Klimatyzator: ogrzewanie pompą ciepła powietrze–powietrze

Decydując się na klimatyzację myślimy przede wszystkim o chłodzeniu powietrza, często nie zwracając uwagi na to, że takie rozwiązanie w chłodniejsze dni może też skutecznie je ogrzewać. Czy pozwala na to każdy klimatyzator? Czy to się opłaca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule.

Pompa ciepła powietrze – powietrze, czyli kilka słów o dodatkowym zastosowaniu klimatyzacji

Czy każdy klimatyzator posiada funkcję ogrzewania?

Możliwość pracy w trybie pompy ciepła powietrze–powietrze posiada każdy nowoczesny klimatyzator typu split, czyli taki, który składa się z dwóch urządzeń:

– jednostki wewnętrznej (zainstalowana w pomieszczeniu) – jej zadaniem to bezpośrednie chłodzenie lub podgrzewanie powietrza przez zmieniający stan skupienia czynnik chłodniczy, przepływające powietrze i nawiew;

– jednostki zewnętrznej (zainstalowana na zewnątrz budynku) – to tam w odpowiedni sposób przygotowuje się czynnik chłodzący, który później trafia do jednostki wewnętrznej. W jej skład wchodzi skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny i zawór czterodrogowy. Dzięki ostatniemu możliwe jest odwrócenie procesu i ogrzewanie powietrza. W uproszczeniu, energia cieplna pobierana jest z powietrza na zewnątrz i transferowana do jednostki wewnętrznej, która ogrzewa pomieszczenie.

Skąd nazwa “pompa ciepła powietrze–powietrze”? Ponieważ jednostka zewnętrzna odbiera ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz, a jednostka wewnętrzna ogrzewa powietrze w pomieszczeniach. Energia cieplna z powietrza na zewnątrz służy do ogrzewania powietrza wewnątrz. Na rynku dostępne są też pompy ciepła powietrze–woda (czyli woda jest ogrzewana energią cieplną z powietrza) i grunt–woda (czyli woda jest ogrzewana energią cieplną z gruntu).

Tradycyjny klimatyzator typu split może ogrzewać i chłodzić powietrze wyłącznie w jednym pomieszczeniu. Mamy tylko jedną jednostkę wewnętrzną, której zasięg działania jest ograniczony. W ofercie House Solutions znajdują się też urządzenia typu multi–split, które składają się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych. Każdą z nich można zainstalować w osobnym pomieszczeniu.

Kiedy warto korzystać z pompy ciepła powietrze–powietrze?

Nowoczesne klimatyzatory split są w stanie skutecznie ogrzewać powietrze w pomieszczeniu również wtedy, gdy na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury (nawet –30oC, ale jest to zależne od konkretnego modelu). Efektywność pracy pompy powietrznej w zimie jest uzależniona od temperatury na zewnątrz – im wyższa temperatura, tym większa efektywność. Ma to związek z dostarczaniem mniejszej mocy cieplnej oraz słabszym wykorzystaniem energii odnawialnej z otoczenia podczas największych mrozów. Podczas bardzo niskich temperatur, klimatyzator należy wykorzystywać raczej jako wspomagający system ogrzewania.
Powietrzna pompa ciepła idealnie sprawdzi się jesienią, podczas łagodnej zimy, późną wiosną, a także jako wspomagający układ grzewczy. Najczęściej stosuje się je w mieszkaniach i domach podczas okresów przejściowych, kiedy główne ogrzewanie nie jest jeszcze (lub już) włączone. Swoje zastosowanie znajdują też w miejscach, w których nie ma innego sposobu ogrzewania.

Czy ogrzewanie klimatyzacją zużywa dużo prądu?

Nowoczesne klimatyzatory są urządzeniami energooszczędnymi. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu sprężarki inwerterowej, której zadaniem jest płynne dopasowanie efektywności pracy sprężarki do danego obciążenia cieplnego. Ciepło wytwarzane przez pompę ciepła powietrze–powietrze kosztuje nawet 80% mniej niż tradycyjne ogrzewanie elektryczne. Wydajny wentylator i system nawiewu sprawiają, że temperatura w pomieszczeniu podnosi się do oczekiwanego poziomu w zaledwie kilka minut od włączenia urządzenia.

No dobrze, ale ile konkretnie to kosztuje? Z karty katalogowej wybranego klimatyzatora należy odczytać pobór mocy w trybie ogrzewania. Następnie określa się, jaką powierzchnię będzie miało ogrzewać to urządzenie. 1 kW odpowiada schłodzeniu lub ogrzaniu około 10 metrów kwadratowych. Ostateczny koszt ogrzewania uzależnia się od wysokości temperatury, do której realizowane będzie dogrzewanie. Istotne jest także usytuowanie nieruchomości – położenie względem kierunków geograficznych, nasłonecznienie, rodzaj budownictwa itp.

Klimatyzator z funkcją grzania powietrze-powietrze – najważniejsze zalety

Podstawowa zaleta to uniwersalność. Klimatyzator jest urządzeniem, którego możesz używać cały rok zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się nad innymi korzyściami, to znajdziesz je poniżej:

– Klimatyzator posiada wbudowany filtr, dzięki któremu wydmuchuje oczyszczone powietrze. W zależności od modelu, nie przepuszcza niebezpiecznych wirusów, alergenów, bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Modele wyposażone w filtr HEPA zatrzymują dodatkowo szkodliwe drobnoustroje i pyły PM2.5 i PM10, tworzące smog. Kupując jedno rozwiązanie otrzymujemy funkcjonalność aż trzech urządzeń – klimatyzatora, pompy ciepła i oczyszczacza powietrza.

– W ten sposób szybko i skutecznie ogrzejesz powietrze w pomieszczeniach niezależnie od ich wielkości.

– Łatwość instalacji i możliwość wykorzystania w każdym układzie pomieszczeń.

– Możliwość dowolnej konfiguracji – urządzenia w systemie multi–split pozwalają ogrzewać i chłodzić powietrze w kilku pomieszczeniach.

– Niski koszt zakupu i eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła powietrze–powietrze przyczyniają się do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie oraz do ograniczenia zużycia zasobów naturalnych.

– Ekologiczne rozwiązanie. Klimatyzator nie generuje spalin i wykorzystuje czynnik R32, który daje możliwość wielokrotnego użycia.

– Pompy ciepła powietrze–powietrze są estetyczne i łatwe w obsłudze. Minimalistyczne wzornictwo i niewielkie rozmiary sprawiają, że takie urządzenia sprawdzą się w każdym wnętrzu.

Pompa ciepła? Tylko z House Solutions!

Masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego urządzenia? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Zostaw swoje dane kontaktowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować i doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania.



Nie wiesz które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze?

 

Nasi eksperci pomogą Ci w doborze najlepszego klimatyzatora!