Montaż fotowoltaiki w budynku mieszkalnym

Od profesjonalnie wykonanego montażu paneli fotowoltaicznych oraz ich usytuowania zależy wydajność całej instalacji fotowoltaicznej, a także opłacalność jej zastosowania.

Fachowe zaprojektowanie oraz wykonanie montażu fotowoltaiki w budynku mieszkalnym gwarantuje wydajność i efektywność korzystania z zielonej energii.

Montaż fotowoltaiki w domu mieszkalnym

Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych?

Fachowo przeprowadzony montaż paneli fotowoltaicznych gwarantuje optymalną wydajność w zakresie absorpcji ilości promieniowania słonecznego. Firmy zajmujące się usługami projektowania, podłączenia oraz montażu paneli fotowoltaicznych ustawiają elementy w określonej pozycji, która będzie warunkować odpowiednią moc paneli PV. Montaż fotowoltaiki uwzględnia aspekty mocowania paneli tak, aby w miarę możliwości zapobiec ich niszczeniu, głównie z powodu czynników atmosferycznych. Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga uwzględnienia niezbędnej powierzchni na dachu lub na gruncie. Przyjmuje się średnio, iż do uzyskania 1 kW mocy szczytowej potrzeba ogniw fotowoltaicznych o powierzchni blisko 5 m kwadratowych.

Panele PV montowane na elewacji, na dachu czy na gruncie?

Panele fotowoltaiczne z reguły kojarzą nam się z montażem na dachu lub elewacji. O sposobie ustawienia paneli fotowoltaicznych może decydować zakres powierzchni, którą można przeznaczyć na ten cel. Jednak w przypadku niewystarczającej powierzchni dachowej lub braku technicznej możliwości zamontowania paneli w tym miejscu, skutecznym rozwiązaniem może okazać się wykonanie montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie.

Jak osiągnąć optymalną sprawność zamontowanej instalacji fotowoltaicznej?

Zadowalającą sprawność i moc modułów fotowoltaicznych można osiągnąć, ustawiając je w taki sposób, aby ich powierzchnia była wyeksponowana w stronę Słońca. Najkorzystniejsze skierowanie paneli PV to wybranie strony południowej budynku i pochylenie ich pod kątem 30–40 stopni. Podczas planowania montażu paneli fotowoltaicznych można także wybrać kierunek wschodni lub zachodni i nachylenie w granicach 25 do 55 stopni. Jeśli panele fotowoltaiczne skierowane są na wschód albo zachód w zakresie 25 do 40 stopni, to można uzyskać od 80 do 90% energii.

Każdorazowo montaż paneli fotowoltaicznych powinien być poprzedzony konsultacją z inwestorem. Renomowane firmy zajmujące się fotowoltaiką dobierają instalację PV według indywidualnych zapotrzebowań, uwarunkowań technicznych i ścisłej konsultacji z klientem. 

Podane w artykule informacje są poglądowe. Dobór skutecznych rozwiązań realizujemy w zależności od indywidualnych zapotrzebowań, uwarunkowań technicznych i po indywidualnej konsultacji z Klientem.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!