Panele fotowoltaiczne szkło-szkło, nowość w produkcji modułów

Panele fotowoltaiczne typu szkło-szkło (ang. glass-glass) są nowym produktem w zakresie produkcji modułów PV, który pojawił się na polskim rynku stosunkowo niedawno. Charakteryzują się one podwójnym przeszkleniem paneli fotowoltaicznych, które stanowi ich dodatkową ochronę i wyraźnie poprawia parametry techniczne całej instalacji oraz podnosi ich odporność chemiczną. Czym są moduły fotowoltaiczne szkło-szkło i czy warto w nie inwestować?

Panele Fotowoltaiczne glass-glass

Panele fotowoltaiczne typu glass-glass a panele standardowe – różnice

Zasadniczą różnicą pomiędzy tradycyjnymi modułami PV a panelami fotowoltaicznymi typu szkło-szkło jest sposób ich zabezpieczenia. Panele glass-glass są chronione szkłem hartowanym z dwóch stron modułu, podczas gdy standardowe panele fotowoltaiczne posiadają tylko jedną warstwę szkła od jego strony wierzchniej. Od spodu klasyczne moduły PV zabezpieczone są specjalną folią tedlar. Dzięki zastosowaniu podwójnej szklanej ochrony instalacja fotowoltaiczna nowego typu jest dużo bardziej żywotna niż tradycyjne panele i właściwie całkowicie odporna na szkodliwe działanie czynników chemicznych, w tym amoniaku i mgły solnej. Dwie warstwy szkła hartowanego dużo lepiej także znoszą obciążenia statyczne, co jest szczególnie ważne podczas intensywnych opadów śniegu. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne panele fotowoltaiczne są mniej wytrzymałe – owszem, słabiej znoszą ciężar zalegającego śniegu niż ich wzmocniony odpowiednik, ale za to doskonale radzą sobie z silnymi powiewami wiatru. Atutem standardowych modułów PV jest też ich waga oraz cena – instalacje typu double glass, z uwagi na zastosowanie podwójnej warstwy szkła hartowanego, są z reguły cięższe od tradycyjnych paneli o nawet 6 kg, a co za tym idzie także dużo droższe. W tym kontekście lżejsze panele typu szkło-folia lepiej sprawdzają się w instalacjach domowych.

Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej do produkcji paneli fotowoltaicznych typu szkło-szkło moduły tego typu są nie tylko trwalsze od ich poprzedników, ale także wykazują większe możliwości techniczne oraz wyższe parametry mocy. Podczas gdy żywotność pracy standardowych paneli PV na poziomie 80% mocy wyjściowej szacunkowo wynosi 25 lat, moduły glass-glass mogą utrzymywać tę samą moc nawet przez 30 lat.

Zalety paneli szkło-szkło

Podwójne zastosowanie szkła hartowanego w panelach nowej generacji nie tylko wyraźnie usprawnia ich pracę, ale także podnosi ich wydajność i pozwala pracować w warunkach wyższego skażenia powietrza. Szkło, w przeciwieństwie do folii, jest odporne na działanie środków chemicznych i nie przepuszcza szkodliwych substancji do rdzenia modułu. Dzięki temu właściwie całkowicie wykluczamy ryzyko korozji ogniw PV. Dwie warstwy szkła są też dużo bardziej odporne na obciążenia statyczne, dzięki czemu lepiej znoszą zalegający na taflach śnieg. Niestety panele fotowoltaiczne szkło-folia, z racji tego, że są cieńsze, dużo łatwiej się wyginają i są mniej odporne na mikrouszkodzenia, co może doprowadzić do zmniejszenia wydajności modułów i powstawania tzw. hot-spotów, czyli punktów o podwyższonej temperaturze.

Ogromną zaletą paneli double glass jest jednak przede wszystkim wysoka jakość ogniw fotowoltaicznych oraz ich wydajność energetyczna, która pozwala osiągać bardzo wysokie wskaźniki uzysku energii elektrycznej. Podczas gdy dla standardowych paneli polikrystalicznych uznaje się 80% gwarancję początkowej mocy ich pracy po 25 latach, panele szkło-szkło uzyskują jeszcze większą moc po nawet 30 latach.

Moduły fotowoltaiczne glass-glass – co należy wiedzieć? 

W przypadku instalowania paneli typu szkło-szkło należy pamiętać, że oprócz większej wydajności i wytrzymałości moduły tego typu posiadają także inne parametry techniczne niż panele typu szkło-folia. Wartość nominalna mocy paneli double glass utrzymuje się na poziomie około 295 Wp, a ich możliwe obciążenie sięga nawet 5500 Pa. Co istotne, panele fotowoltaiczne szkło-szkło są też dużo cięższe niż standardowe panele PV i mogą osiągać wagę nawet 25 kg, co sprawia, że nie zawsze sprawdzą się w warunkach domowych instalacji fotowoltaicznych. Z tego faktu wynika także trudność ich instalacji – moduły double glass muszą być wnoszone na dach i zakotwiczone na nim za pomocą specjalnych przyssawek, co w porównaniu z instalacją tradycyjnych paneli PV wyraźnie wydłuża pracę ekipy montującej moduły oraz podnosi koszty montażu.

Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!