Prąd – podwyżki cen

Już od kilku tygodni zapowiedź znaczących podwyżek prądu w 2022 r. wzbudza w przestrzeni publicznej wiele kontrowersji. 17 grudnia pojawiła się informacja o zatwierdzeniu przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ostatecznych kwot. Ceny wzrosną aż o 24% względem poprzedniego roku. To największa podwyżka na przestrzeni ostatnich 20 lat!

Skąd zmiany?

Zatwierdzanie taryf przez URE prowadzone jest na podstawie danych dostarczanych przez sprzedawców i spółki dystrybucyjne. Kalkulują oni koszty własne i przekładają na ceny energii oraz dystrybucji. Urząd analizuje obliczenia oraz zatwierdza taryfy, jeśli propozycje uwzględniają również interes konsumentów. Co istotne, pod uwagę muszą zostać wzięte również ogólne warunki rynkowe i sytuacja ekonomiczna.

Właśnie te ostatnie czynniki najsilniej wpłynęły na ostateczną cenę. Szczególne znaczenie miał wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 (z 20 do 90 EUR za tonę). Warto pamiętać również, że znaczące pokłady wykorzystywanego węgla brunatnego i kamiennego nie są wydobywane w Polsce. W związku z powyższym zakup uprawnień oraz import szczególnie obciążają budżet przeznaczony na energetykę. Mowa tu o aż 95% całkowitego kosztu zmiennego produkcji energii! 

Przykładowa kalkulacja

Podwyżka cen prądu dotyczy zarówno opłaty stałej, jak i dystrybucyjnej. W przypadku tej pierwszej mowa tu o około 17 zł miesięcznie, zaś drugiej – od 3,70 do 4,50 zł. Są to ceny netto, bez opodatkowania i akcyzy.

Statystyczne miesięczne zużycie prądu ustala się na poziomie 240 kWh, co przekłada się na rachunek 170 zł miesięcznie (w taryfie G11). Jest to oczywiście cena brutto – po odjęciu podatku VAT oraz akcyzy otrzymujemy kwotę około 129 zł.

Aby otrzymać rzeczywistą cenę, do obecnej – 129 zł netto miesięcznie – dodajemy zapowiadaną podwyżkę (21 zł netto), co daje nam 150 zł. Dopiero w tym momencie możemy obliczyć realny koszt energii (wartość brutto)

Tarcza antyinflacyjna – zmiany w opodatkowaniu

W roku 2022 szacuje się wzrost inflacji do 7,6 % w skali roku. Dla ułatwienia osobom prywatnym wejście w nowy, pełny podwyżek rok, parlament uchwalił zdjęcie akcyzy z prądu i paliw oraz obniżenie podatku VAT za energię do 5%. Zmiana ta obowiązywać ma do końca marca.

W związku z powyższym obliczenie realnej kwoty rachunku musi odbyć się na nowych zasadach. Wróćmy zatem do otrzymanej kwoty 150 zł. Po odjęciu zawartej opłaty akcyzowej otrzymujemy 145,5 zł. Dopiero od tej wartości ustala się podatek VAT, tym razem w wymiarze 5%. Na tym etapie możemy wreszcie zakończyć kalkulacje – przy miesięcznym zużyciu 240 kWh w taryfie G11 do końca marca miesięczny rachunek wyniesie około 152,8 zł.

Nie tylko prąd idzie w górę!

Prąd nie jest jedynym źródłem energii, którego użytkowanie w 2022 wiąże się ze wzrostem miesięcznych opłat. Drugim, często obecnym w gospodarstwach domowych, jest gaz. W jego przypadku mówi się o nawet 50% wzroście cen!

Jak widać, ogrzewanie i energia z roku na rok kosztują nas coraz więcej. Trudno oszacować, jak ceny zmienią się w nadchodzącym czasie. Warto zastanowić się nad alternatywnymi sposobami ogrzewania i zasilania swojego domu.

Fotowoltaika stanowi efektywny substytut dla źródeł zasilania dostawców zewnętrznych. Energia czerpana ze słońca nie tylko zapewnia niezależność, lecz również wsparcie środowiska. Panele fotowoltaiczne w polskich warunkach atmosferycznych produkują prąd przez cały rok. Największą efektywność zapewniają pewne urządzenia oraz odpowiedni montaż wykonany przez profesjonalistów. Warto wybrać pewnego partnera, który nie tylko zadba o jakość usługi, ale również zaopiekuje się formalnościami (jak wniosek o przyłączenie instalacji do sieci lub pozyskanie dotacji).

Szczególnie istotną kwestią jest możliwość zupełnego zrezygnowania z paliw nieodnawialnych w ogrzewaniu. Wystarczy posiadać pompę ciepła, stuprocentowo elektryczne rozwiązanie grzewcze. Szczególnie warto zdecydować się na połączenie urządzenia z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu można przestać martwić się o wysokość rachunków za prąd i ogrzewanie. Warto nadmienić, że w okresie letnim pompa ciepła może pełnić funkcję chłodzącą.

Warto przemyśleć wyższość zasilania i ogrzewania domu energią słoneczną. Takie rozwiązanie niewątpliwie przewyższa inne, konwencjonalne metody – np. wykorzystywanie gazu (tu link do artykułu jeszcze nieistniejącego: prąd vs gaz).

Masz pytania, umów się na darmowy audyt energetyczny i konsultację. Przejdź do formularza kontaktowego.Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!