Pompa ciepła – działanie. Instalacja PV z pompą ciepła

Popularność fotowoltaiki sprawiła, że konsumenci inwestujący w OZE zaczęli poszukiwać rozwiązań, które usprawniłyby proces wykorzystania energii pochodzącej ze słońca na własne potrzeby. Jednym z takich rozwiązań jest niezawodne połączenie pompa ciepła i fotowoltaika. Kompatybilność systemu grzewczego z panelami PV nie tylko pozwala na maksymalne obniżenie kosztów utrzymania domu, ale i wpływa znacząco na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Na czym polega działanie pompy ciepła z fotowoltaiką i kiedy to rozwiązanie jest opłacalne?

Fotowoltaika i pompa ciepła – to się opłaca!

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na osiągnięcie pełnej niezależności energetycznej i maksymalne obniżenie rachunków za prąd. Szacuje się, że w gospodarstwach domowych, w których stosuje się energię elektryczną pochodzącą z energii słonecznej, koszty utrzymania domu zmalały nawet kilkukrotnie. Energia elektryczna pozyskiwana przez panele PV może być jednak użyta nie tylko do zasilania urządzeń elektronicznych. Pompa ciepła również może korzystać z wytworzonego przez moduły słoneczne prądu. Dzięki temu ogrzeje dom, wodę użytkową i posłuży do chłodzenia pomieszczeń.

Jak działa pompa ciepła z fotowoltaiką?

Szacuje się, że w sprzyjających warunkach pompa ciepła jest w stanie uzyskać z otoczenia blisko 80% energii potrzebnej do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domu. Jeżeli jednak parametry naszej domowej elektrowni słonecznej są tak zoptymalizowane, że możemy osiągnąć zerowy roczny bilans wykorzystania energii elektrycznej, może się okazać, że będziemy w stanie zasilić naszą pompę ciepła w całości prądem pochodzącym z paneli PV.

Na rynku najpopularniejszymi pompami ciepła, które są kompatybilne z fotowoltaiką, są powietrzne i gruntowe pompy ciepła. Ich działanie nie jest skomplikowane – często porównuje się je do odwrotnego działania lodówki. Podczas gdy urządzenie chłodzące pozbywa się ciepłego powietrza ze swojego wnętrza i oddaje je poza urządzenie, pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz budynku i oddaje je do jego wnętrza. Ogrzewa w ten sposób dom i wodę użytkową. Co istotne, większość pomp ciepła może także ochładzać nasze domy, działając identycznie jak klimatyzatory w okresie letnim.

Co zimą i latem?

W sezonie grzewczym pompa ciepła współpracująca z panelami PV zazwyczaj ogrzewa wodę użytkową i zasila centralne ogrzewanie. To wtedy także nasze gospodarstwo domowe wykazuje największe zapotrzebowanie na energię elektryczną pozyskaną przez moduły PV. Niestety najczęściej uzysk energetyczny w miesiącach mniejszego nasłonecznienia jest dużo niższy niż latem. W takich wypadkach najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest podpięcie fotowoltaiki do ogólnej sieci energetycznej. Pozwala to na przesyłanie nadwyżek prądu do dostawcy energii elektrycznej i magazynowanie go na własne potrzeby. Można też odbierać go w okresie zmniejszonej wydajności modułów słonecznych. Takie rozwiązanie pozwala na całoroczne zasilanie pompy ciepła, szczególnie w okresie zimowym, kiedy jej działanie jest wzmożone.

Zastosowanie pompy ciepła jako zasobnika ciepła systemowego w pomieszczeniach nie ogranicza się wyłącznie do sezonu grzewczego. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala na jej całoroczną eksploatację i maksymalne wykorzystanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii elektrycznej. Nie trzeba magazynować nadmiaru energii. Jest to nie tylko opłacalne, ale i proekologiczne rozwiązanie. Latem pompa ciepła podłączona do instalacji fotowoltaicznej, oprócz ogrzewania wody użytkowej, może także zasilać domową instalację wentylacyjną.

Efektywność wykorzystania pompy ciepła i fotowoltaiki wzrasta. Jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać zasoby paneli słonecznych do inteligentnego zasilania domu prądem solarnym.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!