Koszty instalacji fotowoltaicznej. Na co zwrócić uwagę

To, w jaki sposób wykorzystamy potencjał energii pochodzącej ze słońca, zależy w dużej mierze od umiejętnego przygotowania bazy pod fotowoltaikę. Bez względu na to, na jak dużą instalację fotowoltaiczną się zdecydujemy, nasza domowa elektrownia słoneczna może dostarczać nam nie tylko darmowy prąd. Fotowoltaika może też wspomagać system domowego ogrzewania, zapewniając ciepło systemowe ciepłą wodę użytkową. Z czasem, oprócz bardzo niskich rachunków za prąd, fotowoltaika będzie generowała wyłącznie zyski, uniezależniając nas od zewnętrznego dostawcy energii elektrycznej. W jaki sposób wybrać panele PV i na co zwrócić uwagę, żeby fotowoltaika była opłacalna?

Panele fotowoltaiczne. Zanim wybierzesz, porównaj sprawność modułów.

Powodzenie pracy instalacji PV zależy od kilku czynników, ale przede wszystkim od umiejętnego wyboru odpowiednich paneli fotowoltaicznych. Zanim zdecydujemy się na zakup, musimy określić nie tylko liczbę modułów PV, jakiej będziemy potrzebowali do zasilania naszej elektrowni słonecznej, ale i rodzaj, aby były odpowiednie do typu naszego gospodarstwa. Warto więc porównać różne modele i parametry paneli PV i ocenić, które z nich będą dla nas najlepsze. Jeżeli standardowe warunki pracy paneli fotowoltaicznych nic nam nie mówią, to najlepiej zwrócić się o poradę do fachowców w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, którzy wykonają wizualizację sprawności modułów i wybiorą najlepsze parametry ogniw PV dla naszego domu. Pamiętajmy – za optymalne warunki pracy paneli fotowoltaicznych (STC) przyjmuje się promieniowanie słoneczne o mocy 1000 W/m2 przy temperaturze powietrza 25°C i sile wiatru 1,5 m/s. 

Instalując panele PV na dachu naszego domu, powinniśmy też pamiętać, że ich sprawność będzie zależała głównie od ilości promieni słonecznych padających na ogniwa krzemowe. Aby uniknąć przestojów w pracy modułów i osłabienia sprawności fotowoltaiki, musimy zatem zadbać też o jakość nasłonecznienia paneli!

Fotowoltaika. Panele poli- czy monokrystaliczne

Każdy pojedynczy moduł fotowoltaiczny składa się z ogniw odpowiedzialnych za rozprowadzenie prądu w fotowoltaice. W skład paneli wchodzi krzem, który odpowiada za przetwarzanie energii słonecznej w prąd dostarczany do naszego domu. Dopiero odpowiednio połączone w sieć modułów, a później paneli, ogniwa fotowoltaiczne są w stanie zasilić gospodarstwo domowe w odpowiednią dawkę energii elektrycznej. Zanim jednak określimy wielkość paneli fotowoltaicznych, które mają być zamontowane na dachu naszego domu, musimy zdecydować, z jakich ogniw będą zbudowane panele PV. Zasadniczo na rynku fotowoltaiki wyróżnia się dwa typy ogniw PV: ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne. Podstawową różnicą jest wygląd i wydajność modułów słonecznych, a także ogólna dostępność.

Panele polikrystaliczne cechują się jasnoniebieską barwą i zbudowane są z krzemu polikrystalicznego. Panele tego typu są ogólnodostępne i dużo tańsze niż panele monokrystaliczne, ale są też od nich dużo mniej sprawne. Potrzeba też ich dużo więcej, aby w pełni zaspokoiły potrzeby energetyczne naszego domu. Decydując się na wybór paneli polikrystalicznych, musimy więc pamiętać, że pod względem bardziej nowoczesnych paneli monokrystalicznych są one mniej wydajne, bardziej zawodne i mniej wytrzymałe. Częściej też przegrzewają się w nich ogniwa PV. Z kolei panele monokrystaliczne cechują się jednolitą ciemną barwą i zaokrąglonymi płytkami, a także bardzo dużą wydajnością i sprawnością. Z tego względu panele PV mono są uważane za jedne z najlepszych i najnowocześniejszych na rynku i pozwalają na maksymalny uzysk energetyczny. Panele tego typu zajmują też dużo mniej miejsca, są bardzo trwałe, co sprzyja ich odporności na przegrzewanie się modułów.

Wybierasz fotowoltaikę? Analizuj rachunki za prąd!

Wielu inwestorów decydujących się na zakup fotowoltaiki popełnia błąd, dobierając liczbę i moc paneli PV do wielkości domu czy dachu, na którym mają zostać zamontowane ogniwa. Tymczasem precyzyjnie dobrana instalacja PV, która zapewni nam opłacalność i wydajność fotowoltaiki, musi opierać się przede wszystkim na dokładnie obliczonym zapotrzebowaniu domu na energię elektryczną. Tego z kolei nie da się oszacować bez wnikliwej analizy dotychczasowych rachunków za prąd. W elektrowni słonecznej najważniejszym kryterium pozwalającym ocenić, czy fotowoltaika będzie przynosiła zyski, jest moc wyrażona w kW, która zależy właśnie od realnego zużycia prądu. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu i mocy paneli PV, musimy przeanalizować nasze dotychczasowe rachunki za prąd. Na ich podstawie należy określić optymalną moc paneli oraz ich liczbę potrzebną do zasilania naszego gospodarstwa. Przy obliczeniach dobrze jest określić cały możliwy pobór energii elektrycznej, od urządzeń elektrycznych po możliwość ogrzewania domu i wody użytkowej za pomocą energii pochodzącej ze słońca.

Ustalając parametry paneli PV, musimy też zdawać sobie sprawę, że zbyt mała moc modułów PV, ale i zbyt duża liczba paneli słonecznych nie będą korzystnie wpływały na opłacalność fotowoltaiki. Przy zbyt niskiej mocy ogniw panele PV nie będą w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb energetycznych gospodarstwa, a my będziemy zmuszeni do ponownego korzystania z zasobów ogólnej sieci energetycznej. W przypadku zbyt dużej inwestycji solarnej jej koszty będą zwracały się dłużej. Nadmiar wyprodukowanej energii elektrycznej, która nie będzie wykorzystywana na bieżąco, będzie w jakimś stopniu przepadała.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!