Fotowoltaika. Pytania i odpowiedzi

Mimo niezwykłej popularności fotowoltaiki i jej opłacalności wielu inwestorów nadal bije się z myślami, czy w ogóle zakupić panele PV, a tłumaczą swoje niezdecydowanie zbyt małą wiedzą na temat instalacji solarnych. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości co do pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca, przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę.

fotowoltaika

Fotowoltaika – czym jest?

Fotowoltaika jest technologią umożliwiającą pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego za pomocą odpowiednich urządzeń solarnych. Wykorzystuje się tu zjawisko fotowoltaiczne.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Tak, fotowoltaika jest w pełni bezpieczna zarówno dla osób z niej korzystających, jak i środowiska naturalnego. Instalacja słoneczna mieści się w kategorii odnawialnych źródeł energii, których celem jest np. maksymalne ograniczenie zanieczyszczeń i emisji gazów cieplarnianych.

Jak działa fotowoltaika?

W fotowoltaice dochodzi do zamiany energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną mogącą zasilać nasz dom. Możliwe jest to dzięki panelom PV wyposażonym w ogniwa krzemowe, które absorbując promienie słoneczne, doprowadzają do wybicia z nich wolnych elektronów, które przepływając przez ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną. Proces ten nazywamy procesem fotowoltaicznym.

Jakie panele PV muszę kupić?

Aby instalacja fotowoltaiczna działała bez zarzutu i przynosiła maksymalny uzysk energetyczny, musimy pamiętać o stałych komponentach fotowoltaiki. Do najważniejszych elementów instalacji PV, bez których domowa elektrownia słoneczna nie będzie działała, należą: panele fotowoltaiczne, inwerter solarny (falownik fotowoltaiczny), skrzynka z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi, okablowanie, licznik dwukierunkowy, dodatkowe akumulatory i urządzenia pomiarowo-kontrolne.

Czy fotowoltaika działa w zimie?

Tak! Działanie instalacji fotowoltaicznej nie zależy od temperatury powietrza, ale od ilości docierających do modułów PV promieni słonecznych. W związku z tym fotowoltaika działa przez cały rok. Poza tym niska temperatura powietrza sprzyja jakości pracy paneli fotowoltaicznych, które w bardzo wysokich temperaturach mogą się przegrzewać, co doprowadza do obniżenia ich wydajności energetycznej. Okres jesienno-zimowy nie wyklucza zatem możliwości korzystania z fotowoltaiki.

Czy w Polsce jest wystarczająco duże nasłonecznienie dla fotowoltaiki?

Tak. Pod względem nasłonecznienia Polska nie odstaje w żadnym stopniu od innych europejskich państw, w których fotowoltaika rozwija się w bardzo szybkim tempie. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce jest zatem wystarczające do opłacalnego korzystania z instalacji fotowoltaicznej.

Gdzie mogę zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne montowane są na dachu budynku lub na specjalnej instalacji na gruncie. Miejsce montażu zależy od jego stałego nasłonecznienia oraz braku zacienienia.

Czy mój dach udźwignie panele PV?

Jeżeli korzystamy z pomocy specjalistów, którzy na co dzień zajmują się montażem urządzeń solarnych, nie musimy martwić się o kwestie techniczne związane z instalacją fotowoltaiki. Instalatorzy fotowoltaiki sprawdzą nośność dachu i określą parametry odpowiednie dla naszego domu. W razie podejrzenia, że dach naszego domu nie wytrzyma nacisku paneli PV, możemy zamontować instalację słoneczną na ziemi. Średnia waga jednego modułu PV to około 20 kg.

Fotowoltaika. Czy dach mojego domu jest odpowiedni?

Opłacalność fotowoltaiki zależy od ilości promieni słonecznych, które w stałym czasie będą dostarczane do modułów PV. Dla paneli słonecznych zainstalowanych na dachu ważny jest zatem kąt nachylenia dachu i wykluczenie potencjalnych miejsc zacienionych. Optymalnym rozwiązaniem jest dach, wokół którego nie ma wielu elementów mogących rzucać cień na moduły słoneczne, np. drzewa, słupy energetyczne, inne budynki itp. Najlepszy kąt nachylenia dachu określony dla polskich warunków to około 40 stopni w przypadku południowej ekspozycji dachu i około 20-25 stopni przy ekspozycji wschodniej i zachodniej. Na dachach bardziej płaskich można zastosować specjalne podpórki pod panele PV.

Po jakim czasie koszty fotowoltaiki się zwrócą?

Czas potrzebny do zwrotu kosztów inwestycji solarnej zależy od wielu czynników, m.in. od liczby paneli PV, wielkości instalacji i zapotrzebowania energetycznego, ale średnio koszty zakupu i montażu fotowoltaiki wracają do nas po około 6-7 latach.

Do czego mogę wykorzystać energię z fotowoltaiki?

Energia elektryczna pozyskana z paneli PV może być wykorzystana do zasilania urządzeń elektrycznych, ale także do pompy ciepła, w tym np. ogrzewania systemowego domu, ogrzewania wody użytkowej czy zasilania wentylacji.

 

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!