Panele fotowoltaiczne – ekonomiczne gospodarowanie energią!

Zaletą domowej elektrowni słonecznej jest możliwość samowystarczalności energetycznej gospodarstwa oraz magazynowania energii w razie jej okresowych nadwyżek. Inwestorzy decydujący się na zakup fotowoltaiki doceniają ją także za właściwie bezinwazyjny i intuicyjny mechanizm modułów słonecznych, które pozwalają w prosty sposób zabezpieczyć się nam przed utratą prądu. Okazuje się jednak, że standardowe wyposażenie paneli PV wzbogacone o dodatkowe modyfikatory może nam pomóc jeszcze bardziej efektywnie gospodarować wytworzoną przez fotowoltaikę energią elektryczną!

House Solutions - Fotowoltaika, Pompy ciepła, Klimatyzacje

Jak działa fotowoltaika? Magazynowanie energii

System fotowoltaiczny powinien być dobierany do wysokości rachunków, ponieważ to one mówią nam najwięcej o realnym zapotrzebowaniu gospodarstwa na prąd. Nie bez znaczenia jest także miejsce, w którym instalujemy panele fotowoltaiczne, oraz stopień ich ciągłego nasłonecznienia. Podstawą sprawnie działającej fotowoltaiki jest zatem umiejętne dobranie mocy instalacji PV do wymogów naszego gospodarstwa. Odpowiednio zaprojektowana fotowoltaika może nie tylko wygenerować wystarczająco dużo energii elektrycznej do zasilenia naszego domu w ciągu całego roku, ale przynieść nam także dodatkowe korzyści.

Przywilejem właścicieli fotowoltaiki będących prosumentami jest możliwość bezinwazyjnego magazynowania prądu w ogólnodostępnej sieci energetycznej. Dzięki temu inwestor może wykorzystywać wyprodukowany przez moduły prąd w okresie, kiedy działanie paneli PV jest wydajnościowo obniżone. Musimy jednak pamiętać, że energia pozyskana w miesiącach najbardziej produktywnych i oddana na przechowanie do sieci w gruncie rzeczy powraca do nas tylko częściowo. To samo dzieje się z energią pozyskaną w ciągu dnia w chwilach największego nasłonecznienia, która przechowywana u dystrybutora, powraca do nas wieczorem i w nocy. Część energii, którą wyprodukują nasze panele PV, zostaje zatem utracona na rzecz sieci energetycznej. Okazuje się jednak, że dzięki zastosowaniu inteligentnych rozwiązań w postaci dodatkowych modułów rejestrujących pracę fotowoltaiki jesteśmy w stanie gospodarować pozyskaną energią bardziej ekonomicznie!

Praca falownika pod kontrolą

Kontrola całego systemu fotowoltaicznego pomaga nam nie tylko rejestrować ilość zużytej i pozyskanej energii elektrycznej, ale i na bieżąco monitorować pracę modułów i ich efektywność. Szczególnie istotna jest w tym przypadku kontrola pracy falownika, który jest odpowiedzialny za przetwarzanie energii słonecznej w prąd. Metodę działania falownika w najprostszy sposób możemy monitorować za pomocą wyświetlacza LCD, który należy do wyposażenia całego systemu PV. Aby jednak móc nadzorować pracę fotowoltaiki na bieżąco i w sposób niewymagający naszego bezpośredniego kontaktu z urządzeniem, możemy zaopatrzyć się w dodatkowy moduł, który pozwoli nam rejestrować wszystkie parametry paneli PV w czasie rzeczywistym za pomocą aplikacji lub strony internetowej. Korzystanie z Datamanagera jest dużo wygodniejsze niż stałe kontrolowanie wyświetlacza. Pozwala na zapamiętywanie potrzebnych do weryfikacji ilości pozyskanego i wykorzystanego prądu danych.

W razie awarii – fotowoltaika pod kontrolą

Monitorowanie pracy urządzeń fotowoltaicznych jest też szczególnie istotne ze względu na możliwość szybkiego zdiagnozowania potencjalnych usterek przez obsługę serwisową zajmującą się naszą instalacją PV. Ciągłe kontrolowanie pracy modułów fotowoltaicznych nie tylko pomaga nam podnosić efektywność paneli w zakresie uzysku energetycznego, ale i szybko wyeliminować problemy techniczne. Monitoring pracy fotowoltaiki jest też niezbędny do pozyskania danych o procesach zachodzących pomiędzy naszym gospodarstwem a siecią, do której oddajemy część energii elektrycznej.

Panele fotowoltaiczne – licznik energii

Niestety samo kontrolowanie pracy falownika i pozyskiwanie danych z wyświetlacza nie pozwoli nam na dokładne obliczenie bilansu wyprodukowanej i zużytej energii elektrycznej. Z pomocą może nam przyjść dodatkowy licznik energii, który wspierając pracę modułów, umożliwia właścicielowi fotowoltaiki pełną kontrolę nad rozdysponowaniem pozyskanego prądu. Nowoczesne liczniki energii elektrycznej współpracujące z fotowoltaiką nie tylko pozyskują dane z Datamenagera, ale i pozwalają nam zmierzyć moc paneli PV na łączach z siecią energetyczną. Dzięki danym specyfikacyjnym właściciel domowej elektrowni słonecznej może decydować, w jaki sposób wykorzystać nadmiar wyprodukowanej energii i ograniczyć jej przesyłanie do dystrybutora sieci. Takie zdalne sterowanie uzyskiem energetycznym i pracą paneli PV jest o tyle atrakcyjne, że pozwala nam dokładnie ocenić zapotrzebowanie urządzeń na energię elektryczną w konkretnym czasie ich użytkowania oraz jej stratę w czasie ich spoczynku.

Dzięki licznikowi energii możemy także gospodarować pozyskanym prądem w bardziej ekonomiczny sposób i np. przekierować w odpowiednim momencie jego nadmiar do urządzeń grzewczych i pompy ciepła, a także wybranych odbiorników. Regulator zużycia energii elektrycznej dla fotowoltaiki jest więc niezbędny w domu wyposażonym w fotowoltaikę i posiadającym inteligentne rozwiązania sterownicze wszystkich podsystemów.



Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice?

 

Nasi konsultanci chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!