Dlaczego falownik Fronius Gen24 Plus?

Bezpieczeństwo, wydajność i zrównoważony rozwój – te właśnie wartości stanowią dewizę Froniusa. Ich sztandarowy produkt, falownik hybrydowy Gen24 Plus, to “serce i rozum” całej instalacji fotowoltaicznej. Urządzenie wielokrotnie nagradzane, ze zintegrowanym zasilaniem rezerwowym, a ponadto kompatybilne z systemami magazynowania energii, ogrzewania czy e-mobilności niewątpliwie plasuje się w czołówce w zestawieniu z produktami konkurencji. W niniejszym tekście poznasz najważniejsze funkcjonalności falownika Gen24 Plus oraz dowiesz się, dlaczego wskazywany jest jako najlepszy w duecie z innymi urządzeniami dostępnymi na rynku, m.in. magazynem energii BYD.

 

 

Falownik – czym właściwie jest?

 

Podstawową funkcją falownika jest przemiana prądu i napięcia stałego (produkowanego przez moduły PV) na prąd i napięcie przemienne, o parametrach zgodnych z energią elektryczną sieci publicznej niskiego napięcia (230/400 V, 50 Hz). Większość sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwach domowych wykorzystuje właśnie prąd przemienny. Polska infrastruktura energetyczna również jest dostosowana do przesyłu właśnie takiej energii. Dlaczego ta wiedza jest istotna?

Żeby zrozumieć istotę problemu, należy pochylić się nad tematem samego projektowania instalacji. Użytkownik może zdecydować się na montaż instalacji on-grid (podłączonej do publicznej sieci) oraz off-grid (niepodłączonej do publicznej sieci). W przypadku tej drugiej konieczny jest zakup magazynu energii oraz maksymalizacja autokonsumpcji, gdyż nadwyżka prądu musi być wykorzystana. Niemniej jednak, dla instalacji on-grid przesył nadprodukcji nastąpić musi właśnie do Zakładu Energetycznego. Niestety sieć energetyczna nie jest dostosowana do aktualnego tempa rozwoju fotowoltaiki. W związku z powyższym, inwestycja w wysokiej jakości komponenty jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa i uniknięcia skutków awarii. To wszystko oferuje hybrydowy falownik Gen24 Plus, który zarówno posiada połączenie z ZE, jak i możliwość integracji z magazynem energii.

 

Gen24 Plus – wybitnie bezpieczny

Co czyni ten model szczególnie wyjątkowym? Niewątpliwie jest to maksymalizacja możliwości zasilania rezerwowego. W falowniku Gen24 Plus zastosowano dwa rozwiązania.  Zintegrowane podstawowe zasilanie rezerwowe (gniazdo PV Point) nie wymaga od użytkownika posiadania magazynu energii. W sytuacji, w której dochodzi do przerwania połączenia z Zakładem Energetycznym, wciąż można korzystać z urządzeń zasilanych prądem w sprzyjających temu warunkach atmosferycznych. Wspomniana funkcjonalność pozwala na zasilanie odbiorników o mocy do 3 kW produkowaną na bieżąco energią słoneczną. W związku z powyższym, dzięki falownikowi Froniusa sprzęt wymagający stałego zasilania (np. lodówka, bojler elektryczny, oświetlenie) wciąż ma szansę na dalsze działanie.

Ponieważ omawiany falownik jest urządzeniem hybrydowym, istnieje możliwość rozszerzenia całej instalacji o magazyn energii. Pozwala to dodatkowo zabezpieczyć się przed awariami sieci, ponieważ nadprodukcję przechowuje akumulator. Krótko mówiąc, funkcja pełnego zasilania rezerwowego (Full Backup) automatycznie przełącza urządzenie w tryb poboru energii wyłącznie z modułów lub akumulatora. Dzięki rozwiązaniu Multi Flow możliwe jest jednoczesne produkowanie prądu na potrzeby bieżące oraz ładowanie magazynu. Multi Flow odnajduje zastosowanie również w zwykłym trybie – wówczas jednocześnie pobieramy energię na potrzeby bieżące, ładujemy akumulator i przesyłamy nadwyżkę do sieci. Reasumując, w sytuacjach niepożądanych możemy uzyskać pomoc z trzech różnych źródeł.

 

Gen24 Plus – wybitnie wydajny

Skoro wskazano zasilanie rezerwowe, warto nadmienić również, że bez względu na sytuację falownik dba o to, by w miarę możliwości obniżyć wartość przesyłanej nadwyżki. Dzieje się to dzięki otwartemu interfejsowi, który pozwala na integrację z innymi urządzeniami, takimi jak pompy ciepła, klimatyzatory oraz stacje ładowania samochodów. Reasumując, Gen24 Plus pozwala na zupełne uniezależnienie się od innych niż własne źródeł energii oraz ograniczenie emisji CO2 w wyniku autokonsumpcji do minimum.

 

Gen24 Plus – wybitnie intuicyjny

Falownik od Froniusa to nie tylko zestaw usprawnień wpływających na działanie instalacji. To również dbałość o sprawne działanie samego urządzenia.  Dzięki funkcji aktywnego chłodzenia GEN24 Plus działa bez zarzutu w warunkach, w których inne falowniki znacząco tracą na wydajności. Może mieć to miejsce w szczególnie nagrzewających się pomieszczeniach, słabo wentylowanych i narażonych na wysokie temperatury. Ponadto podczas eksploatacji ponoszone są niższe koszty z tytułu serwisowania lub przeglądów spowodowanych przegrzewaniem się urządzenia.

Sprawdź sam, jak wygląda proces instalacji oraz jak prezentuje się wspomniany system aktywnego chłodzenia. Zauważ, że wiatrak obejmuje całą powierzchnię urządzenia, co zapewnia kompleksową kontrolę nad przegrzewaniem się inwertera.

Gen24 Plus zapewnia również inteligentne monitorowanie urządzenia z poziomu dowolnego smartfona, tabletu czy komputera. Wystarczy posiadać zainstalowaną aplikację Solar.web. Warto nadmienić, że w House Solutions cały czas zdalnie kontrolujemy pracę falowników zamontowanych przez nas instalacji. Reakcja z naszej strony na wszelkiego rodzaju awarie następuje natychmiastowo.

 

Gen24 Plus w duecie idealnym

O najbardziej optymalnym rozwiązaniu na rynku (falowniku Gen24 Plus w duecie z magazynem energii od BYD) już pisaliśmy. W związku z powyższym tylko przypomnijmy sobie, dlaczego jest to niekwestionowanie najlepsze rozwiązanie dla gospodarstw domowych.

Magazyn energii BYD już sam w sobie robią wrażenie. Wraz z falownikiem GEN24 Plus tworzy obecnie najbardziej wydajny duet na rynku. Potwierdziły to testy przeprowadzone w 2020 roku przez HTW Berlin – University of Applied Science. System gromadzenia energii BYD Battery-Box Premium i falownik hybrydowy Fronius zajęły dwa pierwsze miejsca w każdej z wyodrębnionych kategorii. Wyznaczyły tym samym nowe standardy w dziedzinie wydajności i zarządzania energią z fotowoltaiki. W porównaniu z konkurencyjnymi urządzeniami, wydajność tytułowego zestawu osiąga poziom 94%, co pozwala uzyskać o 600 kWh rocznie więcej. Tak wysoki indeks sprawności SPI (System Performance Index) zarejestrowano pierwszy raz w historii.

 

 

Fronius – Technologia, która ustanawia standardy

 

Fronius jak zwykle nie rozczarowuje w kwestii unikatowości proponowanych przez siebie produktów. Warto wspomnieć, że Gen24 Plus nagrodzono podczas tegorocznych targów Enex. Medal Targów Kielce trafił do firmy za unikatowe rozwiązanie PV Point. Wszelkiego rodzaju wyróżnienia potwierdzają wyższość technologii proponowanej przez Froniusa.

 

 


 

W House Solutions stawiamy na dobrą energię, a jakość oferowanych przez nas rozwiązań i bezpieczeństwo Klientów jest dla nas najważniejsze.

Zapraszamy do kontaktu – nasi konsultanci dobiorą najlepsze rozwiązanie dla Waszego domu.Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!