Fotowoltaika z pompą ciepła – razem się opłaca!

Niezależność energetyczna, jaką daje fotowoltaika, sprawia, że zainteresowanie panelami energetycznymi wzrasta bardzo szybko. Atrakcyjność domowych elektrowni słonecznych podnosi opłacalność upustów dla prosumentów oraz duże dotacje i nowe rozwiązania pozwalające coraz lepiej wykorzystać zasoby energetyczne instalacji PV. Jednym z takich rozwiązań jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła. Szacuje się, że może ono pomóc zaoszczędzić nawet 80% dotychczasowych opłat za prąd i ogrzewanie!

instalacja fotowoltaiki z pompą ciepła

Pompa ciepła, czyli sposób na magazynowanie energii

Zaletą fotowoltaiki jest nie tylko możliwość uniezależnienia się od ogólnego dostawcy prądu, ale również znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu. Opłacalność fotowoltaiki jest największa wówczas, kiedy jej specyfikacja, a więc liczba paneli PV i ich moc, jest idealnie dobrana do potrzeb naszego gospodarstwa domowego. Często uzysk energetyczny modułów słonecznych jest niewystarczający do pokrycia zapotrzebowania naszego domu na prąd. Wtedy musimy dodatkowo korzystać z zasobów dystrybutora energii elektrycznej. Nierzadko jednak wyprodukowana przez panele PV energia znacząco przewyższa nasze potrzeby, szczególnie w okresach wzmożonego nasłonecznienia. Wówczas nie zawsze wiemy, co zrobić z dodatkowym prądem. Jeżeli jesteśmy prosumentami energii odnawialnej, mamy nieco ułatwione zadanie, bo podłączenie do ogólnej sieci energetycznej pozwala nam magazynować energię elektryczną w zasobnikach dystrybutora. W takim wypadku, gdy chcemy odebrać prąd, to otrzymamy tylko część oddanej energii – od 20 do 30% pozostanie w dyspozycji operatora jako ryczałt za magazynowanie prądu.

Jeżeli chcemy uniknąć strat energetycznych, to bardzo opłacalne jest zamontowanie pompy ciepła oprócz fotowoltaiki. W ten sposób staje się ona nie tylko domowym magazynem energii, ale i opłacalnym rozwiązaniem oszczędzania. Pompa ciepła połączona z fotowoltaiką pozwala na wykorzystanie zasobów energetycznych z paneli PV nie tylko do zasilania ciepła systemowego w domu i ogrzewania wody użytkowej, ale i zasilenia instalacji klimatyzacyjnej i elektrycznej.

Fotowoltaika i pompa ciepła dla większych oszczędności

Połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła, zasilaną energią elektryczną pochodzącą z paneli PV, to nie tylko wygodne, ale i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki pompie ciepła zasilanej energią z paneli PV możemy w pełni wykorzystać uzysk energetyczny naszej elektrowni słonecznej, nie ponosząc przy tym strat energetycznych. Co istotne, pompa ciepła używana do podgrzewania wody użytkowej działa przez cały rok, bieżąco pobierając energię elektryczną wyprodukowaną przez moduły PV. Tym bardziej uzasadnione wydaje się zainwestowanie w magazyn energii, który będzie używany codziennie, bez względu na porę dnia czy porę roku. Możliwość korzystania z darmowego prądu, jaki daje zjawisko fotoelektryczne, do podgrzewania wody i ogrzewania domu jest zatem o tyle zyskowne, że nie wymaga dodatkowych nakładów. Jeżeli moc instalacji fotowoltaicznej będzie wystarczająco duża do wyprodukowania takiej ilości energii elektrycznej, która zasili zarówno urządzenia elektryczne, jak i pompę ciepła, może się okazać, że będziemy w stanie całkowicie uniezależnić się od dostawcy prądu. Zerowy bilans energetyczny w ciągu roku będzie dla nas oznaczał brak jakichkolwiek kosztów za korzystanie z energii elektrycznej do własnych potrzeb.

Pompa ciepła z duecie z panelami PV. Ile mogę zaoszczędzić

Podłączenie pompy ciepła do fotowoltaiki jest opłacalne nie tylko ze względu na znaczne obniżenie kosztów utrzymania domu. Inwestując w pompę ciepła, mamy też pewność, że przy optymalnym działaniu paneli PV będziemy w stanie wykorzystać w całości wyprodukowany prąd, bez strat energetycznych na rzecz zewnętrznych dostawców. Powinniśmy też pamiętać, że pompa ciepła, w przeciwieństwie do kotłów paliwowych, zużywa dużo więcej prądu, co w ostatecznym rozrachunku nie tylko daje duże oszczędności, ale i zapewnia pełne wykorzystanie uzysku energetycznego paneli PV. Szacuje się, że współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej pozwala zmniejszyć wydatki nawet o 80% w skali roku przy założeniu, że panele PV będą pokrywały w znacznym stopniu nasze potrzeby energetyczne. Jeżeli jednak bilans wykorzystania energii elektrycznej od dystrybutora w ciągu roku będzie zerowy, będzie to oznaczało całkowity brak opłat.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.