Konserwacja i czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Okres zimowy wiąże się z pojawianiem się u posiadaczy paneli fotowoltaicznych obaw związanych z ewentualnymi utrudnieniami spowodowanymi intensywnymi opadami śniegu. Wbrew pozorom nie stanowią one największego zagrożenia dla funkcjonowania instalacji. Aby zrozumieć zasady konserwacji, wystarczy poznać kilka szczegółów dotyczących specyfiki PV i tego, co powoduje największe problemy w użytkowaniu.
Wpływ zakrycia lub zacienienia na pracę paneli
Prawidłowe działanie ogniw zapewnione jest tylko wtedy, gdy ich powierzchnia wolna jest od zacienienia oraz zanieczyszczeń. Wystarczy nawet jeden liść, by zaburzyć funkcjonowanie urządzenia. Niemniej jednak producenci paneli znaleźli rozwiązanie, dzięki któremu częściowe zakrycie nie wyłącza z użytku całego modułu.
Większość dostępnych na rynku modułów wykorzystuje technologię ogniw szeregowych z zamontowanymi diodami obejściowymi (bypass). Polega to na podziale jednego panelu na trzy lub sześć płaszczyzn, z których każda posiada własną diodę wykrywającą zakłócenia. Taka technologia pozwala na wyłączenie jedynie tej części panelu, która została zakryta lub zacieniona. Pozostałe fragmenty funkcjonują bez żadnych problemów.
Dlaczego jest to istotne? Powód jest prosty – posiadacze instalacji nie muszą bez przerwy martwić się jej wydajnością. Umożliwia to ograniczenie liczby konserwacji do jednej lub dwóch rocznie i, przede wszystkim, zrezygnowanie z zatrudniania firm czyszczących. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy i jak najlepiej zadbać o swoje panele.
Konserwacja paneli
Wbrew informacjom, które często pojawiają się w sieci, zatrudnianie ekipy sprzątającej nie jest konieczne. Jeśli panele ustawione zostały w sposób umożliwiający właścicielowi samodzielne wyczyszczenie, może spokojnie sam się tym zająć.
Wszystko, co jest potrzebne, to miękka gąbka oraz woda. Zalecane bywa użycie wody destylowanej, ale w rzeczywistości nie ma to znaczenia. Wystarczy uważać, by nie zarysować delikatnej powierzchni. Warto mieć na uwadze fakt, że deszcz wystarczająco dobrze radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Oznacza to, że przy braku zauważalnych zabrudzeń można zrezygnować z konserwacji.
Osoby, które profilaktycznie i regularnie dbają o swoje panele, powinny wykonywać to od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Wbrew pozorom, zalegającego zimą śniegu nie trzeba i, w niektórych przypadkach, nie powinno się usuwać.
Skutki opadów śniegu dla PV
Śnieg jest najbardziej inwazyjny dla działania instalacji bezpośrednio w trakcie sypania. W takich momentach oczywistym jest brak możliwości wpłynięcia na sytuację. Niemniej po ustaniu opadów nie ma konieczności narażania się na niebezpieczeństwo i przejmowania zalegającym śniegiem. Nie tylko zsuwa się on z instalacji (co dzięki opisanym diodom obejściowym i podziałem modułów na ogniwa szeregowe nie wpływa znacząco na wydajność paneli), ale również szybko topnieje. Jedynie płasko ułożone urządzenia mogą być narażone na niewłaściwe funkcjonowanie.
Warto kontrolować stan paneli bez przesadnego strachu o ich funkcjonowanie. Jak zostało wspomniane, jedna lub dwie konserwacje w roku w zupełności wystarczą. Jednak z House Solutions nie musisz zastanawiać się nad wydajnością instalacji – nasze systemy prewencyjne cały czas monitorują stan urządzeń i w sytuacji awaryjnej możesz liczyć na natychmiastową interwencję. Warto zadbać o takie wsparcie i nie martwić się usterkami.