Fotowoltaika – najczęściej zadawane pytania

Fotowoltaika, a więc technologia polegająca na pozyskiwaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych, stała się w ostatnich latach chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem zapewniającym inwestorom niezależność energetyczną. Jej duża popularność nie zawsze jednak idzie w parze z powszechną wiedzą na temat zasad działania instalacji fotowoltaicznej oraz korzyści, jakie za sobą niesie posiadanie domowej elektrowni słonecznej. W artykule zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące paneli PV.

fotowoltaika najczęściej zadawane pytania

 

Czy fotowoltaika jest opłacalną inwestycją? 

Tak. Zakładając, że finansujemy instalację fotowoltaiczną o standardowej mocy 3kWp z własnych środków, całkowity zwrot kosztów instalacji może nastąpić w przeciągu 8 lat. Ostatecznie jednak okres zwrotu kosztów inwestycji będzie zależny od tego, czy i z jakiego rodzaju dotacji skorzystamy – w przypadku skorzystania z dostępnych na rynku subwencji, które mogą sięgać nawet 70% wartości instalacji, całkowite koszty zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych mogą do nas wrócić nawet w ciągu 3 lat. Biorąc pod uwagę przewidywania rynkowe, które szacują, że koszty energii elektrycznej będą stale wzrastały, za opłacalnością fotowoltaiki przemawia także fakt, że jej żywotność może sięgać nawet 35 lat, co daje nieporównywalnie większe korzyści niż korzystanie z publicznej sieci energetycznej.

Z jakich dotacji mogę korzystać?

Każdy inwestor posiadający instalację fotowoltaiczną może odliczyć koszty jej zakupu i instalacji w rocznym rozliczeniu podatkowym. Łącznie może to być nawet 53 tys. złotych. Inwestycję można odliczyć od podstawy opodatkowania, a cała kwota odliczenia może być odejmowana w kolejnych latach rozliczeniowych przez okres 6 lat. Od 23 lipca 2019 roku inwestorzy mogą także korzystać z rządowego programu „Mój prąd”, który jest skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt „Mój prąd” zakłada, że osoby podejmujące się zakupu i montażu instalacji PV mogą liczyć na bezzwrotne dofinansowanie  w wysokości nieprzekraczającej 5 tys. złotych kosztów kwalifikowanych. Beneficjent będzie mógł jednak z tej kwoty pokryć jedynie 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej (koszt zakupu i montażu). Co jednak istotne, prosument nie będzie mógł łączyć dofinansowania z programu „Mój prąd” z dotacją w programie „Czyste powietrze”.

Czy niewykorzystana energia wyprodukowana przez fotowoltaikę przepada?

Energia elektryczna pozyskana w lecie, kiedy poziom nasłonecznienia jest dużo wyższy niż w okresie jesienno-zimowym, zazwyczaj znacząco przewyższa potrzeby energetyczne naszego domu. Nie oznacza to jednak, że niewykorzystany przez nas prąd pochodzący z domowej elektrowni słonecznej przepadnie – system „Opustów” umożliwia nam odesłanie nadwyżki energii elektrycznej do sieci publicznej i jej magazynowanie. Dzięki temu w każdym momencie zmniejszonych przychodów energetycznych (np. w zimie) możemy bezpłatnie skorzystać z wyprodukowanej wcześniej przez panele fotowoltaiczne energii. W rocznym rozliczeniu systemy fotowoltaiczne o mocy do 10 kW będą mogły odzyskać z publicznej sieci energetycznej 80% oddanej energii (a więc 0,8 kWh za każdą 1 kWh), a instalacje o mocy wyższej niż 10 kW, ale mniejszej niż 50 kW, będą mogły odzyskać z sieci 70% oddanej energii.

Czy panele fotowoltaiczne działają w zimie?

Tak. Moduły fotowoltaiczne nie działają w zależności od temperatury powietrza, ale wytwarzają energię elektryczną pod wpływem promieni słonecznych. Co istotne, bardzo wysoka temperatura otoczenia nie wpływa korzystnie na wydajność ogniw fotowoltaicznych, a same panele PV najlepiej pracują w niższych temperaturach, kiedy ogniwa nie są przegrzewane, a napięcie paneli wzrasta. Oznacza to, że jesienią i zimą, przy dobrym i stałym nasłonecznieniu oraz niższych temperaturach, instalacja fotowoltaiczna działa na porównywalnym poziomie uzysku energetycznego jak podczas upalnych letnich dni.

Czy panele fotowoltaiczne działają wyłącznie w słoneczne dni?

Nie, panele PV pracują przez cały rok, niezależnie od poziomu nasłonecznienia otoczenia. Oczywiście instalacja fotowoltaiczna daje najlepsze uzyski energetyczne podczas słonecznych dni, kiedy promieniowanie jest stałe i długotrwałe, ale nie jest prawdą, jakoby miała przestać działać podczas pochmurnych czy deszczowych dni. W okresie jesienno-zimowym, kiedy ilość promieni słonecznych docierających do modułów PV jest niższa niż w lecie, instalacja działa nieprzerwanie, dając odpowiednio mniej mocy w stosunku do spadku poziomu promieniowania słonecznego.

Czy panele fotowoltaiczne są bezpieczne dla środowiska?

Fotowoltaika nie emituje szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń, a same panele PV wykonane są z krzemu, który występuje w przyrodzie. Ponadto podczas pozyskiwania energii elektrycznej pochodzącej ze słońca nie wytwarza się pole elektromagnetyczne, które mogłoby negatywnie wpływać na nasze zdrowie.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!