Instalacja fotowoltaiczna – montaż fachowców czy samodzielny
Rosnące koszty zużycia energii elektrycznej oraz opłacalność inwestycyjna zakupu fotowoltaiki sprawiły, że popularność domowych elektrowni słonecznych bardzo szybko wzrastała w ostatnich latach. Duże zainteresowanie zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych sprawiło, że wielu inwestorów stanęło przed koniecznością wyboru profesjonalnej ekipy montującej moduły PV. Kto powinien montować panele PV i czy można zainstalować fotowoltaikę samodzielnie?
Fotowoltaika – od czego zacząć
Przed zakupem i montażem fotowoltaiki powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną, co pomoże dobrać odpowiednią moc instalacji PV dla naszego domu. To sprawa podstawowa, jeżeli chcemy, aby fotowoltaika w pełni pokryła roczne zapotrzebowanie na prąd i przyczyniła się do znacznej obniżki kosztów uzyskiwania energii elektrycznej. Istotne w tej kwestii jest umiejętne odczytanie dotychczasowych rachunków za prąd. Aby instalacja fotowoltaiczna sprostała potrzebom naszego domu i była w pełni niezawodna i bezpieczna, to przed zakupem paneli PV powinniśmy także sprawdzić możliwości instalacyjne płaszczyzny, na której mają być zamontowane moduły PV. Jeśli panele fotowoltaiczne umieszczane są na dachu, to ważny jest nie tylko jego kąt nachylenia czy kierunek posadowienia domu, ale także nasłonecznienie i potencjalne zacienienie połaci. Jest to o tyle ważne, że pozwala wykluczyć późniejsze problemy z efektywnością paneli PV i zastosować odpowiednie parametry techniczne fotowoltaiki, które zapewnią najwyższy uzysk energetyczny modułów.
Pamiętajmy, że od prawidłowego określenia mocy całej instalacji słonecznej zależy, czy fotowoltaika będzie w stanie zabezpieczyć zapotrzebowanie naszego domu na prąd. Jeżeli chcemy uniknąć kosztownych błędów, warto skorzystać z pomocy profesjonalnych projektantów i instalatorów, którzy będą w stanie określić optymalne warunki montażu opłacalnej fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne z profesjonalną firmą
Większość renomowanych firm zajmujących się dystrybucją paneli fotowoltaicznych oferuje także profesjonalny montaż fotowoltaiki. Jest to o tyle korzystne dla inwestora rozwiązanie, że fachowcy z zakresu odnawialnych źródeł energii pomogą nam nie tylko we właściwej instalacji paneli PV, ale i w sposób prawidłowy odczytają nasze rachunki za prąd i obliczą zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Jeżeli nie mamy odpowiedniej wiedzy, sami nie będziemy umieli określić odpowiednich parametrów technicznych modułów PV. Co istotne, wybierając renomowaną firmę montażową, mamy pewność, że unikniemy błędów, które w przyszłości mogłyby nas kosztować utratę gwarancji na fotowoltaikę.
Profesjonalna firma zajmująca się OZE (odnawialnymi źródłami energii), oprócz dopasowanego do potrzeb naszego domu projektu i dostosowanej instalacji, powinna także zapewnić nam pełną obsługę doradczą i serwisową po uruchomieniu instalacji słonecznej. Wybierając ekipę montażową, powinniśmy więc upewnić się, że umowa zapewnia kompleksową obsługę fotowoltaiki i zajmie się jej serwisowaniem. Przed wyborem monterów warto też upewnić się, że ich kompetencje odpowiadają normom stawianym instalatorom paneli PV. Profesjonalista nie tylko będzie w stanie wykazać się wieloletnim doświadczeniem w zakresie pracy z OZE, ale i odpowiednimi certyfikatami Urzędu Dozoru Technicznego z zakresu instalowania urządzeń fotowoltaicznych.
Uwaga! Profesjonalna firma oferująca sprzedaż i montaż modułów PV powinna posiadać ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia któregoś z elementów fotowoltaiki podczas jej instalacji oraz gwarancję na montaż paneli PV.
Fotowoltaika – czy mogę sam zamontować panele PV
W gruncie rzeczy montaż paneli fotowoltaicznych nie jest skomplikowany i nie powinien nastręczać trudności. Wydaje się jednak, że bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu energetyki i OZE nie będziemy w stanie samodzielnie określić parametrów technicznych instalacji PV i zamontować modułów fotowoltaicznych w sposób prawidłowy. Decydując się na zakup paneli PV, musimy pamiętać, że ich skuteczność i efektywność zależy nie tylko od umiejętnego przytwierdzenia wszystkich elementów instalacji słonecznej do dachu. Decydując się na samodzielny montaż fotowoltaiki, musimy też pamiętać, że w wielu przypadkach nawet niewielkie uszkodzenie któregoś z elementów instalacji fotowoltaicznej może skutkować utratą gwarancji sprzętu i ubezpieczenia w razie awarii.
Moduły PV – instalacja przez firmę czy samodzielna
Samodzielna instalacja paneli fotowoltaicznych nie jest wykluczona, pod warunkiem że dysponujemy odpowiednią wiedzą, umiejętnościami i narzędziami do montażu urządzeń elektrycznych. Decydując się na zakup i montaż fotowoltaiki, musimy jednak pamiętać, że powodzenie skuteczności domowej elektrowni słonecznej zależy od umiejętnego określenia wszystkich parametrów technicznych modułów PV oraz ich właściwości energetycznych. Pamiętajmy, że bez odpowiedniego doświadczenia w tym zakresie będzie nam bardzo trudno dopasować moc instalacji do potrzeb naszego domu. Jeżeli panele PV będą wykazywały nieodpowiednią moc, nie tylko narazimy się na dodatkowe koszty, ale i nie będziemy w stanie uzyskać w pełni wydajnej fotowoltaiki. W takim wypadku dużo lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wiedzy i umiejętności doświadczonych instalatorów i firm oferujących dobrej jakości panele fotowoltaiczne, które zapewnią nam korzyści energetyczne.