetyczna to zaledwie kilka z tych zalet. Sprawdźcie, jakie jeszcze plusy daje posiadanie w swoim domu magazynu energii do fotowoltaiki.
Czym jest i jak działa magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie, które często nazywane jest akumulatorem, ponieważ przechowuje wyprodukowaną w nadmiarze przez panele fotowoltaiczne energię, którą domownik może wykorzystać w dowolnym przez siebie momencie.
Praca magazynu energii jest bardzo prosta. Kiedy fotowoltaika wytwarza więcej energii niż wynosi realne zapotrzebowanie gospodarstwa, energia trafia do magazynu, w którym jest gromadzona i przechowywana. Czynność ta odbywa się dzięki wbudowanemu w magazyn energii modułowi, który potrafi określić, gdzie w danym momencie skierować energię. Kiedy fotowoltaika zakończy swoją pracę (np. po zmroku), prosument (właściciel swojej instalacji fotowoltaicznej) może korzystać z energii, która wcześniej została zgromadzona w magazynie energii. Energia stamtąd trafia do domowych gniazdek, więc prosument nie musi pobierać prądu od zewnętrznego dostawcy. Dopiero w sytuacji kiedy pojemność magazynu energii wyczerpie się, a instalacja fotowoltaiczna dalej będzie produkowała energię, zostanie ona wysłana do sieci.
Zalety montażu magazynu energii
Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zalet montażu magazynu energii:
- Zwiększenie autokonsumpcji – najbardziej optymalna sytuacja występuje wtedy, kiedy panele fotowoltaiczne produkują energię, która regularnie zużywana jest na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżki trafiają do magazynu energii, z których po zmroku domownicy korzystają. Wówczas to wskaźnik autokonsumpcji osiąga najwyższy poziom, a pobór energii od zewnętrznego dostawcy nie jest konieczny. Takie działania są korzystniejsze także ze względów finansowych. Reasumując, posiadając w domu magazyn energii, można jeszcze skuteczniej zoptymalizować zużycie energii, wydłużając jednocześnie czas pracy urządzeń elektrycznych na prądzie wytworzonym z OZE. Nie ma potrzeby wysyłania energii do sieci, kiedy mamy nadprodukcję, tylko można nią dowolnie gospodarować.
- Bezpieczeństwo i niezależność – posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej pozwala na uzyskanie większej niezależności energetycznej i finansowej. Mowa przede wszystkim o uniezależnieniu się od cen, które narzuca Urząd Regulacji Energetyki, a następnie zewnętrzny dostawca prądu. Bycie posiadaczem własnej instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii wpływa na pozostanie w większym stopniu niezależnym i samowystarczalnym. Inwestycja w magazyn energii zapewnia także większe bezpieczeństwo – nagłe awarie sieci lub przerwy w dostawie prądu nie są sytuacjami uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie gospodarstwa. Istotne jest to zwłaszcza dla tych domów, które regularnie zmagają się z problemami w przesyle energii. Dzięki magazynowaniu energii, nie muszą martwić się ewentualnymi przerwami lub brakami w dostawie prądu.
- Niższe rachunki za prąd – to jedna z tych zalet, która najmocniej skłania nowe osoby do inwestowania w OZE. Zaspokojenie potrzeb energetycznych dzięki własnej przydomowej instalacji fotowoltaicznej, zwiększenie wskaźnika autokonsumpcji – mniejszy pobór energii z sieci, a także uniezależnienie od zewnętrznego dostawcy prądu, realnie wpływa na obniżenie rachunków za prąd nawet o kilka tysięcy złotych w skali roku! A wszystko to za sprawą domowego magazynowania energii.
- Zwrot części kosztów – możliwość otrzymania dofinansowania do magazynu energii sprawia, że koszty inwestycji obniżają się nawet o połowę – wysokość dofinansowania pozostaje zależna od wysokości dochodu. Dzięki programowi „Mój Prąd”, dotacja do magazynu energii może wynieść nawet 16 tys. złotych.
- Większa stabilność systemu elektroenergetycznego – w sytuacji, kiedy podaż energii przewyższa jej popyt, może dojść do rozległej awarii sieciowej. Wszyscy prosumenci, którzy posiadają w swoich domach magazyny energii, ograniczają wysyłanie do sieci dużej ilości niepotrzebnej energii. Dzięki temu utrzymana zostaje większa stabilność krajowej sieci przesyłowej, co ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców.
Żywotność magazynu
Magazyn energii to urządzenie, które oprócz swojej pojemności wyrażonej w kWh, posiada także określoną żywotność, którą definiuje się na podstawie “cykli” – sytuacji, kiedy magazyn zostanie w pełni naładowany, a następnie w całości rozładowany. Choć magazyny energii różnią się swoimi możliwościami w zależności od producentów, to można stwierdzić, że średnia wartość jaką może osiągnąć magazyn energii elektrycznej wynosi 6000 cykli. Zakładając, że konsument magazynuje energię w ciągu dnia w akumulatorze, a następnie po zmroku z niej korzysta – wykonuje jeden pełny cykl na dobę, można oszacować, że magazyn energii jest w stanie posłużyć ok. 15 lat.
Magazynuj, nie oddawaj!
Dzięki inwestycji w OZE, a także urządzenia wspomagające, osiągnięcie większej niezależności energetycznej i finansowej jest na wyciągnięcie ręki. Dodatkowe wsparcie w postaci dotacji na poziomie nawet kilkunastu tysięcy złotych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wybór takiego rozwiązania.
W przypadku jakichkolwiek pytań, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami KONTAKT.