Magazyn energii – dlaczego warto?
Użytkownicy fotowoltaiki z każdym kolejnym rokiem coraz bardziej chwalą opłacalność zmiany głównego źródła pozyskiwania energii. Cenią sobie niezawodność instalacji, wzrost prestiżu nieruchomości i, co najważniejsze, znaczący spadek kosztów. Warto zauważyć, że standardowo autokonsumpcja wyprodukowanego prądu wynosi zaledwie 25-30%. Co z pozostałymi ~70%?
Co się dzieje z nadwyżką energii?
Osoby, których panele fotowoltaiczne podłączone są do sieci, jak dotąd mogły magazynować prąd u dystrybutorów. Odzyskiwali go w chwilach, w których uzysk był mniejszy (np. w nocy). Zakład Elektroenergetyczny odbierał jedynie 20% (przy instalacjach poniżej 10 kW) lub 30% (przy mocniejszych, do 50 kW) magazynowanej energii. Nowelizacja ustawy o OZE wprowadza nowy system zarządzania nadwyżkami prosumentów, który w pierwszej kolejności będzie dotyczył osób zakładających fotowoltaikę od 1 kwietnia 2022 r.
Alternatywę stanowi rozwiązanie zupełnie uniezależniające prosumentów od dystrybutorów – inwestycja we własny magazyn energii.
Jak działa magazyn energii?
Magazyn energii to po prostu akumulator – ogniwo, które posiada określoną liczbę cykli ładowania. Wyznaczane są na podstawie ładowań od 0 do 100 punktów procentowych – dokładnie tak samo, jak dla telefonów komórkowych lub innej drobnej elektroniki. Warto zaznaczyć, że jeden pełny cykl nie musi odpowiadać jednemu ładowaniu (sumowane są punkty procentowe).
Dla najdłużej żywotnych akumulatorów, litowo-jonowych lub niklowo-kadmowych, mówimy o kilku do kilkunastu tysiącach cykli. Oznacza to, że jedno ogniwo może służyć nawet przez piętnaście lat. Ich pojemność zależy od rozwiązań zaproponowanych przez producentów. Warto wybrać sprawdzone urządzenie, aby zapewnić sobie stabilne działanie i pełne wsparcie techniczne.
Korzyści z posiadania magazynu energii
Niezaprzeczalną zaletą magazynów energii jest zapewnienie właścicielowi niezależności od sieci. Możliwość przechowywania własnej energii sprawia, że znacząco zwiększa się poziom autokonsumpcji. Magazyny energii chronią posiadaczy również przed awariami sieciowymi, co pozwala zatem mówić o pełnej niezależności. Ciesz się pełnią mocy o każdej porze dnia i nocy!
Oczywiście każdy magazyn energii posiada określoną pojemność. Nie jest trudnym dobranie odpowiedniego – wystarczy wiedzieć, ile na bieżąco zużywa się prądu oraz jakie jest zapotrzebowanie w godzinach o minimalnym lub zerowym uzysku. Tym wszystkim może zająć się wykwalifikowana, doświadczona i ciesząca się powszechnym poważaniem w branży firma.
Warto jednak pamiętać, że inwestycja w magazyn energii, tak samo jak w każde rozwiązanie OZE, jest decyzją oddziałującą na przyszłość. Co w sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, czy nasze dzisiejsze wymagania nie wzrosną w przyszłości?
Idealne rozwiązanie
Odpowiedź jest prosta – wystarczy wybrać rozwiązanie łatwe do rozbudowania, takie jak oferowane przez BYD: Battery-Box Premium. Konstrukcja urządzenia umożliwia rozszerzenie go o kolejne moduły bez konieczności montażu dodatkowych jednostek.
Podstawowy wariant, prócz centrali sterowniczej i bazy, stanowią dwa moduły litowo-żelazowo-fosforanowe (jeszcze lepsze i wydajniejsze od popularnych litowo-jonowych). Każdy ma pojemność 2,56 kWh. Maksymalne rozbudowanie pozwala uzyskać nawet do 66,2 kWh. W połączeniu z falownikiem hybrydowym marki Fronius otrzymujemy zestaw niezawodny – nie tylko wydajny, lecz również bezpieczny i niezależny od wszelkich awarii sieci.
Skontaktuj się z House Solutions – oferujemy dokładny audyt, wnikliwą analizę i najlepsze proponowane rozwiązanie. Poza tym, to dzięki nam będziesz mógł wybrać m.in. powyższy zestaw BYD + Fronius, oceniany jako najlepsze rozwiązanie wśród domowych systemów magazynowania energii.