Instalacja fotowoltaiczna on-grid i off-grid – jakie są różnice?

Wybierając instalację fotowoltaiczną, mamy do wyboru dwa rodzaje systemówon-grid i off-grid. Oprócz ich zastosowania podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na możliwości zintegrowania systemu fotowoltaicznego z ogólną siecią energetyczną – o ile system on-grid na to pozwala, o tyle system off-grid nie może być podpięty do sieci i magazynować pozyskanej przez instalację PV energii elektrycznej. Który z systemów wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna on-grid i off-grid

System on-grid – na czym polega?

System typu on-grid jest zintegrowany z siecią elektryczną. Oznacza to, że użytkownik instalacji fotowoltaicznej, który pozyskuje energię elektryczną ze słońca, korzystając z niej na bieżąco, może ewentualne nadwyżki energetyczne przekazywać do zakładu energetycznego i tam je magazynować. Jest to szczególnie istotne w przypadku wydłużonego okresu bez odpowiedniego nasłonecznienia, kiedy instalacja PV nie może pracować na pełnym zysku energetycznym. Wówczas wcześniej wyprodukowana energia elektryczna, która została przekazana do ogólnej sieci energetycznej, może zostać przez nas ponownie wykorzystana. Oddaną w ten sposób energię możemy odkupić z zakładu energetycznego.

Z uwagi na możliwość magazynowania wyprodukowanej przez moduły PV energii elektrycznej systemy typu on-grid najczęściej są stosowane w domach, które wykorzystują moc instalacji PV i są podłączone do sieci energetycznej. Zaletą tego systemu jest nie tylko skuteczność w produkowaniu nadwyżek energetycznych i magazynowaniu ich z możliwością późniejszego odbioru, ale także umożliwienie sprzedaży nadwyżki energii zakładowi energetycznemu. Niestety, w przypadku systemu fotowoltaicznego on-grid musimy liczyć się z utrudnieniami podczas czasowych awarii sieci energetycznej, do której jest podpięta nasza instalacja PV. W przypadku nawet krótkotrwałych problemów z działaniem zakładu energetycznego falownik podłączony do modułów PV automatycznie odłącza panele od fotowoltaiki. Skutkuje to czasową utratą zasilania urządzeń elektrycznych znajdujących się w naszym domu.

System off-grid – działanie

System off-grid pozwala na magazynowanie energii elektrycznej pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej, ale na innych zasadach niż to się dzieje w przypadku systemu typu on-grid. Instalacja off-grid z reguły nie jest podłączona do ogólnej sieci, dlatego w tym przypadku nie ma możliwości odesłania nadwyżek prądu do zakładu energetycznego. Dzięki temu system tego typu pozwala użytkownikowi paneli PV właściwie całkowicie uniezależnić się od dostawców prądu i jest chętnie wybierany przez właścicieli domków letniskowych, a poza Polską w krajach, w których występują duże przerwy w dostawie prądu.

Instalacja typu off-grid pracuje na tych samych zasadach co panele fotowoltaiczne typu on-grid, z tą jednak różnicą, że moduły niepodłączone do sieci energetycznej są dodatkowo wyposażone w akumulatory oraz regulatory ładowania usprawniające ich pracę. Zaletą instalacji tego typu jest zatem nie tylko niezależność, ale i pełna dowolność w wykorzystywaniu zgromadzonej w akumulatorach energii elektrycznej. Wadą modułów PV typu off-grid jest jednak zarówno wysoka cena, jak i brak możliwości sprzedawania nadwyżek energetycznych do zewnętrznej sieci.

System fotowoltaiczny on-grid i off-grid – który wybrać?

Istotną zaletą instalacji fotowoltaicznej jest możliwość bezinwazyjnego pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Zanim jednak zdecydujemy się na zamontowanie paneli PV na dachu naszego domu, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy chcieli wykorzystywać pozyskaną w ten sposób energię. Uznaje się, że w przypadku domowych elektrowni słonecznych dużo lepszym rozwiązaniem jest fotowoltaika typu on-grid, która nie tylko zabezpiecza gospodarstwo domowe pod względem uzysku energetycznego, ale także pozwala magazynować i sprzedawać energię elektryczną. Instalacja on-grid jest też dobrym rozwiązaniem wtedy, kiedy nie chcemy całkowicie odcinać się od zewnętrznych dostawców energii. Na panele PV off-grid powinniśmy się decydować wtedy, kiedy nie zamierzamy w sposób ciągły korzystać z zasobów fotowoltaiki lub chcemy ją wykorzystywać w budynkach, które są podłączane do sieci tylko okresowo. System off-grid, chociaż stosunkowo drogi w porównaniu z paneli typu on-grid, pozwala jednak całkowicie uniezależnić się od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!