Instalacja fotowoltaiczna – montaż na dachu lub na gruncie
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie miejsce będzie najlepsze do zamontowania instalacji fotowoltaicznej. Do wyboru mamy dwie opcje – na dachu i na gruncie. Warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań i wybrać najbardziej dopasowane do konkretnych preferencji.
Montaż na dachu
Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku mieszkalnego jest zagadnieniem wymagającym dość szerokiego omówienia. Instalacja musi pokryć sporą powierzchnię dachu. Tylko wówczas jej działanie przyniesie wymierne rezultaty. Najlepiej zagospodarować tę część dachu, która jest najbardziej wyeksponowana w kierunku południowym, wschodnim lub zachodnim. Powoduje to uzyskanie wysokiego poziomu produkowanej w ten sposób energii. Dla mieszkańców, którzy przez 365 dni zużywają około 3 tysięcy kWh, optymalnie dopasowanym systemem będzie ten, o mocy łącznej 3-4 kWp, który zajmuje około 20 metrów kwadratowych dachu. Panele fotowoltaiczne nie przynoszą spodziewanych rezultatów w przypadku ich montażu na północnej stronie dachu. Profesjonalne firmy zajmujące się tego typu usługami, w ogóle nie stosują montażu paneli w tym kierunku.
Dach to powierzchnia, na której występują rozmaite elementy – okna, świetliki czy kominy. Warto wziąć pod uwagę także i ich obecność – szczególnie, że mogą one istotnie wpłynąć na zmniejszenie powierzchni przeznaczonej do instalacji fotowoltaicznej. Właściciele budynków z dachami wielospadowymi, które posiadają liczne jaskółki, mogą mieć problem z montażem instalacji. Powodem jest niekorzystny kształt dachu. Taka konstrukcja dachu powoduje występowanie zacienień, rozwiązaniem problemu zacienienia jest montaż paneli wyposażonych w optymalizatory mocy.
Aura a panele fotowoltaiczne
Warto wiedzieć, iż panele słoneczne doskonale sprawdzają się w przypadku każdej aury i panujących warunków atmosferycznych. Urządzenia te działają zarówno podczas pogody deszczowej, wietrznej, a nawet w przypadku opadów śniegu, co w naszym kraju nie jest zjawiskiem rzadkim. Zauważyć jednak należy, że instalacja fotowoltaiczna pracuje z największą sprawnością w dni słoneczne.
Planując montaż paneli fotowoltaicznych, korzystne jest zdecydować się (na przykład jeszcze na etapie budowy domu), na dach charakteryzujący się wyższym nachyleniem spadku. Z kolei, jeśli chodzi o rodzaj pokrycia dachu, jaki powinniśmy wybrać, to panele słoneczne są dostosowane do różnych ich rodzajów – dachówek ceramicznych, trapezowych, łupkowych, karpiówek czy blachodachówek, blachy trapezowej. W przypadku dachów płaskich stosuje się nieinwazyjne systemy z balastem bądź też systemy inwazyjne.
Panele fotowoltaiczne wraz z konstrukcją są stosunkowo lekkie. W przypadku, gdy konstrukcja stropu nie przyjmuje dodatkowego obciążenia, warto jest wzmocnić dach. Czasem zalecane jest wzmocnienie pomiędzy krokwiami.
Montaż na gruncie
Jeśli podejmujemy decyzję o postawieniu instalacji na gruncie, to powierzchnia do zagospodarowania jest znacznie większa, niż w przypadku dachu. W celu ochrony przed wiatrem, dla systemów na gruncie przewidziano konstrukcje jedno lub dwupodporowe. Konstrukcje gruntowe mocowane są do fundamentu, wbijane lub też wkręcane w grunt. Oprócz dachu i gruntu montaż paneli możliwy jest praktycznie w każdym miejscu – na wiatach autobusowych, fasadach budynków bądź też w postaci wolnostojącej.
W celu wyboru najkorzystniejszego rozmieszczenia paneli fotowoltaicznych – zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
Podane w artykule informacje są wyłącznie poglądowe, a nasza oferta uzależniona jest od uwarunkowań oraz indywidualnych potrzeb każdego Klienta.