Żywotność paneli fotowoltaicznych – gwarancja wydajności na długie lata
Odnawialne źródła energii stały się w ostatnich latach rozwiązaniem nie tylko praktycznym i ekologicznym, ale i bardzo skutecznym w pozyskiwaniu energii elektrycznej, dorównując tym samym tradycyjnym rozwiązaniom energetycznym. Nie dziwi zatem, że panele fotowoltaiczne z czasem zaczęły wypierać konwencjonalne źródła energii, stając się opłacalnym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale i gospodarstwach domowych i rolnych. Na czym polega wyjątkowość energetyki słonecznej i jaki jest szacowany czas życia instalacji fotowoltaicznej?
Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Wydajność paneli słonecznych zależy nie tylko od ich jakości i lokalizacji. Duży wpływ na produktywność instalacji fotowoltaicznej ma żywotność paneli, która wpływa nie tylko na realny przypływ energii elektrycznej do naszego domu, ale i pozwala określić, jaką korzyść fotowoltaika przyniesie naszemu portfelowi. Dokładną żywotność paneli słonecznych trudno oszacować przede wszystkim ze względu na fakt, iż fotowoltaika wciąż pozostaje stosunkowo nową dziedziną techniki otwierającą przed nami nowe możliwości, ale producenci deklarują, że po 25 latach użytkowania panel słoneczny nadal będzie produkował energię elektryczną na poziomie sięgającym 85% początkowej sprawności. Bardzo dużo w tej kwestii zależy oczywiście od precyzji procesu produkcyjnego oraz jakości materiału, z jakiego zostały wykonane elementy konstrukcyjne instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli jednak panele nie zawierają wad fabrycznych i nie zostaną uszkodzone przez ekstremalne warunki atmosferyczne, to ich żywotność będzie znacznie przekraczała minimalną gwarancję oferowaną nam przez producentów, wynoszącą od 10 do 15 lat.
Obecnie uznaje się, że dobrej jakości panele słoneczne są w stanie produkować prąd przez okres 30 lat, ale szacuje się, że nowopowstające instalacje będą w stanie działać w optymalnym zakresie nawet 50 lat.
Jaka jest moc paneli fotowoltaicznych po kilku latach użytkowania?
Panele fotowoltaiczne z biegiem czasu tracą swoją początkową wydajność, ale musimy pamiętać, że zjawisko degradacji mocy jest jak najbardziej naturalne i wynika z codziennej eksploatacji systemu. Na szczęście obecnie wartości te są naprawdę niskie, a dopuszczalny spadek wydajności najnowszych paneli słonecznych jest określany przez producenta gwarancją na uzysk.
Największe straty w sprawności paneli fotowoltaicznych obserwuje się w ciągu kilku lat od instalacji systemu, dlatego można założyć, że po około 10 latach ich użytkowania spadek wydajności instalacji fotowoltaicznej będzie stopniowo malał. Sprawność paneli fotowoltaicznych zainstalowanych w normalnych warunkach użytkowania, a więc nienarażonych na ekstremalne warunki pogodowe, powinna co roku spadać o nie więcej niż 0,5%, ale badania wykazują, że w wielu przypadkach obniżka ta sięga jedynie 0,2% w skali roku. Po 25 latach użytkowania panele słoneczne pracują zatem z mocą osiągającą przynajmniej 80% mocy początkowej, ale praktyka pokazuje, że ogniwa fotowoltaiczne są w stanie utrzymać sprawność wyższą o nawet kilka procent.
Czy można przedłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych?
Panele słoneczne składają się z kilku ruchomych części, a ich budowa jest bardzo solidna i trwała, co sprawia, że cała instalacja może pracować przez kilkadziesiąt lat bez jakichkolwiek problemów i na poziomie zbliżonym do maksymalnej wydajności systemu. W praktyce oznacza to, że panele fotowoltaiczne nie wymagają szczególnej konserwacji. Jeżeli jednak chcemy przedłużyć żywotność paneli oraz utrzymać optymalną wydajność ogniw, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach, które mogą wyraźnie usprawnić działanie systemu słonecznego. Ogniwa słoneczne, szczególnie w okresach letnich oraz przedłużonym okresie suszy i wysokich temperatur, powinny być co jakiś czas czyszczone, najlepiej za pomocą profesjonalnego sprzętu. Czyszczenie paneli słonecznych wspomoże ich równomierne nasłonecznianie. Poza tym powinniśmy pamiętać o regularnym przeglądzie instalacji i sprawdzeniu, czy panele słoneczne dostarczają nam właściwą moc, oraz cyklicznej kontroli stanu okablowania.
Informacje podane w naszym poradniku są jedynie poglądowe. Poszczególne rozwiązania dobieramy indywidualnie, w zależności od uwarunkowań oraz zapotrzebowania Klientów.